Ilu jest certyfikowanych instalatorów fotowoltaiki?

13/01/2020
instalator systemu fotowoltaicznego

Wraz z rozwojem fotowoltaiki w Polsce rośnie także liczba instalatorów. W celu zapewnienia jakości wprowadzone zostały certyfikaty dla osób, które zawodowo zajmują się wykonawstwem systemów PV. Pierwsze certyfikaty zostały przyznane ponad pięć lat temu, w listopadzie 2014 roku.

Certyfikat OZE nie jest konieczny, ale…

Certyfikat instalatora OZE wystawia Urząd Dozoru Technicznego UDT. Dokument potwierdza kwalifikacje w zakresie montażu instalacji OZE. Posiadanie certyfikatu nie jest obowiązkowe, jednak w wielu sytuacjach inwestorzy wymagają posiadania certyfikatu przez instalatorów. Podobnie jest w przypadku dotacji czy innego rodzaju wsparcia ze strony państwa lub instytucji. Ma to na celu m.in. zagwarantowanie odpowiedniej efektywności danej instalacji.

Zobacz także: Poradnik instalatora – Bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznych

Zmniejszyła się liczba ośrodków szkoleniowych

Instalator otrzymuje certyfikat m.in. po zdanym egzaminie prowadzonym przez UDT. Do egzaminu należy obowiązkowo przygotować się w akredytowanym ośrodku szkoleniowym. Ich liczba wynosi obecnie 63, czyli w ostatnim roku zmniejszyła się o 9. Koszty szkolenia są różne i zależą od przekazywanej wiedzy. Te za kilkaset złotych uczą tylko tego, co jest niezbędne do egzaminu. Trwają z reguły krócej. Natomiast kursy najdroższe mają w programie extra wykłady i zajęcia praktyczne pogłębiające kwalifikacje instalatorskie. Z zasady trwają kilka dni. Wybór zależy więc od ambicji i możliwości finansowych.

Certyfikat można otrzymać także bez egzaminu, czyli na podstawie wykształcenia.

Zobacz także: Stan programu Mój Prąd

Certyfikatów OZE jest więcej o 1000

Na dzień 8 stycznia 2020 r. liczba wydanych certyfikatów wyniosła 4343, a więc przez rok zwiększyła się o 1000. W tej liczbie znajdują się także certyfikaty nieważne – 116 instalatorów nie odnowiło swoich kwalifikacji. Certyfikatem na podstawie wykształcenia dysponuje 2098 osób.

Zobacz także: Moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce

Podział certyfikatów ze względu na rodzaj źródła:

  • systemy fotowoltaiczne PV – 3153,
  • kotły i piece na biomasę BB – 192,
  • pompy ciepła HP – 554,
  • słoneczne systemy grzewcze ST – 310,
  • płytkie systemy geotermalne SG – 134.

Liczba certyfikowanych instalatorów OZE wynosi 4343, w tym systemów fotowoltaicznych 3153.

Największy udział w strukturze certyfikatów OZE mają instalatorzy fotowoltaiki – 73%.

RE

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter