Polskie firmy proponują samorządom pomoc w wymianie oświetlenia

08/12/2022
żarówka LED

Polscy producenci sprzętu oświetleniowego przedstawili propozycję zaoszczędzenia zużywanej energii elektrycznej w budynkach użyteczności publicznej. Inicjatywa dotyczy spełnienia przez samorządy obowiązku Ustawy „O szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej”.

Ustawa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2127) nakłada na kierowników jednostek sektora finansów publicznych obowiązek 10% zmniejszenia całkowitego zużycia energii elektrycznej w zajmowanych budynkach lub częściach budynków oraz przez wykorzystywane urządzenia techniczne, instalacje i pojazdy. Działania te powinny zostać podjęte w okresie od dnia 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. (ust. 1.) oraz od dnia 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. (ust. 3).

Najbardziej efektywnym i szybkim sposobem zaoszczędzenia zużywanej energii elektrycznej w budynkach użyteczności publicznej jest wymiana posiadanego oświetlenia na energooszczędne oświetlenie w technologii LED. W rzeczywistości nie jest to takie proste jak się wydaje. Zagadnienie wymaga wiedzy oraz znajomości techniki oświetleniowej. Przekonał się o tym niejeden zarządca nieruchomości i niejeden urząd gminy, gdy nieprawidłowe modernizacje oświetlenia doprowadziły do wzrostu rachunków za energię elektryczną zamiast ich zmniejszenia.

Z tego powodu firmy zrzeszone w Polskim Związku Przemysłu Oświetleniowego zaproponowały jednostkom sektora finansów publicznych, w tym Jednostkom Samorządu Terytorialnego, współpracę ułatwiającą spełnienie obowiązku wynikającego z Ustawy.

Cele współpracy:

1. Wskazanie sposobów szybkiego i efektywnego zmniejszenia zużycia energii elektrycznej.
2. Określenie wielkości możliwych do uzyskania oszczędności.
3. Zminimalizowanie kosztów poprzez wybór najbardziej efektywnych rozwiązań oświetleniowych.
4. Wsparcie procesu kalkulacji kosztów wprowadzenia proponowanych zmian.
5. Umożliwienie bezpośredniego kontaktu z bezpośrednim dostawcą sprzętu oświetleniowego, dającego gwarancję uzyskania założonego efektu oszczędności energii elektrycznej przy równoczesnym zapewnieniu spełnienia wymagań oświetleniowych i zapewnieniu bezpiecznej eksploatacji.

OPCJE POMOCY:

  • OPCJA 1. (Najprostsze i najszybsze rozwiązanie). Pomoc w wymianie istniejących źródeł światła / świetlówek na najnowsze i najbardziej energooszczędne źródła LED.
  • OPCJA 2. Pomoc w wymianie istniejących opraw na najnowsze oprawy z wbudowanymi źródłami LED.
  • OPCJA 3. Pomoc w znalezieniu odpowiedniego sterowania oświetleniem i w ten sposób uzyskanie jeszcze większej oszczędności (nawet do 80%).

Na stronie www.pzpo.pl znajdują się przykłady, które pozwolą wstępnie oszacować wielkość możliwej do osiągnięcia oszczędności energii w wyniku modernizacji oświetlenia.

RE na podstawie materiałów PZPO

Zapisz się na bezpłatny newsletter