APS Energia otrzyma dofinansowanie na magazyny energii i ładowarki

12/05/2022
siedziba APS Energia

APS Energia S.A. w ramach dofinansowania od NCBiR opracuje unikalne systemy magazynowania energii elektrycznej wraz Politechniką Warszawską. Jednocześnie zarząd spółki podjął decyzję o budowie drugiego zakładu, w którym będą produkowane magazyny energii oraz systemy szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych.

Projekt APS Energia ma nazwę: APStorage 2.0. Modułowy – konfigurowalny, zdalnie sterowalny i cyberbezpieczny system magazynowania i kondycjonowania energii elektrycznej. Będzie realizowany w ramach programu Nowe technologie w zakresie energii. Program został przygotowany, aby wspierać osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski. APS znalazł się w elitarnym gronie sześciu zakwalifikowanych przez NCBiR. Współautorami pozostałych beneficjentów są m.in. PGNiG, Lotos czy Polenergia.

Mamy rozstrzygnięty konkurs, w którym projekt APS Energia jako lider konsorcjum został rekomendowany do dofinansowania w kwocie 28,98 mln zł. W najbliższym czasie powinno nastąpić podpisanie umowy. Cały projekt jest wart 41 mln zł, co powoduje, że środki własne będą stanowiły 12 mln zł i zostaną wydatkowane w ciągu 3-4 lat. Kwota ta pozwoli na opracowanie i wdrożenie do produkcji nieistniejących dotychczas na rynku, unikalnych pod względem funkcjonalności systemów magazynowania i konfekcjonowania energii elektrycznej, które znajdą się w naszej ofercie – wyjaśnia Piotr Szewczyk, prezes zarządu APS Energia S.A.

Jednocześnie spółka podjęła wstępną decyzję budowy nowego zakładu APS Energia, w którym będą produkowane magazyny energii oraz systemy ładowania pojazdów elektrycznych. Zakład miałby powstać na działce w Stanisławowie Pierwszym. Koszt budowy szacuje się na około 30 mln zł. Obecnie spółka rozpatruje różne źródła finansowania. Budowa ruszyłaby w przyszłym roku.

Zobacz także: Największe systemy magazynowania energii elektrycznej – PRZEGLĄD

APS Energia ma za sobą udany 2021 rok. Przychody Grupy wzrosły o 33 proc. w ujęciu rdr. do poziomu 113,3 mln zł. Wskaźnik EBITDA zbliżył się do 14,2 mln zł wobec 0,7 mln zł z 2020 roku, a EBIT do 11 mln zł w porównaniu z 2,6 mln zł straty odnotowanej rok wcześniej. Zysk netto wyniósł 9,3 mln zł (-5,4 mln zł straty netto w 2020 r.). Jednocześnie rekordowy pod względem wyników okazał się IV kwartał 2021 roku – 56,9 mln zł przychodów i 12,6 mln zł zysku netto.

Zobacz także: Magazynowanie energii elektrycznej z fotowoltaiki – wyniki testów

RE

Zapisz się na bezpłatny newsletter