Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii

24/04/2023
konferencja a magazynowanie energii 2023 e-magazyny

Czas na uelastycznienie sieci i magazynowanie energii

Proces transformacji energetycznej rozpoczął się już na dobre, a więc to właściwy moment na zdobywanie nowej wiedzy, dzielenie się doświadczeniem oraz prowadzenie merytorycznych debat.

Taką możliwość daje organizowana przez portal e-magazyny.pl  konferencja “Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”, która odbędzie się 27 kwietnia br. w Warszawie. Jej celem jest rozpoczęcie przełomowej dla bezpieczeństwa energetycznego Polski debaty o elastyczności sieci i magazynowaniu energii.

Branża elektroenergetyczna potrzebuje nowego modelu

Wydarzenie to jest unikalne na dynamicznie rozwijającym się polskim i europejskim rynku energetycznym, na którym odnawialne źródła energii stają się kluczowe i zyskują coraz większe znaczenie. ”Chcemy pokazać, jak system energetyczny może reagować na zmiany w dostawie i zapotrzebowaniu na energię, jednocześnie utrzymując stabilność i efektywność” – podkreślają organizatorzy tego wydarzenia.

W konsekwencji transformacja energetyczna wymaga obecnie stworzenia nowego modelu dla tej branży. To oznacza inne niż dotychczas myślenie o roli odnawialnych źródeł energii w infrastrukturze sieci i sposobach jej wykorzystania, a co za tym idzie – oszczędzania, magazynowania i kwestii bezpieczeństwa.

e-magazyny.pl  to jedyny polski portal, poruszający kwestie magazynowania energii.  Jego celem jest propagowanie zielonej transformacji. Dostarcza on najnowszych i najważniejszych informacji na temat OZE oraz elektromobilności.

Rezultaty i korzyści

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” przeznaczona jest dla wszystkich, którym bliska jest tematyka zielonej energii, jej dystrybucji i magazynowania. Uczestnicy otrzymają kompendium wiedzy na temat:

  • możliwości uelastycznienia sieci energetycznej w istniejących warunkach
  • bezpieczeństwa energetycznego
  • lokalnych działań na rzecz niezależności energetycznej
  • innowacji w magazynowaniu energii oraz technologii przyszłości
  • perspektyw rozbudowy infrastruktury ładowania dla rozwoju elektromobilności
  • regulacji prawnych na polskim i europejskim rynku energetyki

W czterech panelach dyskusyjnych wezmą udział praktycy branży energetycznej, liderzy progresywnych projektów i decydenci.

  •  Elastyczność sieci i niezależność energetyczna

Jak Polska może osiągnąć niezależność energetyczną na rynku przyszłości? Jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć zależność od innych krajów i zwiększyć krajowe moce i produkcję? Jakie wnioski wyciągnąć z działań innych krajów i rynków w kwestii uzyskania niezależności energetycznej?

Uczestnicy tego panelu będą rozważać różne warianty odciążenia i uelastycznienia sieci w związku z dynamicznym rozwojem OZE i coraz bardziej rozproszonym systemem elektroenergetycznym. Ważnym wątkiem będzie magazynowanie energii i jego znaczenie dla prosumentów, biznesu oraz sektora publicznego. 

  • Agrowoltaika – nowy kierunek dla rozwoju OZE

Agrowoltaika to rozwiązanie, które od kilku lat rozwija się szczególnie w Azji i Europie Zachodniej. Czas, aby również w Polsce dostrzeżono zalety systemów agrowoltaicznych.

Głównym nurtem tego panelu będzie integracja produkcji czystej energii z produkcją żywności, jako droga do zrównoważonej i konkurencyjnej gospodarki. Specjaliści omówią wpływ instalacji APV zarówno na wydajność upraw, jak i na samowystarczalność energetyczną gospodarstw rolnych. Przeanalizują też aspekty legislacyjne, które w przypadku agrowoltaiki jeszcze stanowią bariery rozwojowe. Uwzględnienie w reformie zarówno planowania przestrzennego jak i ujednolicenie przepisów, to pierwszy krok dla rozwoju tego typu inwestycji w Polsce.

  • Technologie i innowacje w magazynowaniu energii

Ten panel został przeznaczony procesom digitalizacyjnym sektora energetycznego i innowacjom w magazynowaniu energii.

W czasie dyskusji zostaną poruszone tematy związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, predictive maintenance, monitoringu i analityki baterii. Specjaliści ocenią, jakie innowacje mają największą szansę na komercjalizację.

Nie może też zabraknąć kwestii zrównoważonego rozwoju energetyki, w który wpisuje się temat odzysku i ponownego wykorzystania materiałów w sektorze magazynowania energii i coraz popularniejszych second-life batteries.

  • Elektromobilność dla biznesu i nie tylko

Wraz z nowymi unijnymi regulacjami w obszarze elektromobilności, pojawią się też nowe wyzwania.

Czy sieć jest gotowa na tę rewolucję? Jak magazyny energii mogą przyspieszyć rozwój infrastruktury ładowania pojazdów? O tym będą debatować uczestnicy konferencji i liderzy branży e-mobility.

Tu także poruszony zostanie temat elektromobilności dla biznesu, a więc elektryfikacja flot aut ciężarowych i  infrastruktura ładowania pojazdów w firmach.

Więcej na temat konferencji znajdą Państwo tutaj: https://konferencja.e-magazyny.pl/strona-glowna

E-MAGAZYNY

Zapisz się na bezpłatny newsletter