10 milionów euro na rozwój produkcji ogniw perowskitowych

03/09/2020
ogniwo perowskitowe

Columbus Energy i Saule Technologies podpisały umowę w sprawie rozwoju pierwszej na świecie linii produkującej ogniwa perowskitowe. Umowa została podpisana 3 września 2020 r. podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Spółka Columbus Energy jeszcze w tym roku zainwestuje w Saule Technologies 10 mln euro w ramach podwyższenia kapitału. Jednocześnie obejmie 20 proc. udziałów. Będzie też dystrybutorem produktów firmy oraz licencji.

Pieniądze te zostaną przeznaczone na rozwój pierwszej na świecie linii produkującej ogniwa perowskitowe (ultracienkie, ultralekkie, elastyczne i transparentne ogniwa fotowoltaiczne przewyższające zastosowaniem tradycyjne ogniwa krzemowe), tworzone przez innowacyjne przedsiębiorstwo Saule Technologies, którego założycielką jest Olga Malinkiewicz – wynalazczyni technologii drukowanych perowskitowych ogniw słonecznych.

Na podstawie zawartej umowy inwestycyjnej Columbus nabył też prawo pierwszeństwa zakupu produktów opartych na ogniwach perowskitowych, dzięki czemu będzie odgrywać wiodącą rolę jako dostawca tego typu rozwiązań na rynku.

Zobacz także: Kondycja spółki Columbus Energy

Zastosowanie ogniw perowskitowych

Ogniwa słoneczne na bazie perowskitów przez ostatnie 6 lat dogoniły sprawnością rozwijane od lat 70. ogniwa krzemowe. Wyróżniają się tym, że są ultralekkie, elastyczne, transparentne i ultracienkie – ogniowo perowskitowe ma grubość zaledwie jednej dziesiątej grubości ludzkiego włosa.

Zobacz także: Innowacyjne moduły PV z Politechniki Łódzkiej

Lekkie i elastyczne panele słoneczne można integrować z fasadami budynków i pokryciami dachów o niskiej nośności, co pozwoli na pozyskiwanie energii z większych powierzchni.

Moduły perowskitowe doskonale sprawdzą się też w urządzeniach elektronicznych typu Internet of Things (Internet Rzeczy), zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach, co wyeliminuje konieczność wymiany baterii.

Lekkie ogniwa na bazie folii perowskitowej to także szeroka gama produktów takich jak m.in. markiza fotowoltaiczna, roleta, żaluzja, które znajdą swoje zastosowanie u indywidualnych odbiorców.

Ogniwa perowskitowe wyróżniają się wysoką efektywnością nawet przy słabym oświetleniu, także przy sztucznym świetle. Co więcej, ogniwa te mogą być nadrukowywane na różnorodne podłoża, z dużą dowolnością kształtu, na przykład na folie, tkaniny czy dachówki.

Firma Saule Technologies planuje wejście na GPW.

RE

Fot. Saule Technologies

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter