Ponad 30 procent certyfikatów OZE jest nieważnych

16/09/2024
instalator pv podczas montażu

Coraz większa liczba osób rozważa inwestycję w odnawialne źródło energii w celu ograniczenia rosnących kosztów energii elektrycznej. Aby zapewnić jakość instalacji OZE wskazane jest wykonanie jej przez certyfikowanego instalatora. Pierwsze certyfikaty zostały wydane w listopadzie 2014 roku.

  • Liczba certyfikowanych instalatorów OZE na dzień 10 września 2024 r. wyniosła nieco ponad sześć tysięcy.
  • 70 procent to certyfikaty instalatorów fotowoltaiki.
  • Rok 2020 był rekordowy pod względem liczby nowych certyfikatów.

Certyfikat instalatora OZE wystawia Urząd Dozoru Technicznego UDT. Dokument potwierdza kwalifikacje w zakresie montażu instalacji OZE. Posiadanie certyfikatu nie jest obowiązkowe, jednak w wielu sytuacjach inwestorzy wymagają posiadania certyfikatu przez instalatorów. Podobnie jest w przypadku dotacji czy innego rodzaju wsparcia ze strony państwa lub instytucji. Ma to na celu m.in. zagwarantowanie odpowiedniej efektywności i jakości danej instalacji.

Jak zdobywa się certyfikat instalatora OZE?

Instalator otrzymuje certyfikat m.in. po zdanym egzaminie przeprowadzonym przez UDT. Do egzaminu należy obowiązkowo przygotować się w akredytowanym ośrodku szkoleniowym. Certyfikacja ośrodków szkoleniowych została rozpoczęta w 2014 r. Akredytacja jest ważna przez 5 lat. Według danych z dnia 10 września 2024 r. liczba akredytowanych ośrodków wyniosła 61.

Certyfikat można otrzymać także bez egzaminu, czyli na podstawie wykształcenia. Aby otrzymać certyfikat bez odbywania szkolenia i zdawania egzaminu, należy przedstawić dokumenty potwierdzające ukończenie studiów wyższych w określonych specjalnościach lub na określonych kierunkach albo dyplom technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Instalatorem OZE mogą być również osoby będące obywatelami państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz osoby będące obywatelami innych państw, którym na podstawie umów międzynarodowych lub przepisów prawa Unii Europejskiej przysługuje prawo podjęcia zatrudnienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które posiadają ważny certyfikat lub równoważny dokument wydany w tym państwie.

Liczba certyfikowanych instalatorów OZE

Do 10 września 2024 r. UDT wydało łącznie 9492 certyfikatów OZE. Liczba ważnych certyfikatów wynosi obecnie 6053. Kwalifikacji nie odnowiło 3437 instalatorów, tym samym są to nieważne certyfikaty. Dwa certyfikaty zostały cofnięte.

Przyczyny, dla których instalatorzy nie przedłużają ważności certyfikatu są różne, ale najczęściej jest to związane z tym, że dana osoba nie zadomowiła się na trudnym rynku energetyki odnawialnej i po prostu nie korzystała z certyfikatu albo korzystała bardzo sporadycznie. W konsekwencji taki instalator nie jest w stanie spełnić jednego z warunków przedłużenia ważności certyfikatu, czyli udokumentowania wykonania co najmniej 5 instalacji w okresie ważności certyfikatu.

Wśród certyfikatów OZE dominuje fotowoltaika

Najwięcej certyfikatów mają instalatorzy systemów fotowoltaicznych – 4229. Stanowią one 70% wszystkich certyfikatów OZE.

Podział certyfikatów ze względu na rodzaj źródła:

  • systemy fotowoltaiczne PV – 4229
  • pompy ciepła HP – 1086
  • słoneczne systemy grzewcze ST – 293
  • kotły i piece na biomasę BB – 262
  • płytkie systemy geotermalne SG – 183

Liczba ważnych certyfikatów OZE we wrześniu 2024 r.
Liczba ważnych certyfikatów OZE
Stan na 10 września 2024 r.

Spadła liczba nowych certyfikatów

W 2023 r. Urząd Dozoru Technicznego wydał 608 certyfikatów (w tym 381 na systemy PV), czyli o 168 mniej niż rok wcześniej. Rekordowym rokiem był 2020 – 1914 certyfikatów.

Liczba wydanych certyfikatów OZE przez UDT w latach 2014-2024
Liczba wydanych certyfikatów OZE w latach 2014-2024.
Stan na 10 września 2024 r.

RE na podstawie danych UDT

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter