W ciągu ostatnich trzech lat przychody Columbusa wzrosły ponad dwudziestokrotnie

23/03/2021
  • Columbus Energy zakończył rok 2020 skonsolidowanymi przychodami 670 mln zł i wynikiem EBIDTA 99 mln zł.
  • Dobre wyniki za 2020 r. to efekt inwestycji.
  • Columbus zamierza zmienić się z instalatora fotowoltaiki w solidną i nowoczesną firmę energetyczną.

Jak wynika z raportu rocznego Columbusa, w 2020 r. Grupa osiągnęła przychody z działalności na poziomie 670 mln zł, co stanowi wzrost o prawie 220% rdr. Skonsolidowany zysk brutto wzrósł o 480% w perspektywie rocznej – 87 mln zł, a skonsolidowana EBITDA wyniosła 99 mln zł, czyli o 350% więcej niż rok wcześniej. W ciągu ostatnich 3 lat przychody Grupy wzrosły ponad 20-krotnie, a EBIDTA prawie 40-krotnie.

Cały rok 2020 był szalony, a nasza organizacja świetnie się sprawdziła w nowych warunkach biznesowych. Istotne dla całego rynku było zamknięcie programu Mój Prąd, co zaskoczyło całą branżę. Columbus był na to gotowy kilka miesięcy wcześniej i dzisiaj w ogóle nie odczuwamy braku tego elementu zachęty, a widzimy, że małe i średnie firmy mają z tym ogromny problem. To dla nas ciekawa szansa, bo chociaż dynamika rynku będzie maleć, to z dużym prawdopodobieństwem Columbus będzie mógł rosnąć szybciej i w dłuższej perspektywie czasowej – komentuje Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy S.A.

Zobacz także: Mój Prąd 3.0 – trzecia edycja programu finansowania fotowoltaiki

Inwestycje Columbusa w 2020 r.

Dobre wyniki za 2020 r. to efekt inwestycji. Columbus dokonał znaczących akwizycji podmiotów realizujących projekty farm fotowoltaicznych i zaangażował się kapitałowo w partnerstwo z firmami deweloperskimi. Columbus zainwestował w spółkę Nexity Global, która dostarcza technologię informatyczną do ładowania samochodów elektrycznych. Spółka zainwestowała też 45 mln zł w firmę Saule Technologies, stając się jej największym akcjonariuszem, z prawami pierwszeństwa do sprzedaży produktów i licencji Saule. Wartość tej inwestycji powinna być zauważalna w najbliższych kilkunastu miesiącach, po wdrożeniu do sprzedaży pierwszych produktów perowskitowych.

Farmy fotowoltaiczne Grupy Columbus

W ubiegłym roku Grupa Columbus pozyskała 1500 MW projektów farm fotowoltaicznych lub praw do nich oraz przeszła do negocjacji umów o potencjale kolejnych prawie 4500 MW projektów. Łącznie daje to prawie 6000 MW mocy w farmach PV. Nawet jeśli zostanie wybudowanych tylko połowa, wartość po wybudowaniu przekroczy 6 mld zł.

Finansowanie budowy farm Grupy odbywa się przez emisję pierwszych na polskim rynku energetycznym Zielonych Obligacji, których wartość w pierwszym programie wynosi 500 mln zł, a partnerem biznesowym jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska. Obecnie Columbus jest na etapie plasowania Zielonych Obligacji na dodatkowe 200 mln zł, które przeznaczy w 100% na zakup nowych projektów farm fotowoltaicznych lub wiatrowych. Wszystkie te działania prowadzą do akumulacji w aktywach Grupy gigawatów zielonej, czystej energii.

W minionym roku Columbus zamontował pilotażowo kilkadziesiąt pomp ciepła, a zdobywając kompetencje i doświadczenie, planuje montaż znaczącej ilości tych urządzeń w najbliższych latach, tak aby i w tym obszarze osiągnąć pozycję lidera.

Usługi energetyczne – przyszłość Columbusa

W najbliższych miesiącach Grupa chce się skoncentrować na większej optymalizacji operacyjnej i wytworzeniu usług, które pozwolą zdywersyfikować przychody w przyszłości. W tym celu Columbus uruchomił niedawno usługę Prąd jak Powietrze, polegającą na bilansowaniu energii elektrycznej 1:1 oraz magazynowaniu jej bez strat. Po finalizacji przejęcia spółki obrotu energią, Columbus będzie mógł także poszerzyć tę usługę o tokenizację energii, czyli przesyłanie jej innym odbiorcom.

RE


Columbus Energy urósł trzykrotnie

Na początku czerwca 2020 r. wartość rynkowa spółki Columbus Energy wynosiła prawie 1,5 mld zł. Jeszcze w styczniu 2019 r. było to nico ponad 60 mln zł. Pod względem stopy zwrotu akcje spółki to absolutny hit na warszawskiej giełdzie. I choć wycena biznesu to zawsze kwestia dyskusyjna, to trudno nie zauważyć, że w ciągu roku firma wykonała jakościowy skok: jej przychody potroiły się do 210 mln zł, wynik operacyjny przekroczył 20 mln zł, a zysk netto urósł z 2 do prawie 12 mln zł.

„Dziś co 6 minut powstaje instalacja od Columbus Energy” – chwali się zarząd grupy, która liczy kilkadziesiąt spółek.

Jak podkreślają władze spółki, w minionym roku Columbus Energy przestał być firmą działającą wyłącznie w ramach jednego segmentu biznesu – instalacji fotowoltaicznych, ale zrealizował i realizuje przedsięwzięcia, które otwierają zupełnie nowe perspektywy: farmy fotowoltaiczne (całość projektów zarząd wycenia na około 2 mld zł), magazyny energii, elektromobilność (kupiono udziały w spółce Nexity), rynek ciepła i termomodernizacji.

Na razie przychody generuje jednak tylko ta pierwsza działka, za co w 86 proc. odpowiada sprzedaż dla klientów indywidualnych, a w 10 proc. – dla klientów biznesowych. Rentowność operacyjna biznesu wyniosła 10 proc., przy czym szybkiemu rozwojowi nie towarzyszą wysokie przepływy operacyjne – w 2019 r. cash flow operacyjny wyniósł 2,7 mln zł.

Columbus Energy20182019zmiana r/r
przychody63,02209,91233%
wynik operacyjny4,3920,26361%
wynik netto1,9911,67487%
mln zł

RE

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter