Oświetlenie LED w rozkwicie. Które dziedziny rozwijają się najszybciej?

04/04/2024
oświetlenie LED

Oświetlenie LED rozwija się szczególnie dobrze w oświetleniu ogólnym, motoryzacyjnym, architektonicznym i rolniczym.

Z najnowszego raportu TrendForce dotyczącego branży oświetlenia LED wynika, że w 2024 r. światowy rynek ledowy ma się znacząco ożywić, a szacowane przychody mogą osiągnąć 13 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 3% rdr. Wzrost ten napędzany jest popytem w oświetleniu ogólnym, samochodowym, architektonicznym i rolniczym. Technologia LED popularna jest także dla ścianek wideo LED i diod LED UV/IR. Znaczącą rolę we wzroście odgrywa wprowadzenie diod Micro LED w dużych wyświetlaczach Samsunga i luksusowych zegarkach Tag Heuer.

Wyświetlacze samochodowe z dużym potencjałem wzrostu

Raport TrendForce zwraca uwagę, że wyświetlacze samochodowe wykazują w tym roku znaczny potencjał wzrostu. Zaawansowane technologie, takie jak reflektory ADB, tylne światła Mini LED, tylne światła o pełnej szerokości, inteligentne oświetlenie otoczenia i wyświetlacze Mini LED, mają podnieść wartość rynku motoryzacyjnego LED do 3,4 miliarda dolarów. Dodatkowo, Micro LED wkracza na rynek lampek do czytania i pokręteł sterujących u europejskich producentów OEM.

Obiecującą prognozą dla branży oświetleniowej są plany europejskich, amerykańskich i japońskich producentów samochodów. Planują oni zastosowanie przezroczystych wyświetlaczy Micro LED HUD ze współczynnikiem przezroczystości przekraczającym 70% i uwzględniającym zakrzywione kształty. Debiut tej technologii zaplanowany jest na lata 2026-2027. 

Rynek ścian wideo Mini LED odnotowuje szybki rozwój, napędzany przez wiodących producentów, takich jak Samsung, LG Electronics, Leyard, Unilumin i Absen.

Coraz większa moc diod UV LED

Ciągły rozwój widać także w dziedzinie diod UV LED. Producenci wprowadzają na rynek produkty do sterylizacji i oczyszczania o coraz większej mocy. W porównaniu do tradycyjnych lamp UV, diody UV LED oferują dłuższą żywotność i prostszą konstrukcję optyczną. Firmy takie jak Nichia, Seoul Viosys i Violumas wprowadziły kompleksowe linie produktów LED UV-A/B/C, aby zaspokoić popyt na alternatywne lampy UV.

Oświetlenie LED w rolnictwie

Rynek oświetlenia rolniczego nabiera tempa w Europie Środkowo-Wschodniej, szczególnie w Czechach i Polsce. Dzięki zastosowaniu oświetlenia LED w produkcji roślinnej, poprawia się zwrot z inwestycji. Korzyści odczuwalne są także w rejonie Azji i Skandynawii, gdzie technologia LED pozwala złagodzić wpływ przedłużających się zim na dostawy żywności.

RE

Zapisz się na bezpłatny newsletter