Wielka gala, wielkie otwarcie. Jak wygląda Hager po 30 latach w Polsce?

02/10/2023
Jacek Lubecki, prezes Hager w Polsce

„Być kometą czy gwiazdą – świecić efektownie i krótko czy raczej stabilnie i długo? Moim celem było przede wszystkim stworzenie dla firmy Hager w Polsce możliwości i wyzwań na kolejne dziesięciolecia” – Jacek Lubecki

Hager, wiodący dostawca rozwiązań i usług w zakresie instalacji elektrycznych w budownictwie, obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia w Polsce. Jubileusz firmy został uświetniony uroczystą galą, której towarzyszyło otwarcie zakładu produkcyjnego w Bieruniu na Górnym Śląsku.

Hager buduje swoją pozycję na polskim rynku od 30 lat. Nastawienie na potrzeby klientów i budowanie trwałych relacji z nimi, poparte kompetencjami inżynierskimi i handlowymi, zapoczątkowały solidną strukturę biznesową o unikalnych cechach. Do najważniejszych atutów marki Hager należy praktyczne wsparcie dla instalatorów. To właśnie w Polsce powstał konfigurator osprzętu elektroinstalacyjnego, który stał się popularny w innych państwach Hager Group. Mocne strony firmy to także ciągle rozwijana logistyka oraz produkcja zlokalizowana w Polsce, co pozwala zachować ciągłość dostaw i szybko reagować na wzrost popytu.

Pierwszy powód do świętowania – jubileusz 30-lecia Hager w Polsce

Historia firmy Hager była treścią uroczystej gali jubileuszowej 19 września 2023 r. Wzięli w niej udział klienci, partnerzy biznesowi, przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych oraz pracownicy – w sumie 260 osób.

gala jubileuszowa z okazji 30-lecia Hager w Polsce
Panel dyskusyjny o historii Hager w Polsce. Od lewej: założyciele – Katarzyna Lubecka (była dyrektor marketingu) i Jacek Lubecki (prezes), pierwszy klient – Bronisław Fryt (dawnej firma Elmetal, teraz el12), Fundacja Rozwoju Kardiochirurgiiprofesor Jan Sarna, pierwszy pracownik – Krzysztof Galubiński.

Ze sceny wielokrotnie padały słowa o relacjach i rodzinnym charakterze firmy Hager. „Biznes nabiera wartości, jeśli się go robi z osobami, które się zna z imienia i nazwiska” – tak można podsumować wystąpienia mówców.

„W prowadzeniu firmy zdarzają się różne  sytuacje, i takie zdarzały się także nam. Jednak na końcu zawsze  liczyła się nasza reakcja, to, że podchodziliśmy do ich rozwiązania z otwartą przyłbicą. Będąc blisko naszych klientów, każde wyzwanie przekuwaliśmy w sukces, jak to się zwykle dzieje w firmach rodzinnych. Managerowie firm giełdowych często myślą o zwycięstwie tu i teraz. Trochę jak politycy. W firmach rodzinnych, takich jak nasza, bardziej sprawdzają się mężowie stanu, myślący o długofalowych korzyściach dla organizacji, niebojący się krótkoterminowych problemów. Ta długoterminowa perspektywa i myślenie w kategoriach pokoleń wpisane jest w  DNA firmy”- podkreślił Jacek Lubecki, prezes Hager Polska.

Drugi powód do świętowania – otwarcie nowego zakładu produkcyjnego Hager Group

Fundamentem dynamicznego rozwoju Hager Group w Polsce jest baza produkcyjna. W miejscowości Bieruń niedaleko Katowic powstał trzeci zakład produkcyjny, po Tychach i Kórniku. Dzięki nowoczesnym liniom technologicznym będą tam produkowane głównie elektryczne urządzenia zabezpieczające.

Nowy zakład umożliwi Hager Group zwiększenie mocy produkcyjnych, dalszy rozwój portfolio produktów i poprawę ich dostępności na rynku. Zatrudnienie w nim znajdzie docelowo 1000 osób.

Wartość nowej fabryki to 50 milionów euro. Uroczyste otwarcie miało miejsce podczas obchodów jubileuszu firmy.

„Ta inwestycja jeszcze bardziej wzmacnia naszą pozycję w Polsce, którą budowaliśmy przez ponad 30 lat, i jest kamieniem milowym dla naszego dalszego rozwoju w Europie. Dzięki nowej fabryce Polska jest jedną z kluczowych lokalizacji dla zakładów produkcyjnych Hager Group” – powiedział Daniel Hager, CEO Hager Group.

„Dzięki nowemu zakładowi produkcyjnemu zwiększamy moce produkcyjne i zapewniamy, że dostępność naszych rozwiązań będzie odpowiadać przyszłemu popytowi. Z satysfakcją obserwuję nieprzerwany wzrost firmy w Polsce, zarówno pod względem pozycji rynkowej, jak i mocy produkcyjnych” – powiedział Jacek Lubecki, prezes Hager w Polsce.

zakład produkcyjny Hager w Bieruniu
Nowy zakład produkcyjny Hager Group w Bieruniu

Nowa fabryka Hager Group została zaprojektowana zgodnie z wysokimi standardami zrównoważonego budownictwa, a budynek został wybudowany zgodnie z wytycznymi normy BREEAM na poziomie Excellent. Wdrożono zintegrowany system zarządzania jakością, środowiskiem oraz bezpieczeństwem i higieną pracy, zgodnie z normami ISO 9001, 14001 i 45001. Zapotrzebowanie na energię zostanie częściowo pokryte dzięki zastosowaniu instalacji fotowoltaicznej.

Hager na świecie i w Polsce

Hager Group jest wiodącym dostawcą rozwiązań i usług w zakresie instalacji elektrycznych dla budownictwa przemysłowego, mieszkaniowego i komercyjnego, zatrudniającym 12 900 pracowników na całym świecie i generującym sprzedaż o wartości 2,8 miliarda euro. Komponenty i rozwiązania są produkowane w 20 lokalizacjach na całym świecie i dystrybuowane do klientów w ponad 100 krajach. Hager Group to międzynarodowa, niezależna firma rodzinna z siedzibą w Niemczech. Od 1992 roku działa także w Polsce, gdzie posiada w tej chwili 3 zakłady produkcyjne – w Tychach, Kórniku i Bieruniu – i zatrudnia ponad 1700 pracowników.

Polska jest obecnie trzecim co do wielkości krajem w Hager Group pod względem liczby pracowników, zaraz za Francją i Niemcami.

Ambicją Hager Group, jako jednego z liderów innowacji w branży, jest tworzenie rozwiązań umożliwiających dążenie do zrównoważonego kształtowania elektrycznego świata jutra i odgrywania wiodącej roli w dziedzinie zarządzania i dystrybucji energii. Klienci doceniają bezpieczne i proste produkty Hager Group, które obejmują: systemy bezpieczeństwa i zarządzania energią, osprzęt elektroinstalacyjny i automatykę budynkową oraz systemy prowadzenia instalacji.

RE

Zapisz się na bezpłatny newsletter