NKT zawarło długoterminowy kontrakt z głównym europejskim producentem miedzi

22/08/2023
walcówka miedziana

NKT podpisało długoterminową umowę z europejskim producentem miedzi KGHM S.A. na dostawę walcówki miedzianej na lata 2023-2027.

Ekspansja odnawialnych źródeł energii ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia globalnych celów klimatycznych. Wraz z rosnącą liczbą morskich i lądowych farm wiatrowych, farm fotowoltaicznych oraz rozbudową sieci elektroenergetycznych w celu wspierania postępującej cyfryzacji i elektryfikacji społeczeństwa, oczekuje się wzrostu zapotrzebowania na kable zasilające. Miedź jest niezbędna do produkcji kabli zasilających niezbędnych do przesyłania energii elektrycznej.

Aby zabezpieczyć dostawy miedzi na najbliższe lata do produkcji kabli elektroenergetycznych, NKT podpisało długoterminową umowę z polskim dostawcą miedzi KGHM S.A. KGHM będzie dostarczał NKT minimum 52 500 ton walcówki miedzianej rocznie w latach 2023-2027 z możliwością zwiększenia ilości i przedłużenia okresu obowiązywania umowy. Miedź pokryje znaczną część wymaganych dostaw NKT i wesprze strategię rozwoju firmy.

Cieszymy się, że możemy zacieśnić wieloletnią współpracę z KGHM poprzez zawarcie tej umowy ramowej na dostawy walcówki miedzianej na najbliższe lata. Co więcej, jesteśmy w stanie pozyskiwać miedź blisko miejsc, w których jest ona potrzebna, co wspiera nasze wysiłki na rzecz zmniejszenia wpływu naszej działalności na środowisko — powiedział Claes Westerlind, prezes i dyrektor generalny NKT.

KGHM jest zintegrowanym producentem miedzi posiadającym własne surowce mineralne, kopalnie, huty i zakłady produkcji walcówki miedzianej w Europie. Należące do KGHM Huty Miedzi Głogów i Legnica oraz Fabryka Walcówki Cedynia posiadają Certyfikat Znaku Miedzi, który jest świadectwem odpowiedzialnych praktyk działania w odniesieniu do środowiska, pracowników, społeczności lokalnych i ładu korporacyjnego. Zgodnie z celem, jakim jest tworzenie ekologicznego świata, firma NKT dołączyła również do Copper Mark, aby promować odpowiedzialne wydobycie i produkcję miedzi.

Kontynuacja współpracy w tak wymagającym otoczeniu rynkowym jest oznaką skuteczności i świadczy o jakości naszych produktów. Jesteśmy skuteczni i godni zaufania. Zapewniamy bezpieczeństwo dostaw metali, które są kluczowe dla globalnej transformacji energetycznej. Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z NKT, nasza walcówka trafia do jednego z liderów europejskiego rynku drutu i kabli, dostarczającego rozwiązania kluczowe dla europejskiej transformacji energetycznej – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM.

Przewiduje się, że popyt na miedź znacznie wzrośnie w nadchodzących latach, ponieważ świat przechodzi na energię odnawialną. Dzięki tej umowie firma NKT jest dobrze przygotowana do zaspokojenia przyszłego zapotrzebowania na kable zasilające zarówno wysokiego, średniego, jak i niskiego napięcia, ponieważ NKT nadal umożliwia przejście na energię odnawialną.

RE, fot. NKT

Zapisz się na bezpłatny newsletter