Nowość w sektorze mikroinstalacji. Falownik ze zintegrowaną funkcją zasilania awaryjnego

17/03/2020
falownik GEN24 Fronius

Fronius GEN24 Plus to wszechstronny falownik do zasilania energią słoneczną. Niezależnie od tego, czy jest on stosowany w połączeniu z systemami magazynowania energii, zasilania awaryjnego, ogrzewania czy e-mobilności, Fronius GEN24 Plus oferuje wyjątkową gamę rozwiązań i dlatego odgrywa wiodącą rolę w rewolucji energetycznej w domu.

Maksymalna niezależność dzięki niestandardowym wariantom zasilania awaryjnego

Dzięki Fronius GEN24 Plus bezpieczeństwo energetyczne w domu nie jest już tylko kwestią kosztów: niezależnie od tego, czy bateria została zainstalowana razem z systemem PV, czy będzie dodana na późniejszym etapie – GEN24 Plus zawsze gwarantuje optymalne rozwiązanie zasilania rezerwowego.

A możliwe są dwie konfiguracje:

  • pełna, w której układ styczników separuje budynek od sieci energetycznej, a falownik zasila odbiorniki w budynku w trybie wyspowym. W przypadku Symo GEN24 Plus będzie to pełne zasilanie trójfazowe. Taka konfiguracja wymaga ingerencji w rozdzielnicę główną w budynku.
  • uproszczona – gdzie zasilane jest gniazdko 1-fazowe mocą do 3kW. Układ taki jest gotowy do pracy niemalże bezpośrednio ze specjalnego wyjścia PV Point znajdującego się w falowniku.
PV Point

PV point Zintegrowane podstawowe zasilanie rezerwowe – gniazdo zasilane energią podczas przerw w dostawie prądu zapewnia, że ważne odbiorniki mogą nadal działać. Nawet bez akumulatora w systemie.

Obecna w falownikach GEN24 technologia Multi Flow oznacza, że podczas przerw w zasilaniu z sieci energetycznej odbiorniki nadal mogą być zasilane, a jednocześnie może być ładowana bateria. Dzięki temu zostaje zapewnione długotrwałe zasilanie rezerwowe i wyższy stopień samodzielności.

Wypróbowane i przetestowane funkcje są uzupełnione przez inteligentne innowacje

Nowa rodzina GEN24 charakteryzuje się kilkoma innowacyjnymi rozwiązaniami:

  • PV Point – zintegrowane podstawowe zasilanie awaryjne. Jednofazowe gniazdko do 3kW;
  • Zarządzanie energią – 4-cyfrowe wejścia/wyjścia pozwalają zarządzać kilkoma odbiornikami w celu zwiększenia stopnia zużycia własnego;
  • Technologia Multi Flow – równoległe przepływy energii z instalacji fotowoltaicznej do zasilania gospodarstwa domowego przy jednoczesnym ładowaniu lub rozładowywaniu akumulatora. Nawet w przypadku zasilania w trybie awaryjnym;
  • Dynamic Peak Manager – optymalna wydajność, nawet jeśli moduły są częściowo zacienione. Algorytm wyszukiwania globalnego punktu mocy maksymalnej daje zwiększone uzyski z instalacji;
  • SuperFlex Design – maksymalna swoboda w projektowaniu systemu PV: zarówno szeroki zakres napięć wejściowych, jak i duże wartości prądów wejściowych (do 12.5A na jeden łańcuch);
  • Solar.web – platforma do monitorowania i analizy instalacji w celu zwiększenia przejrzystości
  • Standaryzowane interfejsy – Modbus RTU/TCP oraz JSON umożliwiają łatwą integrację systemów innych firm;
  • Technologia aktywnego chłodzenia – zwiększona żywotność falownika i większe bezpieczeństwo.

Niezwykle prosta instalacja, uruchomienie i obsługa serwisowa

Falowniki GEN24 dzięki technologii aktywnego chłodzenia mogą być instalowane zarówno na powierzchniach pionowych, jak i poziomych (np. bezpośrednio na połaci dachu). Oszczędność czasu i kosztów montażu dzięki łatwemu systemowi mocowania na ścianie, szybkomocującym śrubom 180° oraz zaciskom sprężynowym.

Przyjazny dla użytkownika kreator konfiguracji kompatybilny z dowolnym smartfonem lub tabletem pozwala na łatwe uruchomienie falownika i jego podłączenie do Internetu w kilku krokach. Natomiast funkcja „kopiuj i wklej” ułatwia tę konfigurację jeszcze bardziej.

Z kolei otwarte interfejsy – Modbus, JSON – ułatwiają zastosowanie komponentów innych firm, a także umożliwiają integrację zarówno z małymi systemami automatyki domowej, jak i z dużymi systemami SCADA.

Monitorowanie i zwiększanie zużycia na potrzeby własne

Fronius Solar.web daje przegląd wszystkiego, co właściciele powinni wiedzieć o swojej elektrowni. Dzięki inteligentnym licznikom Fronius Smart Meter w punkcie zasilania oraz przy kluczowych odbiornikach energii (stacja ładowania samochodów elektrycznych, bojler z c.w.u., pompa ciepła), Solar.web zapewnia wgląd w pełny profil energetyczny oraz przejrzysty przegląd zużycia energii. Informacja ta może zostać również wykorzystana, aby zoptymalizować zużycie energii za pomocą systemu automatyki domowej. Naturalnym uzupełnieniem będzie regulator Fronius Ohmpilot, którym przez cały sezon możemy zapewnić podgrzewanie ciepłej wody użytkowej.

Dla tych, którzy nie chcą posunąć się tak daleko ze swoją rewolucją energetyczną, Solar.web działa jako narzędzie analityczne, które pomaga jak najlepiej wykorzystać wyprodukowaną energię słoneczną i z czasem rozbudować swój system. Instalatorzy wykorzystują profile energii z Solar.web jako podstawę do dostarczania klientom zindywidualizowanych porad i nadzoru nad całą instalacją – prawdziwy klucz do sukcesu.

Pięć powodów, dla których GEN24 plus jest odpowiednim wyborem dla twojej instalacji PV

1. Podstawowa funkcja zasilania awaryjnego

Podstawowe zasilanie rezerwowe (PV Point) jest standardowo zintegrowane z GEN24 Plus i może być używane nawet bez akumulatora w systemie. Opcja ta gwarantuje maksymalną niezależność.

2. Niezwykle prosta instalacja, uruchomienie i obsługa serwisowa

Szybkomocujące śruby 180°, zaciski sprężynowe i łatwy system mocowania na ścianie ułatwiają instalację i serwisowanie falownika hybrydowego. Falownik można łatwo uruchomić za pomocą aplikacji na smartfonie lub tablecie.

3. Maksymalny stopień zużycia własnego

Zintegrowane funkcje zarządzania energią i otwarte interfejsy pozwalają na wysoki stopień zużycia własnego: nadwyżka energii PV jest wykorzystywana w najlepszy możliwy sposób, na przykład poprzez wykorzystanie jej do wytwarzania ciepłej wody.

4. Falownik hybrydowy z technologią multi flow

Zintegrowana technologia Multi Flow umożliwia nie tylko jednoczesny przepływ energii we wszystkich kierunkach, ale także sprzężenie AC, DC oraz AC i DC w systemie magazynowania energii. Wpływa to na zwiększenie stopnia zużycia własnego i elastyczności systemu.

5. Oszczędność na kosztach

Szereg zintegrowanych funkcji (zasilanie awaryjne, narzędzie do monitorowania i analizowania instalacji, zintegrowany algorytm Dynamic Peak Manager, funkcja zarządzania energią i SuperFlex Design, itp.) eliminuje niepotrzebne dodatkowe koszty.

DANE TECHNICZNE PRIMO GEN24 PLus SYMO GEN24 PLus
Przyłączenie do sieci AC Jednofazowy 230V Trójfazowy 230V / 400V
Zakresy mocy 3 / 3.6 / 4 / 4.6 / 5 / 6 kW 6 / 8 / 10 kW
Ilość MPP-trakerów 2 2
Stopień ochrony IP 66 IP 66
Wymiary (wysokość x szerokość x głębokość) 528 x 474 x 164 mm 594 x 527 x 165 mm
Waga 16.6 kg 25 kg
Zakres napięć wejściowych (Udc min – Udc max) 65 V – 600 V 80 V – 1,000 V

FRONIUS

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter