Cree sprzedało biznes ledowy i zmienia się w Wolfspeed

11/03/2021
siedziba Cree Wolfspeed
  • Cree sfinalizowało sprzedaż swojego biznesu ledowego Cree LED firmie SMART.
  • Produkty Cree są teraz sprzedawane pod marką SMART.
  • Szacowana wartość transakcji to 300 mln USD.
  • Cree zmieni nazwę na Wolfspeed.

Na początku marca 2021 r. firma Cree zakończyła proces sprzedaży biznesu ledowego (Cree LED) firmie SMART Global Holdings, Inc. Cree LED miało jedną z najszerszych w branży ofert wysokowydajnych chipów LED i wysokowydajnych komponentów LED. Reprezentowało jedną z najsilniejszych marek w branży.
Produkty Cree LED przyjęły nazwę SMART.

SMART jest światowym liderem w dziedzinie pamięci specjalistycznych, pamięci masowych i wysokowydajnych rozwiązań komputerowych obsługującym przemysł elektroniczny od ponad 30 lat.

Cree zmieni nazwę korporacyjną na Wolfspeed jeszcze w tym roku. Nowa nazwa pokazuje, że firma jest liderem w swojej dziedzinie i wyprzedza konkurencję pod względem każdego znaczącego parametru – wydajności i kosztów, aby dostarczać urządzenia dla każdej branży, która potrzebuje najszybszych, najmniejszych, najlżejszych i najbardziej wydajnych dostępnych produktów półprzewodnikowych. „What Cree pioneered, Wolfspeed perfects” – czytamy w komunikacie.

Zgodnie z warunkami transakcji Cree otrzyma do 300 mln USD, na co składa się 50 mln USD płatności gotówkowej w momencie zamknięcia oraz 125 mln USD w formie weksla, który ma zostać zapłacony w terminie zapadalności w 2023 r. Cree może również otrzymać wypłatę w wysokości do 125 mln USD na podstawie przychodów i zysków brutto Cree LED w pierwszych czterech pełnych kwartałach po zamknięciu transakcji, również płatne w formie trzyletniego weksla.

Zakończona transakcja stanowi kolejny kluczowy krok na naszej drodze do stworzenia globalnej potęgi w dziedzinie półprzewodników. Ta transakcja w wyjątkowy sposób pozwala nam skoncentrować się rozwoju technologii opartych o węglik krzemu i dodatkowo wzmacnia naszą pozycję finansową, co pozwoli na inwestycje w dziedzinach: pojazdów elektrycznych, sieci 5G i nowoczesnego przemysłu – powiedział Gregg Lowe, dyrektor generalny Cree.

Inwestycje w technologie oparte na węgliku krzemu

Cree kontynuuje strategię rozwoju w dziedzinie węglika krzemu. Firma zwiększa moce produkcyjne w istniejącej fabryce, w siedzibie głównej w Karolinie Północnej. Buduje także fabrykę Mohawk Valley Fab w Marcy w stanie Nowy Jork, która po ukończeniu stanie się największym na świecie zakładem produkcyjnym rozwiązań opartych o węglik krzemu, a także pierwszym na świecie wykorzystującym podłoża 200 mm. Produkcja ma rozpocząć się w 2022 r.

RE

Fot. Cree

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter