Apator chce uczestniczyć w masowej wymianie liczników

16/04/2021
  • Apator i Griffin Group Energy pracują nad inteligentnym licznikiem w technologii OSGP.
  • W Polsce do wymiany pozostało ok. 14,4 mln liczników tradycyjnych na inteligentne.
  • Nowy licznik będzie dostępny w ofercie już w 2021 roku.

Polscy dostawcy nowoczesnych technologii dla energetyki, Apator oraz Griffin Group Energy, podpisali porozumienie w sprawie współpracy w zakresie opracowania, wdrożenia do produkcji i dostaw na rynek krajowy oraz europejski polskiego, inteligentnego licznika nowej generacji pracującego w technologii OSGP.

OSGP (ang. Open Smart Grid Protocol) to standard komunikacji stosowany w licznikach inteligentnych. Ma charakter interoperacyjny, a więc dostępny dla różnych dostawców rozwiązań pomiarowych. Licznik w technologii OSGP charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością odczytu danych pomiarowych (99,7%) oraz najwyższymi standardami bezpieczeństwa (szyfrowanie danych od licznika aż do serwera). Jego atutem jest także to, że komunikacja odbywa się po liniach energetycznych OSD, a nie po liniach telecomów, zatem jest „niezależny” od dostawców usług telekomunikacyjnych.
W Europie zostało już wdrożonych 40 milionów takich liczników przez ponad 60 renomowanych zakładów energetycznych.

Apator jest największym polskim producentem inteligentnych urządzeń do pomiaru wszystkich mediów użytkowych, uznanym zarówno na rynku krajowym, jak i rynkach europejskich. Firma dostarcza liczniki smart dostępne z różnymi technologiami komunikacyjnymi (PLC: PRIME i OSGP; G3 oraz LTE: Cat.1, Cat.4, Cat. M1, LTE 450).
Griffin Group Energy jest członkiem zarządu OSGP Alliance, który zarządza rozwojem protokołu oraz ekosystemem dostawców, zakładów energetycznych oraz innych organizacji wykorzystujących protokół OSGP do realizacji inteligentnych sieci i osiągania biznesowych korzyści z ich eksploatacji.

Współpraca Apator i Griffin Group Energy

Celem współpracy polskich firm jest zbudowanie synergii biznesowej, która pozwoli stworzyć nowoczesne rozwiązanie wychodzące naprzeciw krajowym OSD stojącym w obliczu masowej wymiany liczników tradycyjnych na inteligentne.
Obie spółki uczestniczyły w projekcie realizowanym dla Tauron Dystrybucja -Smart City Wrocław, który obejmował instalację kompletnej infrastruktury inteligentnego opomiarowania AMI (ang. Advanced Metering Infrastructure). We Wrocławiu wdrożono ponad 400 tys. inteligentnych liczników, dzięki którym w czasie rzeczywistym odbiorcy mają dostęp do danych pomiarowych i profili zużycia, natomiast zakład dystrybucyjny jest w stanie monitorować jakość sieci niskiego i średniego napięcia.

Według planów, licznik będzie dostępny w ofercie już w 2021 roku i będzie oferowany nie tylko krajowym OSD, ale także klientom na wymagających europejskich rynkach.

Wymiana liczników w Polsce

Nowe Prawo energetyczne przewiduje, że do końca 2028 roku w Polsce liczniki ze zdalnym odczytem zużycia energii zostaną zainstalowane u co najmniej 80% odbiorców końcowych, w tym co najmniej w 80% gospodarstw domowych. Z szacunkowych danych operatorów sieci dystrybucyjnych wynika, że obecnie inteligentne liczniki zainstalowane są u ok. 1,9 mln odbiorców końcowych. Docelowa, łączna liczba odbiorców końcowych szacowana jest na ok. 16,3 mln. Do wymiany pozostało więc ok. 14,4 mln tych liczników.

Zobacz także: Produkcja liczników energii elektrycznej w Polsce

RE

Zapisz się na bezpłatny newsletter