Przewody leżące luzem stanowią zagrożenie. Firma Helukabel ma rozwiązanie

10/06/2020

Na stanowiskach pracy, w tym w otoczeniu maszyn oraz ciągów technologicznych często używane są, zwykle dorywczo, przewody leżące luzem na podłożu lub na pomostach czy podestach. Z powodu względnie krótkotrwałego czasu użycia najczęściej w praktyce nie przykrywa się ich odpowiednimi osłonami, a zatem szczególnie w warunkach gorszego oświetlenia należy wziąć pod uwagę dwa główne zagrożenia oraz wynikające z nich ryzyka:

1. Ryzyko potknięcia, utraty równowagi i upadku

Aby wyznaczyć ryzyko w danym przypadku należy założyć, że:

  • spodziewaną ciężkością szkody jest śmierć (przy wyjątkowo nieszczęśliwym upadku) (1),
  • ekspozycja przy założeniu prawidłowych zachowań eksploatacyjnych (przewody nie powinny leżeć na podłożu permanentnie) może być określona jako „rzadko lub krótko”,
  • możliwość uniknięcia istnieje, a
  • prawdopodobieństwo potknięcia jest duże.

Na rysunku 1. pokazano typowy schemat wyznaczania ryzyka zalecany przez normę EN 12100, z którego w przypadku obu ryzyk będziemy korzystać.

schemat wyznaczania ryzyka
Rys. 1. Schemat wyznaczania ryzyka

Wartość ryzyka w danym przypadku jest znaczna i wynosi w skali dziesięciopunktowej 7.

A zatem:

„Środki zaradcze powinny być pojęte najszybciej jak to możliwe. Wymagane jest zgłoszenie kierownictwu odpowiedzialnemu za pracę ludzi na tej maszynie i wprowadzenie szczególnych zasad dalszego postępowania.”

W przypadku ułożenia przewodu na czas dłuższy lub na stałe, konieczna jest zmiana drogi jego przebiegu lub odpowiednie osłonięcie (jak widać na rysunku 1. wartość ryzyka w takim przypadku wzrasta do 9), a w przypadku użycia krótkotrwałego można zredukować ryzyko za pomocą przewodu dobrze widocznego – w kolorze żółtym oraz odblaskowego, jakim jest HELUPOWER® REFLECT (rysunek 2.).

przedlużacz Helukabel Reflect prosty
Rys.2. Przedłużacz HELUPOWER® REFLECT

2. Ryzyko porażenia prądem elektrycznym w wyniku uszkodzenia (mechanicznego) izolacji

W przypadku wyznaczania ryzyka porażenia schemat postępowania jest analogiczny.

  • spodziewaną ciężkością szkody jest śmierć (dla napięć: 230 V względnie 400 V);
  • ekspozycja przy założeniu prawidłowych zachowań eksploatacyjnych (przewody nie powinny leżeć na podłożu permanentnie) może być określona jako „rzadko lub krótko”;
  • możliwość uniknięcia nie istnieje, a
  • prawdopodobieństwo porażenia jest duże.

Daje to w wyniku wartość 9 – ryzyko bardzo duże. A zatem:

„Środki zaradcze powinny być zaimplementowane najszybciej jak to możliwe. Maszyna/stanowisko nie powinny pracować, dopóki nie zostaną wdrożone środki zaradcze.”

Przewody HELUPOWER® REFLECT (rysunek 3.) są zaprojektowane tak, aby połączyć funkcję zasilania i sygnalizacji optycznej. Specjalna żółta taśma odblaskowa (o własnościach zgodnych z DIN 67520 – analogicznych jak wymagane dla znaków drogowych), którą owinięty jest przewód, odbija światło w kierunku jego źródła, niezależnie od kąta padania. „Świecące” przewody HELUPOWER® REFLECT, zapewniają doskonałą widoczność w różnych warunkach atmosferycznych, zwiększając tym samym bezpieczeństwo użytkowania. Przewody znajdują zastosowanie między innymi jako przedłużacze (rysunek 2.), produkowane są także w wersji spiralnej. Mogą być wykorzystane poza stanowiskami roboczymi na halach maszyn, przez służby mundurowe (policję, wojsko, straż pożarną), w ruchu drogowym, w kopalniach i tunelach czy przemyśle rozrywkowym.

Rys.3. Przewód HELUPOWER® REFLECT

Przedłużacze HELUPOWER® REFLECT są również bardzo odporne na różnorodne warunki eksploatacyjne, co czyni je bardzo uniwersalnymi:

• Giętkość klasy 6.

• Zakres temperatur:

– elastycznie od –20°C do +40°C

– stacjonarnie od –40°C do +40°C

• Napięcie pracy: 250 V

• Minimalny promień gięcia:

– elastycznie 10 x średnic przewodu

– stacjonarnie 5 x średnic przewodu

• Dobra widoczność w warunkach ograniczonej ilości światła

• Wysoka wytrzymałość na ścieranie

• Odporny na promieniowanie UV

• Materiały użyte do produkcji nie zawierają silikonu i kadmu, ani substancji utrudniających nanoszenie trwałych nadruków powłoki zewnętrznej.

(1) Wiele osób wykonując ocenę ryzyka dla tego przypadku popełnia błąd, podświadomie przyjmując jako potencjalną ciężkość szkody od razu ryzyko upadku, czyli biorąc pod uwagę potencjalną ciężkość szkody razem z prawdopodobieństwem zdarzenia oraz możliwością jego uniknięcia, a także względnie niską ekspozycję!

HELUKABEL

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter