ERKO 4.0 – fabryka przyszłości

09/02/2021
projekt nowej fabryki ERKO 4.0 w Jonkowie

Firma ERKO wybuduje w Jonkowie pod Olsztynem nowoczesną fabrykę i Centrum Badawczo-Rozwojowe. Dzięki inwestycjom wprowadzi na rynek nowe produkty dla przemysłu elektrotechnicznego, automotive, kolejowego i lotniczego.

ERKO jest kluczowym polskim producentem branży elektrotechnicznej. Zatrudnia około 300 pracowników. Posiada dwa zakłady produkcyjne: w Czeluśnicy na Podkarpaciu oraz w Jonkowie (pod Olsztynem), gdzie znajduje się siedziba. Właśnie tu w marcu 2021 r. rozpocznie się budowa ERKO 4.0 – zaawansowanej technologicznie fabryki oraz innowacyjnego Centrum Badawczo-Rozwojowego.

Projekt przyjął nazwę ERKO 4.0, zgodnie z ideą Industry 4.0. Koszt inwestycji szacowany jest na 37 mln zł. Obiekt będzie się składał z hali produkcyjno-magazynowej (10 tys. mkw.) oraz powierzchni biurowej (2 tys. mkw.). Fabryka będzie również wyposażona w Centrum Wiedzy (1 tys. mkw.) z zakresu zastosowań robotyzacji i automatyzacji – przedsiębiorcy rozważający automatyzację i robotyzację produkcji oraz młodzież ze szkół średnich i wyższych będą mogli tu zobaczyć wdrożone i pracujące rozwiązania.

Zobacz także: Produkcja przemysłu kablowego

Piotr Pętlak, prezes ERKO Sp. z o.o. Sp.k.

Projekt ERKO 4.0 odpowiada na potrzeby rynkowe związane z automatyzacją i robotyzacją procesów produkcyjnych u naszych odbiorców. Nie tylko światowe koncerny przemysłowe i technologiczne, ale również firmy średnie i małe borykają się z brakiem wykwalifikowanej kadry pracowniczej. W wyniku własnych prac rozwojowych opracowaliśmy nowatorską technologię produkcji systemu połączeń elektroenergetycznych wraz z automatyzacją i robotyzacją procesów produkcyjnych, której efektem będą 3 nowe grupy produktowe. Skupienie całego procesu – od projektu, przez produkcję, po nadzór – pozwoli nam sprawnie reagować na potrzeby klientów, zwłaszcza w zagadnieniach „szytych na miarę” – mówi Piotr Pętlak, prezes zarządu ERKO Sp. z o.o. Sp.k.

Automatyzacja poszerza możliwości ERKO

Fabryka ERKO 4.0 zostanie wyposażona w mobilne roboty do transportu wewnętrznego. Prace ryzykowne i uciążliwe będą zastąpione robotami i stanowiskami automatycznymi, dzięki czemu praca ludzi będzie bezpieczniejsza – ograniczy się w dużym stopniu do nadzorowania maszyn i urządzeń.

Oprócz podstawowej produkcji dla branży elektrotechnicznej, w ramach ERKO 4.0 realizowane będą zlecenia dla sektora aerospace (ERKO AERO) i branży urządzeń medycznych (ERKO MEDICAL), jak również dedykowane linie technologiczne do automatyzacji procesów produkcyjnych (ERKO ROBOTICS). Inwestycja pozwoli też na zwiększenie mocy wytwórczych i wejście w nowe obszary rynku – szczególnie eksportu oraz e-commerce.

Działalność fabryki ERKO ma również na celu poprawę neutralności klimatycznej (emisji CO2 w przemyśle). W tym celu modyfikowane są procesy technologiczne, mające na celu wyeliminowane spalanych gazów używanych do lutowania na rzecz technologii wykorzystujących energię elektryczną pozyskiwaną z fotowoltaiki.

ERKO inwestuje w edukację

W ramach Centrum Badawczo-Rozwojowego ERKO chce zadbać o kompetencje zawodowe pracowników, a także dzielić się wiedzą z lokalnymi przedsiębiorcami i stworzyć przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz wspólnego realizowania ambitnych projektów. We współpracy ze szkołami średnimi i uczelniami, wesprze kształcenie tak poszukiwanych na rynku przemysłowym technologów, konstruktorów, operatorów maszyn CNC i specjalistów nowych technologii.

Fabryka w Jonkowie zostanie oddana do użytku już latem 2022 roku. Inwestycja warta łącznie 37 mln zł zostanie sfinansowana częściowo z funduszy zewnętrznych – dofinansowania Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz kredytów udzielonych przez BGK i PKO BP SA.

Od 40 lat ERKO jest jednym z kluczowych dostawców branży elektrotechnicznej. W 2019 r. przychody ze sprzedaży wyniosły 53,5 mln zł, a zysk netto 3,8 mln zł. Jako pierwsza firma w Polsce w latach 80. rozpoczęła produkcję końcówek i złącz kablowych, których asortyment dzisiaj liczy 2,5 tysiąca typowymiarów. Oprócz dywizji ELECTRO, z której się wywodzi, firma rozwinęła również działy AERO – specjalizujący się w produkcji części do przemysłu lotniczego oraz ROBOTICS – zajmujący się automatyzacją procesów produkcyjnych.

RE

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter