Garaż to specyficzne miejsce do oświetlenia

21/10/2019
Oświetlenie parkingu podziemnego Silesia

Firma Beghelli zmodernizowała oświetlenie na podziemnym parkingu katowickiej galerii handlowej Silesia City Center. Nowe oprawy LED wygenerują oszczędności rzędu 60%, spełniając tym samym rygorystyczne wymagania polskich norm. Włoski producent opracował także projekt całej instalacji.

Garaż wymaga intensywnego oświetlenia

Specjalne wersje opraw LED od Beghelli zostały zaprojektowane tak, aby dostosować się do specyficznych warunków podziemnych, które wymagają intensywnego oświetlenia na dużym obszarze, przy jednocześnie niskiej wysokości montażu. Kluczem do sukcesu było zastosowanie takich produktów, które również przyczynią się do zoptymalizowania kosztów użytkowania na tak dużej przestrzeni.

Przed modernizacją na parkingu w Silesia City Center było ponad 1 990 opraw konwencjonalnych, świetlówkowych. Autorski projekt Beghelli oraz zastosowane oprawy pozwoliły ograniczyć ich liczbę do 977 sztuk wykorzystanych na 16 426,43 mkw. Dzięki temu jedno urządzenie LED oświetla aż 6 miejsc parkingowych z zachowaniem odpowiednich natężeń, zastępując tym samym zaprojektowane wcześniej, w dużo większej ilości oprawy hermetyczne LED. W ten sposób pobór mocy został obniżony o 5,72 W na mkw., z 6,8 do 1,08 W/mkw. – podkreśla Michał Jastrzębski, dyrektor techniczny z firmy Beghelli-Polska.

Integracja z systemami zarządzania

Nowe, energooszczędne oświetlenie na parkingu podziemnym w Silesia City Center dzięki specjalistycznym zasilaczom może zostać zintegrowane z pozostałymi systemami zarządzającymi, zastosowanymi w galerii handlowej.

W przypadku Silesia City Center jednym z wymogów inwestora było zastosowanie inteligentnych rozwiązań, które zapewnią oczekiwaną optymalizację energii elektrycznej. Dlatego nasi inżynierowie zdecydowali o wykorzystaniu w niektórych oprawach funkcji AutoDimm. Zadaniem tej nowoczesnej technologii jest utrzymywanie zadanego poziomu natężenia oświetlenia na danej płaszczyźnie, zależnie od ilości docierającego światła naturalnego. Efektem jest automatyczna kalibracja opraw i zwiększanie lub zmniejszanie emitowanego strumienia wydobywającego się z oprawy w zależności od dopływu światła słonecznego. Ponadto w każdej z opraw zamontowano moduł komunikacji radiowej, który w kolejnych etapach inwestycji będzie można sparować z systemem BMS Silesi, a także AutoTrakiem, do zadań którego należy ściemnianie opraw znajdujących się w strefach zajętych oraz rozjaśnianie przestrzeni z wolnymi miejscami parkingowymi – wyjaśnia Michał Jastrzębski.

Z racji całodobowej pracy opraw na parkingach podziemnych w urządzeniach zostały zamontowane również czujniki ruchu.

RE

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter