VESTRA zintegrowane gniazda USB 2xA+C

09/01/2024
gniazdo elektryczne z USB typu A i C firmy Elektro-Plast Nasielsk

Nowoczesne mieszkanie naturalnie kojarzy się z dużą ilością elektroniki – nie tylko tej zintegrowanej, ale również przenośnej, użytkowanej przez mieszkańców. Sprzęt mobilny niestety wymaga ładowania, co przy lawinowo rosnącej liczbie posiadanych gadżetów, prowadzi do zajmowania kolejnych gniazd elektrycznych przeróżnymi ładowarkami i zasilaczami, psując estetykę wnętrza. Rozwiązaniem tego problemu jest przemyślenie kwestii zasilania urządzeń już na etapie budowy lub remontu mieszkania i zainstalowanie podtynkowych gniazd z wyprowadzeniami USB.

W ofercie Elektro-Plast Nasielsk pojawiły się gniazda podtynkowe VESTRA ze zintegrowanymi zasilaczami USB 2xA+C.

Mogłoby się wydawać, że zintegrowane ładowarki USB nie są rozwiązaniem wystarczająco uniwersalnym – w końcu różne urządzenia wymagają różnych zasilaczy. Jest to mylna obawa. Uniwersalny zasilacz USB pozwoli naładować większość urządzeń korzystających z tego standardu, a sprzętu zasilanego z USB jest coraz więcej. Należy też pamiętać o decyzji Parlamentu Europejskiego, który wymusi, żeby już od końca 2024 roku praktycznie wszystkie nieduże urządzenia elektroniczne w Europie były wyposażone w gniazdo USB typu C. I bynajmniej nie jest to całkowita nowość, a raczej usankcjonowanie rzeczywistości i zarządzenie, aby ociągający się producenci, dostosowali się do większości. Lwia część drobnej elektroniki już teraz korzysta ze złączy USB do zasilania.

Gniazda elektryczne z USB – seria VESTRA

Firma ELEKTRO-PLAST Nasielsk, reagując na trendy, już teraz wprowadziła do swojej oferty gniazda ze zintegrowanym zasilaczem USB.

Dostępne są trzy modele:

  • jeden biały (3808-10),
  • dwa czarne (3808-16 i 3808-19).

Każde z nich zostało wyposażone w dwa gniazda USB typu A i jedno gniazdo USB typu C.

gniazdo elektryczne z USB typu A i C firmy Elektro-Plast Nasielsk
gniazdo elektryczne z USB typu A i C w kolorze czarnym Elektro-Plast Nasielsk

Gniazdka są wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego i przeznaczone do montażu podtynkowego. Można je obudować ramkami i zintegrować w ten sposób z łącznikami, ściemniaczami lub klasycznymi gniazdami elektrycznymi tworząc bardzo estetyczne połączenia. Cechują się stopniem ochronności IP20 i dzięki przemyślanej konstrukcji zmieszczą się w każdej puszce osprzętowej.

Nowe gniazdka umożliwiają redukcję liczby zewnętrznych zasilaczy, których nagromadzenie sprawia wrażenie bałaganu. Czyste, gładkie powierzchnie, uzyskane dzięki ukryciu elektroniki zasilacza wewnątrz obudowy gniazda daje efekt ładu i porządku. Ma to tym większe znaczenie, że coraz więcej producentów nie dołącza zasilaczy do oferowanego sprzętu. Wbudowanie zasilaczy w ścianę sprawia, że nie trzeba szukać ładowarki i przenosić jej z pomieszczenia do pomieszczenia, a fakt umieszczenia aż trzech złączy USB w miejscu jednego gniazda pozwala znacząco zredukować przestrzeń potrzebną do jednoczesnego podłączenia wielu urządzeń elektronicznych.

Parametry elektryczne gniazd VESTRA

Nowe gniazda USB serii VESTRA zawierają zintegrowany zasilacz, pozwalający na ładowanie urządzeń napięciem stałym 5 V z prądem maksymalnym na poziomie 3,4 A. W przypadku podłączenia więcej niż jednego urządzenia, prąd ten dzielony jest pomiędzy poszczególne wyprowadzenia.

Bardzo ważną cechą omawianych gniazd jest umieszczenie w obudowie zarówno gniazd USB typu A, jak i jednego USB typu C. Coraz więcej kabli dostarczanych z urządzeniami elektronicznymi to przewody z obu stron zakończone wtyczkami USB typu C, w odróżnieniu od starszych urządzeń, do których standardowo dostarczano kabel zakończony wtyczką USB typu A na jednej ze stron. To sprawia, że mieszkanie wyposażone w nowe gniazda serii VESTRA będzie kompatybilne zarówno ze starszymi, jak i nowszymi rozwiązaniami oraz gotowe na przyszłość. Nie ma bowiem – nawet w planach – żadnego nowszego standardu gniazd do ładowania niedużych urządzeń elektronicznych niż USB typu C.

Nowe gniazda są już dostępne do zakupu w sieci sprzedaży oraz w sklepie internetowym firmy ELEKTRO-PLAST Nasielsk.

Czytaj także: Puszki przyłączeniowe do AGD – uniwersalny model z szybkozłączkami

ELEKTRO-PLAST Nasielsk

Zapisz się na bezpłatny newsletter