Ceny akcji większości spółek z branży elektrotechnicznej zaliczyły spadek

12/10/2020
Centrum finansowe w Warszawie

Po wakacyjnym szaleństwie (w lipcu Indeks Rynku Elektrycznego wzrósł o ponad 20 proc., w sierpniu o 3 proc.), ceny akcji większości spółek z branży zaliczyły spadek. W ślad za tym Indeks osunął się o 7,4 proc. i znalazł się na poziomie 433,9 pkt. To najmniej od połowy lipca tego roku, mówimy więc raczej o dość dynamicznej korekcie niż zmianie trendu.

Indeks Rynku Elektrycznego wrzesień 2020
Indeks Rynku Elektrycznego – wrzesień 2020

Spory wpływ na spadek notowań indeksu miała przecena akcji Columbusa Energy o niespełna 15 proc. New Energy Investments (NEI), spółka zależna Columbus Energy, przyjęła program emisji zielonych obligacji o wartości do 500 mln zł, a sam Columbus pożyczy od jednego z akcjonariuszy (nie ujawniono jego nazwiska) 110 mln zł na przejęcia farm fotowoltaicznych. Spółka już podpisała szereg umów – dotyczą one zarówno już istniejących i pracujących elektrowni, jak i takich, które są dopiero w fazie projektowania.

Spółce, której kapitalizacja urosła do niebotycznych rozmiarów, przyjrzeli się w końcu analitycy – ci z Biura Maklerskiego PKO BP prognozują, że w 2020 r. Columbus Energy zanotuje 567 mln zł przychodów, 80 mln zł EBITDA i 57 mln zł zysku netto. W raporcie podkreślono, że Columbus osiągnął pozycję lidera na rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych i obsłużył już 23 tys. klientów.

„Oferta spółki zawiera doradztwo przy zaprojektowaniu i doborze instalacji, jak również pozyskanie odpowiedniego finansowania – ten model wykrystalizował się w 2018 r. i dziś jest motorem napędowym sprzedaży, choć rozwój działalności podąża w wielu kierunkach” – napisano w raporcie.

Te kierunku to także własne projekty fotowoltaiczne (zrealizowano elektrownię o mocy 12,5 MW, cały portfel deweloperski to ponad 1000 MW), niedawno przejęte udziały (20 proc.) w firmie Saule Technologies (zajmuje się produkcją elastycznych ogniw fotowoltaicznych w technologii perowskitowej), instalacja pomp ciepła, tworzenie magazynów energii, a także dostarczanie rozwiązań dla elektromobilności.

Eksperci podkreślają jednak, że na rynku rośnie konkurencja, a z punktu widzenia inwestora do czynników ryzyka dla wyceny należy zaliczyć także konwersja na akcje części długów i opcji związanych z programem menedżerskim. Może do tego dojść już w tym roku, co sygnalizował prezes Columbusa Dawid Zieliński. Rozwodnienie byłoby znaczne, bo obecnie kapitał dzieli się na 40,5 mln akcji, a nowych może być 27,6 mln.

Columbusowi przybywa też konkurencji, a na giełdzie co rusz któraś spółka informuje o zmianie profilu działalności i wejściu w branżę odnawialnych źródeł energii. Najnowszy przykład to spółka o nazwie Ciasteczka z Krakowa, która odda miejsce na NewConnect firmie fotowoltaicznej Semper Power. Zajmuje się doradztwem i montażem systemów fotowoltaicznych, kotłów na biomasę, pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych. Semper Power objął 16 mln akcji Ciasteczek, de facto stając się największym udziałowcem firmy (obecnie kapitał dzieli się na 7,8 mln walorów). Inwestorzy pozytywnie zareagowali na zmianę branży – kurs podskoczył w czwartek 1 października o prawie 50 proc., windując kapitalizację do 67 mln zł.

