Ranking systemów magazynowania energii z fotowoltaiki – wyniki testów

25/04/2022

W piątej edycji testu magazynów prądu solarnego Berliński Uniwersytet Nauk Stosowanych zbadał 21 systemów. W tym roku, oprócz liderów rynku, wzięło w nim udział siedem firm z nowymi produktami. Zwycięzcy testów to RCT Power i Fronius. Cztery inne systemy magazynowania energii słonecznej osiągnęły także doskonałe, najwyższe wartości.

  • Testy magazynów energii elektrycznej z fotowoltaiki przeprowadził Berliński Uniwersytet Nauk Stosowanych (HTW Berlin). Inspekcji zostało poddanych 21 systemów.
  • W kategorii do 5 kW falownik hybrydowy Fronius Primo GEN24 6.0 Plus współpracujący z BYD Battery-Box Premium HVS 7.7 uzyskał najlepszy wynik.
  • Power Storage DC 10.0 firmy RCT Power wygrał ponownie w kategorii 10 kW.

Naukowcy z HTW Berlin ocenili efektywność energetyczną domowych systemów magazynowania za pomocą wskaźnika SPI – niezależnej metody oceny, która stanowi dobry wyznacznik dla instalatorów i klientów końcowych w poszukiwaniu energooszczędnych rozwiązań do magazynowania energii. Wysoka wydajność systemu oznacza mniejsze straty energii, co z kolei prowadzi do wyższych zysków, a w konsekwencji do szybszego zwrotu z inwestycji.

Magazyny zostały przetestowane w dwóch klasach wydajności. W niższej klasie mocy do 5 kW ponownie zwyciężył hybrydowy falownik Fronius Primo GEN24 6.0 Plus w zestawie z BYD Battery-Box Premium HVS 7.7. Po raz drugi z rzędu Power Storage DC 10.0 firmy RCT Power zaimponował w klasie wydajności 10 kW ze wskaźnikiem SPI wynoszącym 95,1 procent.

Najbardziej wydajne systemy magazynowania prądu solarnego

Najwyższą notę SPI w kategorii 5 kW uzyskał falownik Fronius Primo GEN24 6.0 Plus współpracujący z BYD Battery-Box Premium HVS 7.7 z wynikiem SPI 92,2%

Pierwsze miejsce w kategorii do 10 kW zajęła firma RCT Power z systemem Power Storage DC 10.0 w zestawie z Power Battery 11.5 (wynik SPI 95,1%).

Zobacz także: Wyniki testów systemów magazynowania prądu solarnego

Po tegorocznym teście widać oznaki pozytywnego rozwoju: podczas gdy tylko jeden system 10 kW osiągnął SPI ponad 93 procent w przeglądzie magazynów energii w 2020 r., w tym roku było już sześć systemów. Badacze zwracają jednak również uwagę, że różnice między urządzeniami dostępnymi na rynku są nadal znaczne. W porównaniu z faworytami, ogólne straty mniej wydajnego systemu są ponad dwukrotnie wyższe.

Zobacz także: Największe systemy magazynowania energii elektrycznej PRZEGLĄD

Ponadto badanie pokazuje pozytywny rozwój rynku fotowoltaicznych systemów magazynowania. W 2021 roku w Niemczech zainstalowano ponad 200 tys. systemów fotowoltaicznych o mocy nominalnej do 20 kW, ponad dwa razy więcej niż dwa lata wcześniej. Rynek magazynowania energii elektrycznej do 20 kWh rozwijał się jeszcze szybciej i w tym samym okresie wzrósł trzykrotnie. Tylko w zeszłym roku zainstalowano ponad 130 000 magazynów energii. W rezultacie coraz więcej gospodarstw domowych nie tylko uniezależnia się od rosnących cen energii elektrycznej, ale także aktywnie przyczynia się do ochrony klimatu dzięki systemowi magazynowania energii elektrycznej z fotowoltaiki.

Inspekcja magazynowania energii elektrycznej 2022 powstała w ramach projektu „Ocena wydajności systemów magazynowania energii elektrycznej (Perform)”, który jest finansowany przez Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu (BMWK).

RE na podstawie materiałów HTW Berlin

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter