TAURON zainstalował sto tysięcy opraw oświetleniowych LED

31/01/2023
oprawy drogowe LED w Tauronie

TAURON przyspiesza prace modernizacyjne sieci oświetlenia drogowego na południu Polski. W 2022 roku koncern energetyczny zainstalował niemal 33 tysiące opraw LED zastępując nimi energochłonne lampy sodowe. Dzięki temu gminy, które zdecydowały się z na usługę oświetleniową od TAURONA, płacą niższe rachunki z tytułu zużycia energii elektrycznej.

Obsługiwana przez TAURON sieć oświetleniowa na koniec 2022 roku liczyła prawie 100 tysięcy opraw LED. Ta technologia pozwala na około 60-procentową redukcję zapotrzebowania na energię elektryczną w porównaniu z tradycyjnym oświetleniem sodowym.

Mamy świadomość wyzwań, z którymi samorządy musiały się zmierzyć w 2022 roku. Kryzys energetyczny, spowodowany agresją Rosji na Ukrainę, a także reperkusje związane z sytuacją pandemiczną zmotywowały nas do jeszcze szybszego poszukiwania rozwiązań, które pomogłyby samorządom przetrwać ten trudny okres. Dlatego w ubiegłym roku zintensyfikowaliśmy proces inwestycyjny w obszarze oświetlenia montując o niemal dwukrotnie więcej energooszczędnych opraw niż w 2021 roku – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.

W 2022 roku kompleksowe modernizacje oświetlenia drogowego TAURON przeprowadził m.in. w gminach: Ogrodzieniec, Stryszów, Przeciszów, Olsztyn, Pietrowice Wielkie, Murów, Kuźnia Raciborska, Świerklany i Żurawina.

W 2023 roku oświetleniowcy z TAURON Nowe Technologie planują zamontować co najmniej 20 tysięcy opraw LED. Dzięki temu na koniec grudnia co piąta latarnia należąca do energetycznego giganta będzie posiadała energooszczędne źródło zasilania.

Spotykamy się z samorządowcami, rozmawiamy i proponujemy różne korzystne rozwiązania. Wszystko po to, by uniknąć najbardziej drastycznych decyzji związanych z oszczędzaniem energii – wyłączania oświetlenia w określonych godzinach lub całkowitego pozbawiania światła wybranych ulic, osiedli czy części dzielnic peryferyjnych. Podobnie jak naszym samorządowym partnerom, nam także przede wszystkim zależy na bezpieczeństwie mieszkańców – dodaje Piotr Apollo, prezes spółki TAURON Nowe Technologie.

Generowane przez oświetlenie LED oszczędności mogą być jeszcze wyższe dzięki zastosowaniu dodatkowej redukcji mocy opraw. Takie rozwiązanie pozwala optymalizować pracę sieci oświetleniowej redukując natężenie światła, a tym samym pobór prądu, na przykład w godzinach nocnych, kiedy aktywność mieszkańców zdecydowanie spada.   

W październiku 2022 roku TAURON Nowe Technologie pozyskał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 19 mln zł niskooprocentowanej pożyczki. Dzięki tym funduszom do końca sierpnia 2023 roku nowoczesne oświetlenie pojawi się w kolejnych kilkunastu gminach na południu Polski.

TAURON Nowe Technologie jest właścicielem 700 tysięcy punktów świetlnych w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim.

RE, fot. TAURON

Zapisz się na bezpłatny newsletter