Bez większych emocji inwestorzy przyjęli natomiast publikację nowej strategii przez spółkę Grodno. Firma, kierowana przez Andrzeja Jurczaka, obrała kierunek na 1 mld zł przychodów – taki wynik ma zostać osiągnięty za 4 lata, a głównie do tego przyczynić się ma fotowoltaika oraz sprzedaż pomp ciepła. W ostatnim roku obrotowym spółka miała 623 mln zł przychodów, a udział fotowoltaiki w sprzedaży sięgał 17,5 proc. W kolejnym roku udział ten ma się podwoić, dzięki czemu przychody z branży odnawialnych źródeł energii mają wynieść w roku obrotowym 2021/2022 około 300 mln zł. Obecnie Grodno realizuje przede wszystkim zamówienia na mikroinstalacje. Zmieni się to już w kolejnym roku. Andrzej Jurczak, prezes i główny akcjonariusz spółki, zapowiada zaangażowanie firmy w rozwój infrastruktury technicznej związanej z farmami wiatrowymi, ale najważniejszym motorem wzrostu ma być sprzedaż pomp ciepła. Dotychczasowa działalność — dystrybucja artykułów elektrotechnicznych — ma być wciąż filarem, a w strukturze przychodów jej udział sięgnie około 65 proc. W planach jest wdrożenie usługi typu „click and collect”, czyli odbiór w jedną godzinę w punktach sprzedaży.

Chcemy również w przyszłości wprowadzić rozwiązania bezobsługowego zakupu czy możliwość odbioru produktów poza godzinami otwarcia punktów sprzedaży. Często elektryk potrzebuje takiej usługi, gdy zaczyna pracę o 4 rano — mówi Marcin Gardas, dyrektor ds. rozwoju Grodna.

Nową strategię przygotowuje Apator i w niej też ma się znaleźć segment OZE. Grupa duże nadzieje wiąże z rozwojem fotowoltaiki. Apator ma obecnie w ofercie m.in liczniki, aparaturę łączeniową do podziału w klastrach i planuje rozwój produktów dla tego segmentu rynku.

Tymczasem ML System zbiera pieniądza na inwestycje. We wrześniu spółka otrzymała z PARP dofinansowanie w wysokości 88,45 mln zł. Pieniądze pójdą na projekt Active Glass. Całkowita wartość kosztów kwalifikowanych to 147,37 mln zł.

Przyznany grant ma fundamentalne znaczenie dla realizacji celów przedstawionych w niedawno ogłoszonej strategii. To znaczący krok w kierunku nowej ery kwantowej w ML System. Zgodnie z założeniami, w 2024 r. chcemy osiągnąć 400 mln zł przychodów ze sprzedaży, przy wzrośnie marży EBITDA – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

W pierwszej połowie 2021 r. ML System planuje wdrożyć do masowej produkcji Quantum Glass – transparentną szybę zespoloną, generującą energię elektryczną. W kolejnych krokach, odpowiednio w 2022 r. oraz w 2023 r., firma planuje uruchomić produkcję 2D Glass oraz Active Glass. W rezultacie, w 2024 łączna zdolność produkcyjna fotowoltaicznych szyb zespolonych opartych na technologii kropki kwantowej wyniesie w spółce 240 tys. mkw. rocznie.

SpółkaStopa zwrotu we wrześniu (w proc.)
Alumast-19,6
Apanet+12,8
Apator-6,4
APS Energia-17,5
Columbus Energy-14,9
Elektrobudowa-8,8
Elektromont8,2
Elektrotim -14,3
ELQ21,8
Energoaparatura-11,4
Govena Lighting-17,0
Grodno-11,4
Lena Lighting-4,0
LUG-13,7
ML System4,9
Novavis11,1
Photon Energy-10,2
Radpol-5,4
Relpol -10,8
Sonel-4,2
Sunex6,2
TIM1,9
XTPL-18,2
ZPUE 0,0
Indeks Rynku Elektrycznego-7,4
WIG-4,3

KZ

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter