Nowoczesna technologia płużenia kabli wkracza do polskiej energetyki

18/09/2020
płużenie kabli Tauron Dystrybucja

Płużenie to technologia wykorzystująca pług głębinowy, pozwalająca ułożyć kabel energetyczny metodą bezwykopową. Pierwsze w Polsce prace płużenia z wykorzystaniem technologii sprowadzonej z Austrii, przeprowadzone zostały w Tauron Dystrybucja.  

Zalety technologii płużenia kabli to przede wszystkim szybkie tempo przeprowadzenia prac, mniej zaangażowanych osób w ich trakcie, co przekłada się na zmniejszenie kosztów położenia kabla. Kolejną przewagą tej metody nad tradycyjną, jest zdecydowanie mniejsza ingerencja w teren, a tym samym możliwość szybszego przywrócenia terenu do stanu wyjściowego 

Aktualnie niemal 40 proc. linii energetycznych średniego napięcia Taurona jest już skablowanych, a w perspektywie długoletniej firma planuje przebudowę ponad 22 tys. km istniejących linii napowietrznych.

Zobacz także: Produkcja kabli i przewodów w Polsce – ranking producentów

Prace pilotażowe prowadzone były w Tauronie w dwóch lokalizacjach: na terenie Oddziału w Opolu w miejscowości Zameczek koło Kluczborka, gdzie kabel został położny na odcinku ok. 1200 m oraz w miejscowości Stara Wieś/Słopnice koło Limanowej, w której płużenie odbyło się na odcinku ok. 800 m. Płużenie kabli SN zostały wykonywane pługiem ciągnionym o podwoziu kołowym przy wykorzystaniu kabla trzyżyłowego o zwiększonej odporności powłoki zewnętrznej na uderzenia i wgniecenia.

Zobacz także: Produkcja energii elektrycznej w Polsce

Technologia płużenia może być wykorzystywana przy pracach ziemnych usprawniających, modernizujących lub rozbudowujących sieci energetycznej SN. W przypadku prac na sieci Tauron Dystrybucja przeprowadzone płużenie dotyczyło przebudowy linii napowietrznej SN na linię kablową oraz budowy powiązania linią średniego napięcia pomiędzy dwoma stacjami transformatorowymi. W obu przypadkach wykonane prace pozwolą na poprawę pewności zasilania klientów i zmniejszenie awaryjności sieci.

Prace zostały przeprowadzone we współpracy z firmą ENSTO.

Kable pod ziemię!

Na koniec 2019 roku Tauron Dystrybucja posiadał 25 125 km linii energetycznych kablowych średnich napięć (SN), a więc linii przebiegających trasami pod ziemią. Co roku przybywa ich w Tauronie średnio o tysiąc kilometrów, a wpływ na przyrost linii kablowych SN ma przebudowa istniejących ciągów, rozwój sieci związany z przyłączaniem nowych klientów oraz budowa nowych powiązań sieciowych.

Tauron Dystrybucja w pierwszej kolejności prowadzi przebudowy istniejących linii napowietrznych zlokalizowanych w terenach zadrzewionych, sadziowych i zasilających duże liczby klientów. Szczególnie w tych miejscach linie napowietrzne są narażone na uszkadzania w wyniku działania gwałtownych zjawisk pogodowych. Dlatego tak ważne jest kablowanie linii oraz poszukiwanie rozwiązań, które przyśpieszą i zautomatyzują ten proces.

RE

Fot. Tauron

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter