Osram inwestuje w technologię LED UV-C

24/02/2021
lampa do dezynfekcji Osram
  • Osram nabywa 20 procent udziałów w amerykańskiej firmie Bolb Inc.
  • Inwestycja jest ważnym elementem rozwoju Osram w zakresie najnowocześniejszych produktów LED UV-C.
  • Specjalna technologia oświetleniowa LED UV-C umożliwia dezynfekcję wody, powierzchni i powietrza.

Osram kupuje 20 procent udziałów w firmie Bolb Inc. z Kalifornii specjalizującej się w technologii LED UV-C. Transakcja odbywa się przez fundusz kapitałowy Fluxunit, który w imieniu Osram zajmuje się inwestowaniem w nowe technologie. Osram planuje poszerzyć wiedzę technologiczną w zakresie dezynfekcji za pomocą światła UV-C.
Współpraca między firmami w dziedzinie badań przyspieszy uprzemysłowienie wysoce wydajnych diod LED UV-C. W przeciwieństwie do poprzednich rozwiązań, systemy dezynfekcji oparte na diodach LED wymagają bardzo mało miejsca i mogą być instalowane bezpośrednio w miejscu użytkowania np. w kranach, pralkach czy systemach wentylacyjnych. Z tego względu rozwiązania z wykorzystaniem technologii LED wnoszą istotny wkład w zwalczanie koronawirusa.

Zobacz także: Dezynfekcyjne rozwiązania od firmy Osram

Wartość rynku UV

Według Allied Market Research rynek rozwiązań do dezynfekcji UV jest obecnie wart około miliarda euro. Oczekuje się, że liczba ta wzrośnie czterokrotnie do 2027 r. Analitycy rynku spodziewają się również stałego wzrostu udziału rozwiązań LED UV-C.

Osram posiada już różne rozwiązania w zakresie oświetlenia UV-C do dezynfekcji, w tym technologie LED i tradycyjne. Strategiczna inwestycja w firmę Bolb wzmacnia naszą wiedzę w dziedzinie diod LED UV-C i daje firmie Osram wiodącą pozycję na rynku dezynfekcji – powiedział Olaf Berlien, CEO w firmie Osram Licht AG.

Obecnie większość zastosowań dezynfekcji UV-C opiera się na konwencjonalnych technologiach oświetleniowych, zwykle lampach rtęciowych. W porównaniu z tymi tradycyjnymi lampami, technologia LED UV-C zużywa znacznie mniej energii, zapewniając jednocześnie wymaganą wydajność światła. Dzięki unikalnemu technologicznemu elementowi konstrukcyjnemu dla diod LED UV-C, Bolb już teraz z powodzeniem osiąga wyjątkowe wartości wydajności, które znacznie wyprzedzają inne produkty dostępne na rynku.
Technologia LED UV-C daje szereg korzyści dla producentów rozwiązań dezynfekujących. Obejmują one niższe zużycie energii, długą żywotność i znacznie uproszczoną konstrukcję systemu ze względu na kompaktowe rozmiary źródeł światła.

RE

Fot. OSRAM

Zapisz się na bezpłatny newsletter