Helukabel Polska ma własny prąd ze słońca

28/07/2020
Instalacja fotowoltaiczna na dachu Helukabel Polska

W siedzibie głównej firmy Helukabel Polska Sp. z o.o. w Krze Duże pod Warszawą została właśnie uruchomiona instalacja fotowoltaiczna.

Do instalacji PV wykorzystano dach obiektu, co miało wpływ na moc modułów. Moc instalacji wynosi 49,59 kW. Jest ona oczywiście zaprojektowana w systemie on-grid, czyli została połączona z systemem „sztywnej” sieci energetycznej z możliwością oddawania do niej nadwyżek mocy. Ponieważ nie przekroczono wartości mocy znamionowej 50 kW, nie było utrudnień z połączeniem z siecią energetyczną (obecnie zakłada się, że instalacje do tej wielkości mogą być bez problemu włączane do systemu energetycznego praktycznie w każdym jego miejscu).

Warto zwrócić uwagę, jak niewielki obszar dachu firmy został obecnie wykorzystany do produkcji energii elektrycznej. W zależności od rozwoju sytuacji, jesteśmy przygotowani na znacznie więcej.

Instalacja fotowoltaiczna na dachu siedziby Helukabel Polska wykorzystuje:

Instalacja pracuje w układzie połączeń paneli fotowoltaicznych. Zebrane napięcie stałe z paneli PV kierowane jest do rozdzielni prądu stałego, następnie poprzez falownik energia elektryczna napięcia zmiennego kierowana jest do licznika energii elektrycznej oraz do przyłącza rozdzielni i systemu zabezpieczeń przepięciowych oraz nadprądowych.

panele PV zbliżeniowe w instalacji dachowej Helukabel Polska

Dachy naszych budynków nie są przesłaniane w ciągu dnia przez inne konstrukcje (jak kominy, maszty telefonii komórkowej itd.) oraz są relatywnie płaskie, dlatego nie ma potrzeby stosowania optymizerów kompensujących nierównomierne nasłonecznienie instalacji.

Dzięki współpracy z firmą SOON ENERGY Poland Sp. z o.o. powstała instalacja wzorcowa, która pozwoli nam nie tylko na prezentację jakości użytych komponentów i technologii, lecz także na aktywne włączenie się w ochronę zasobów środowiska naturalnego Polski i Europy.

Zachęceni skutecznym uruchomieniem i efektami działania naszej instalacji przystąpiliśmy do kolejnego wdrożenia – podobnej instalacji w Jaworznie w siedzibie firmy Eltron-Kabel należącej do grupy kapitałowej Helukabel.

Optymalizacja kosztów energii elektrycznej jest w naszej firmie kolejnym świadomym krokiem w kierunku obniżenia kosztów działalności operacyjnej, a zatem zwiększenia atrakcyjności rynkowej naszej oferty. Do podobnego kroku zachęcamy też inne firmy. Warto pamiętać, że każda instalacja PV to zysk podwójny: ekonomiczny i ekologiczny.

www.helukabel.pl

Zapisz się na bezpłatny newsletter