Koniec ery świetlówek. W Europie dostępne tylko oświetlenie ledowe

28/07/2023
zakaz sprzedaży świetlówek T5 i T8

Od 25 sierpnia 2023 roku tradycyjne świetlówki T5 – 16 mm i T8 – 26 mm objęte są zakazem handlu. To rezultat unijnej dyrektywy RoHS, której zadaniem jest wyeliminowanie substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego z powszechnego obiegu. Oświetlenie LED, które zapewnia wysokie oszczędności energii elektrycznej i nie posiada w swoim składzie rtęci, już niebawem stanie się jedynym dostępnym na europejskim rynku.

Tradycyjne świetlówki, obecne na rynku od 85 lat, uchodziły za nieodłączny element przestrzeni użytku publicznego, takich jak placówki medyczne, obiekty edukacyjne, podziemne strefy parkingowe czy zakłady przemysłowe. Często można było je spotkać również na urzędowych korytarzach czy w biurach. Ich produkcja zakończy się 25 sierpnia 2023 r., co oznacza, że już w przeciągu kilku najbliższych lat wiele miejsc będzie musiało zainwestować w nowoczesne oświetlenie LED.

Świetlówki zawierają szkodliwą rtęć, która choć nie uwalnia się podczas użytkowania lamp, stwarza poważne niebezpieczeństwo w przypadku uszkodzenia.

Nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego dotyka wszystkich krajów wspólnoty. Celem zielonej transformacji jest zminimalizowanie lub całkowite wyeliminowanie negatywnego wpływu usług, maszyn oraz produktów na środowisko naturalne, zdrowie i bezpieczeństwo. Od 2013 roku RoHS rozszerza swoje zasięgi na kolejne branże i gałęzie przemysłu.

Od września 2023 r. wycofane zostaną z rynku żarówki halogenowe G4, GY6.35, G9, których używa się w oświetleniu meblowym i dekoracyjnym.

RE, fot. Luxmat

Zapisz się na bezpłatny newsletter