Przemysł fotowoltaiczny wzbogacił się o fabrykę ogniw fotowoltaicznych

19/05/2021
fabryka ogniw perowskitowych Saule
  • We Wrocławiu powstała pierwsza na świecie linia produkująca fotowoltaiczne ogniwa perowskitowe.
  • Ogniwa perowskitowe zostały stworzone przez firmę Saule Technologies, której założycielką jest wynalazczyni technologii drukowanych perowskitowych ogniw słonecznych.
  • Uroczyste otwarcie Fabryki Perowskitów odbyło się 21 maja 2021 r.

Ogniwa fotowoltaiczne na bazie perowskitów przez ostatnie 6 lat dogoniły sprawnością rozwijane od lat 70. ogniwa krzemowe. Wyróżniają się tym, że są ultralekkie, elastyczne, transparentne i ultracienkie – ogniowo perowskitowe ma grubość zaledwie jednej dziesiątej grubości ludzkiego włosa.

Wynalazczynią ogniw perowskitowych jest Polka – Olga Malinkiewicz. Jako doktorantka na Uniwersytecie w Walencji opracowała w 2013 r. rewolucyjną metodę produkcji ogniw słonecznych poprzez powlekanie perowskitów elastycznymi foliami. Rok później stała się współzałożycielką firmy Saule Technologies, która zajęła się rozpowszechnieniem technologii perowskitowej na skalę globalną. Firma otrzymała wsparcie inwestycyjne od znanego japońskiego przedsiębiorcy i inwestora Hideo Sawady. W 2020 roku rozpoczęła się budowa pierwszej na świecie fabryki ogniw na bazie perowskitów.

Columbus Energy zainwestował w fabrykę 10 milionów euro

We wrześniu 2020 r. Columbus Energy i Saule Technologies podpisały umowę w sprawie rozwoju pierwszej na świecie linii produkującej ogniwa perowskitowe. Columbus zainwestował 10 mln euro w ramach podwyższenia kapitału. Jednocześnie objął 20 proc. udziałów. Stał się też dystrybutorem produktów firmy oraz licencji.
Na podstawie zawartej umowy inwestycyjnej Columbus nabył też prawo pierwszeństwa zakupu produktów opartych na ogniwach perowskitowych, dzięki czemu będzie odgrywać wiodącą rolę jako dostawca tego typu rozwiązań na rynku.

Zobacz także: Kondycja spółki Columbus Energy

Otwarcie Fabryki Perowskitów

Linia produkcyjna znajduje się we Wrocławiu, przy ulicy Fabrycznej 16. Zajmuje powierzchnię ok. 5 tys. mkw. Uroczyste otwarcie odbyło się 21 maja 2021 r. Trwają już prace nad projektem wysoko wydajnej linii przemysłowej, o
wydajności do 100 MW.

Zastosowanie ogniw perowskitowych

Lekkie i elastyczne panele słoneczne można integrować z fasadami budynków i pokryciami dachów o niskiej nośności, co pozwoli na pozyskiwanie energii z większych powierzchni.
Moduły perowskitowe doskonale sprawdzą się też w urządzeniach elektronicznych typu Internet of Things (Internet Rzeczy), zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach, co wyeliminuje konieczność wymiany baterii.
Lekkie ogniwa na bazie folii perowskitowej to także szeroka gama produktów takich jak m.in. markiza fotowoltaiczna, roleta, żaluzja, które znajdą swoje zastosowanie u indywidualnych odbiorców.
Ogniwa perowskitowe wyróżniają się wysoką efektywnością nawet przy słabym oświetleniu, także przy sztucznym świetle. Co więcej, ogniwa te mogą być nadrukowywane na różnorodne podłoża, z dużą dowolnością kształtu, na przykład na folie, tkaniny czy dachówki.

Komercjalizacja perowskitów

Ogniwami perowskitowymi Saule Technologies interesują się firmy z różnych sektorów gospodarki. W dniu otwarcia Fabryki Perowskitów zostały podpisane umowy o współpracy z Grupą MVGM, będącą liderem zarządzania nieruchomościami komercyjnymi, działającą na 10 europejskich rynkach. W ramach tej współpracy, MVGM jest partnerem klientów ze swojego portfela w procesie ich transformacji energetycznej. Oznacza to, iż na bazie umów wykonawczych, firmy będą miały możliwość wydzierżawienia od Columbus instalacji fotowoltaicznych. Z kolei Columbus pozyska finansowanie na proces transformacji energetycznej klientów MVGM do kwoty 250 mln euro na produkty Saule S.A. i Columbus S.A.

Zobacz także: Innowacyjne moduły PV z Politechniki Łódzkiej

RE

Fot. Saule Technologies

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter