Fotowoltaika w nowym systemie rozliczeń PORADNIK

25/05/2022
dom z fotowoltaiką

Do sieci elektroenergetycznej Taurona podłączonych jest już ponad 300 tysięcy prosumentów. Blisko 80 procent właścicieli mikroinstalacji zainstalowało fotowoltaikę dla uzyskania oszczędności. Eksperci Taurona opublikowali poradnik wyjaśniający jak korzystać z nowego systemu rozliczeń prosumentów. 

Od kwietnia 2022 r. działa nowy system rozliczeń prosumentów umożliwiający zrównoważony rozwój fotowoltaiki w perspektywie średnio- i długoterminowej. Z myślą o wszystkich zainteresowanych oszczędnościami, którzy coraz częściej poszukują informacji na temat nowych zasad funkcjonowania prosumentów, Tauron opublikował bezpłatny poradnik, który w prosty sposób wyjaśnia jak działa fotowoltaika na nowych zasadach.

Zobacz także: Nic nie zatrzyma OZE

Co należy wiedzieć?

Przepisy, które zmienią realia funkcjonowania rynku fotowoltaicznego w Polsce dotyczą systemu rozliczeń, ale i wprowadzają nowe rozwiązania. Pojawiają się na przykład kategorie prosumenta zbiorowego, który produkuje i wykorzystuje energię z instalacji fotowoltaicznej należącej do danego budynku wielolokalowego oraz prosumenta wirtualnego, który wykorzystuje energię wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną wyłącznie na własne potrzeby, z tą różnicą, że instalacja ta zamontowana jest w innym miejscu, niż miejsce poboru energii.

Wszystkie zmiany wprowadzane będą etapami. W praktyce rozwiązania uwzględnione w przepisach, które weszły w życie od kwietnia 2022 roku, w pełni będą obowiązywać dopiero od lipca 2024 roku.

Kluczową, z punktu widzenia prosumentów, jest zmiana sposobu rozliczeń. Zgodnie z przepisami dotychczasowy system opustów został zastąpiony net-billingiem. Oznacza to, że prosumenci, którzy obecnie składają wniosek do Operatora Sieci Dystrybucyjnej o przyłączenie instalacji do sieci, będą rozliczani w systemie net-billingu. Zmiana ta nie nastąpi jednak natychmiast. Od 1 kwietnia do 30 czerwca br. obowiązuje tzw. przejściowy system opustów. Oznacza to, że osoby, które złożyły po 1 kwietnia br. wnioski o przyłączenie mikroinstalacji do sieci, do końca czerwca br. rozliczane będą jeszcze na starych zasadach. Dopiero po zakończeniu okresu przejściowego automatycznie przejdą na nowy system rozliczeń.

Zobacz także: Moc zainstalowana fotowoltaiki

Co daje ulga termomodernizacyjna?

Zakup i montaż paneli fotowoltaicznych można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Ulga przysługuje podatnikowi, który jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

Odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej dokonuje się od podstawy obliczenia podatku i mogą z nich skorzystać podatnicy opodatkowujący swoje dochody według skali podatkowej lub według jednolitej 19% stawki podatku oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kwota odliczeń nie może przekroczyć 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach należących do podatnika. W przypadku małżonków, będących współwłaścicielami nieruchomości, na każdego z nich oddzielnie przypada po 53 tys. zł odpisu.

Zobacz także: Jakość modułów fotowoltaicznych – co należy wiedzieć

Na pytania, jak działa net-billing w praktyce, ile zaoszczędzimy na instalacji fotowoltaicznej, na jaki okres zwrotu można liczyć? – i wiele innych pytań odpowiada nowy poradnik pt. „Fotowoltaika w świetle nowych korzyści”. Publikacja zawiera też informacje na temat możliwości dofinansowania tego typu inwestycji, w tym zasady funkcjonowania programu Mój Prąd 4.0 czy „Czyste Powietrze”.

Nowy poradnik dostępny jest na stronie tauron.pl/ebook.

TAURON

Zapisz się na bezpłatny newsletter