Ulepszone rozwiązanie typu „All-in-one“ do sterowania oświetleniem

13/11/2023
czujniki obecności B.E.G.

Nowa generacja kompaktowych czujników DALI firmy B.E.G. – DACO®

Czujniki obecności firmy B.E.G. od lat spełniają swoje zadania. Ekspert w dziedzinie automatyki budynkowej wprowadził na rynek nową linię czujników kompaktowych DALI pod nazwą DACO®. Generacja 2 to potężna gama urządzeń autonomicznych. Urządzenia te, ze zintegrowanym sterownikiem aplikacji i zasilaniem napięciem magistrali DALI, są maksymalnie zoptymalizowane. Występują w czterech wariantach kolorystycznych, są uniwersalne w zastosowaniu, odczytywane i sterowane cyfrowo. Produkty z certyfikatem DALI-2 przekonują niepozornym wyglądem i dużą elastycznością.

Czujniki obecności włączają światło tylko wtedy, gdy wykrywają obecność osób oraz gdy natężenie oświetlenia jest poniżej nastawionej wartości. To pozwala oszczędzać energię i koszty w obszarach o bardzo różnych modelach użytkowania, a także poprawiać bezpieczeństwo w miejscu pracy. Jednym z najpopularniejszych narzędzi do sterowania oświetleniem jest DALI. Protokół komunikacyjny przekonuje swoją solidnością i łatwością instalacji, a dzięki nowej procedurze certyfikacji DALI-2 dodaje przyszłościowej stabilności. Wcześniej zgodność z normą musiały mieć tylko urządzenia sterujące. W przypadku DALI-2 w standardzie zdefiniowane są również takie typy urządzeń jak sterowniki aplikacji, przyciski, czujniki światła lub czujniki ruchu. Dzięki temu możliwe jest optymalne połączenie produktów różnych producentów, uruchomienie ich i uniknięcie wszelkich błędów.

zalety czujników B.E.G.

Sprawdzona jakość produktu z nowym wzornictwem i standardem wydajności

Generacja 2 kompaktowych czujników obecności DALI została przemyślana na nowo. Obecnie łączy w sobie większy zakres funkcji w zaledwie kilku produktach. Istniejące urządzenia można łatwo wymienić na nowe czujniki z certyfikatem DALI-2. Współdziałanie z produktami Generacji 1 jest nadal zapewnione dzięki kompatybilności w dół. W nowej generacji znajdziemy czujniki obecności, które spełniają różnorodne wymagania.

 • Superpłaski, idealnie wpasowujący się w istniejącą architekturę
  PD11-M-DACO-FLAT DALI-2
 • Czujnik małych rozmiarów do zastosowania w korytarzach i małych biurach
  PD9-M-DACO DALI-2.
 • Czujniki PD2N-M-DACO DALI-2 oraz PD4N-M-DACO DALI-2 przeznaczone do sal konferencyjnych, lekcyjnych lub biur na planie otwartym.
 • W magazynach wysokiego składowania, halach sportowych idealnie spełni swoje zadanie
  PD4-M-DACO-GH DALI-2
 • Do sterowania oświetlenia oraz na przykład klimatyzacją zalecany jest montaż czujników
  PD2N-M-DACO-1C DALI-2 lub PD4N-M-DACO-1C DALI-2.

Akcesoria do czujników, tj. pierścienie osłonowe i soczewki są teraz dostępne dla wszystkich produktów Generacji 2 nie tylko w kolorze czystej bieli, lecz także w kolorach białym-drogowym, antracytowym oraz czarnym.

Kolejną nowością jest system modułowy. Czujniki mogą być zestawiane elastycznie i zgodnie z wymaganiami. Oprócz samego produktu, użytkownicy mogą zdecydować się na indywidualny zestaw montażowy do montażu powierzchniowego lub ściennego.

Dziecinnie prosta obsługa z szerokimi możliwościami ustawień

Nowe jednostki można szybko i łatwo sparametryzować za pomocą aplikacji B.E.G. One, która umożliwia użytkownikom przechowywanie projektów. Połączenie z chmurą umożliwia wymianę informacji i współpracę kilku pracowników nad danym projektem. Postęp prac może być dokumentowany i przesyłany w formacie PDF. Parametryzacja jest szczególnie łatwa w przypadku nowej generacji kompaktowych czujników obecności DALI-2, ponieważ wszystkie urządzenia mogą być sterowane dwukierunkowo, tzn. zintegrowane są istniejące wartości, takie jak: aktualna wartość czujnika światła, autotest oraz wyświetlanie błędów urządzenia.

Dzięki adapterowi BLE/IR i smartfonowi lub tabletowi można korzystać z pełnego zakresu funkcji sterowania oświetleniem. Nowe funkcje logiczne obejmują: ulepszoną kontrolę ściemniania, regulowaną dynamikę sterowania i inne parametry, które obiecują większą elastyczność w zastosowaniu. Ponadto B.E.G. udostępnia online planer linii DALI ‒ skuteczne narzędzie do szybkiego i niezawodnego projektowania urządzeń w linii DALI.

B.E.G., fot. B.E.G.

Zapisz się na bezpłatny newsletter