Systemy kontroli światła w koncepcji Human Centric Lighting

13/02/2024
System Clue w koncepcji Human Centric Lighting

Trudno jest wyobrazić sobie codzienność pozbawioną światła. Ma ono ogromny wpływ nie tylko na komfort poruszania się, lecz także na samopoczucie, koncentrację oraz efektywność. Dostosowanie go do indywidualnych potrzeb to klucz do stworzenia bezpiecznych przestrzeni sprzyjających pracy oraz odpoczynkowi. W myśl tego założenia powstała koncepcja Human Centric Lighting, wyznaczająca kierunek rozwoju branży oświetleniowej.

Dziś rola światła nie ogranicza się wyłącznie do oświetlania przestrzeni. Coraz częściej kreuje ono nastrój i stanowi główną dekorację wnętrza. Ma również dbać o dobre samopoczucie użytkowników, szczególnie, gdy warunki atmosferyczne są niesprzyjające i zakłócają wydajność codziennego funkcjonowania. I tu do gry wkracza Human Centric Lighting, koncepcja skoncentrowana na indywidualnych potrzebach człowieka, która z pomocą światła pomaga budować poczucie równowagi każdego dnia.

Human Centric Lighting współgra z naturalnym oświetleniem

Nurt Human Centric Lighting to dziś jeden z najważniejszych kierunków, w jakim podąża branża oświetleniowa. Kryją się pod nim zaawansowane technologicznie rozwiązania, które pomagają tworzyć wnętrza przyjazne naturalnym potrzebom człowieka. Zoptymalizowane parametry świetlne, mnogość ustawień i temperatur barwowych, a także możliwość sterowania oświetleniem i personalizacji wyznaczają nowe standardy.

Rozwiązania z zakresu Human Centric Lighting są niezwykle zróżnicowane. Pozwalają na kreowanie przestrzeni doskonale współgrających z naturalnym oświetleniem, docierającym z zewnątrz. Technologie Clue oraz Tunable White firmy Lena Lighting są świetnymi przykładami tego typu rozwiązań. To intuicyjne systemy kontroli światła z poziomu dedykowanych aplikacji mobilnych, zapewniające możliwość zdalnego sterowania oświetleniem z dowolnego miejsca z dostępem do sieci globalnej.

Dzięki Clue oraz Tunable White użytkownicy są w stanie stworzyć optymalne dla siebie warunki w każdym pomieszczeniu, zarówno w miejscach, gdzie niezbędne jest światło do pracy czy nauki, jak i w przestrzeniach przeznaczonych do odpoczynku, rekonwalescencji albo rozrywki. Tym samym pozwalają na zachowanie naturalnego biorytmu i utrzymanie samopoczucia użytkowników na optymalnym poziomie.

Rozwiązania oświetleniowe, które wydłużą dzień

Naturalne światło zmienia swoją barwę w ciągu dnia. Rano przyjmuje ciepły odcień, który wraz z czasem ulega modyfikacji, osiągając maksymalne natężenie oraz barwę białą w okolicach południa. O zachodzie powraca do ciepłych odcieni, a jego natężenie spada. Jesienią i zimą cykl ten jest nieco inny, co może powodować spadek energii i koncentracji, obniżony nastrój czy senność.

Inteligentny system Clue firmy Lena Lighting w koncepcji Human Centric Lighting

Zastosowanie systemu Clue lub Tunable White pomoże zminimalizować negatywne skutki ciemniejszych i „krótszych” dni, dzięki zaawansowanym opcjom dostosowywania sztucznego oświetlenia do natężenia naturalnego światła.

Tunable White zapewnia sterowanie barwą oraz natężeniem światła w zależności od warunków świetlnych panujących na zewnątrz. Na podobnej zasadzie działa autorski system Lena Lighting Clue, który nie tylko dostosowuje poziom natężenia światła do docierającego do pomieszczenia światła naturalnego, ale też pozwala na uruchamianie lamp wyłącznie w przypadku wykrycia ruchu. W ten sposób ogranicza zużycie energii elektrycznej.

Lampy Lena Lighting tworzą przyjazne środowisko

Lampy Lena Lighting dostarczają światło w szerokim zakresie temperatur barwowych: od 2700 do nawet 6500 K. Są to barwy neutralne, które odwzorowują naturalne oświetlenie. W połączeniu z inteligentnym systemem Clue, stwarzają przyjazne warunki, niezależnie od wielkości i przeznaczenia pomieszczenia. Modele kompatybilne z systemem Clue to m.in. lampy architektoniczne Messaggio, Colline x Terrano oraz Sizzano. 

Równie istotną kwestią co barwa światła jest jego natężenie. Wersje Multi (np. w lampie Solanto), które pozwalają użytkownikowi na wybór ustawienia wartości mocy i strumienia świetlnego, dają większą swobodę dostosowywania światła do potrzeb chwili.

Niezwykle istotnym zagadnieniem w obszarze oświetlenia pozostają energooszczędność i neutralność klimatyczna. System Clue od Lena Lighting pozwala na optymalizację kosztów związanych z poborem energii elektrycznej, a w rezultacie generowanie widocznych oszczędności i dbałość o środowisko naturalne. Podobnie wykorzystywane w lampach moduły LED, które bazują na minimalnych ilościach energii, a przy tym dostarczają najwyższej jakości światło.

RE na podstawie materiałów Lena Lighting, fot. Lena Lighting

Zapisz się na bezpłatny newsletter