Nadzieja na koniec pandemii rozgrzała giełdowy parkiet

10/12/2020
Centrum finansowe w Warszawie

W listopadzie WIG urósł o 19,4 proc. i był to jeden z najlepszych wyników w tym stuleciu.

Impulsem do odbicia były doniesienia o wykazanej w badaniach klinicznych skuteczności szczepionek, opracowanych przez kilka koncernów farmaceutycznych. Zmieniło to perspektywę tempa, w jakim gospodarki wychodzić będą z pandemicznego klinczu. Przyciągnęło to też inwestorów do spółek cyklicznych, w tym przemysłowych.

O 20 proc. wzrosły notowania Apanetu, który w III kwartale 2020 zanotował 909 tys. zł przychodów (+34 proc. r/r) oraz 125 tys. zł zysku netto, ale nie wystarczyło to do nadrobienia strat z pierwszego półrocza. W komentarzu do wyników zarząd spółki podkreślił, że sytuacja grupy wymaga podjęcia szeregu działań, dotyczących zarówno zabezpieczenia interesów i roszczeń spółki i grupy w zakresie zdarzeń z lat ubiegłych, jak i podjęcia nowych aktywności operacyjnych. Chodzi głownie o wykorzystanie patentu na instalacje do przesyłu generowanej energii elektrycznej. Walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki nie podjęło tymczasem uchwały, umożliwiającej podwyższenie kapitału zakładowego w drodze emisji akcji, z której wpływy miałyby sfinansować nowe aktywności. Wciąż są też problemy z egzekwowaniem należności od spółki zależnej, co pokazuje, że konflikt akcjonariuszy wciąż – mimo wcześniejszych zapewnień nie został zażegnany.

Indeks Rynku Elektrycznego listopad 2020
Indeks Rynku Elektrycznego – listopad 2020 r.

O 15,4 proc. podrożały akcje Apatora, którego spółka zależna Apator Powogaz zaciągnęła 39,1 mln zł kredytu inwestycyjnego na sfinansowanie zakupu gruntów i budowy zakładu produkcyjnego w Żernikach koło Poznania. W sumie wydatki inwestycyjne spółki w 2021 r. planowane są na 100 mln zł, a w I kwartale firma przedstawi aktualizację strategii do 2023 r.

„Pandemia weryfikuje pewne rzeczy, modeluje inne podejście do pewnych tematów. Niespodziewanie, co jest zjawiskiem bardzo pozytywnym, pojawił się temat fotowoltaiki i jej rozwój, tutaj widzimy swoje miejsce. Po drodze pojawiła się myśl o rozwoju w zakresie praktycznie nowej linii biznesowej, kompleksowe wyposażanie produkcji przemysłowej w automaty i roboty. Te wszystkie rzeczy mają sprawić, że mimo zakłóceń, które nastąpiły realizujemy swoje cele, głównie po stronie przychodowej” – zapowiedział Mirosław Klepacki, prezes Apatora, który zapisał w strategii osiągnięcie 1,4 mld zł przychodów i 220 mln zł EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) w 2023 r. Po trzech kwartałach 2020 r. przychody wynoszą 706,1 mln zł (+9,7 proc. r/r), a EBITDA 99,7 mln zł (+2,1 proc.).

Po mocnej przecenie, trwającej od sierpnia do października, dynamicznie odbiły notowania Columbusa Energy. Jego spółka celowa podpisała kilka umów kupna znajdujących się w różnej fazie realizacji farm fotowoltaicznych o mocy ponad 200 MWp za około 40 mln EUR. Pieniądze na ten cel pochodzić będą z emisji tzw. zielonych obligacji. Pierwszą ich transzę o wartości 75 mln już sprzedano (kupującym bym Bank Ochrony Środowiska), a docelowo z tego źródła finansowania Columbus zamierza pozyskać 0,5 mld zł na inwestycje.

Odbiły też notowania Elektrotimu, mimo że spółka obniżyła prognozę skonsolidowanego zysku netto na ten rok o 6 proc. do 14,8 mln zł. Prognoza przychodów została skorygowana w mniejszym stopniu – o 2 proc. w dół do 293 mln zł.

Głównym czynnikiem drugiej korekty prognozy jest przesunięcie realizacji zadań na skutek rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 oraz zachorowań na COVID-19.

„Nowym mechanizmem, który pojawił się na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy (wrzesień-październik-listopad) jest dynamiczny wzrost zachorowań na COVID-19 wśród pracowników spółki i grupy, podwykonawców świadczących prace na rzecz Elektrotim SA i grupy, a co najważniejsze pracowników podmiotów, na rzecz których wykonywane są prace, czyli zachorowania wśród kadry pracowników inwestorów czy zamawiających” – napisano w komunikacie.

O 9,8 proc. wzrosły notowania XTPL. Spółka XTPL zrealizuje pierwszą komercyjną umowę. Dotyczy ona demonstratora technologii do precyzyjnego drukowania mikrostruktur. Umowa obejmuje wynajem demonstratora XTPL z możliwością jego wykupu. Maksymalna wartość umowy wynosi ok. 190 tys. EUR netto (ok. 880 tys. zł netto). Urządzenie ma być dostarczone na Uniwersytet w Stuttgarcie jeszcze w 2020 r.

Umowa na dostawę naszego pierwszego demonstratora technologii dla IGM jest kamieniem milowym na drodze w kierunku komercjalizacji naszej technologii UPD – dodaje dr Filip Granek, prezes XTPL.

O 18,5 proc. urósł kurs TIM-u. Analitycy Noble Securities wydali rekomendację „kupuj” dla akcji spółki i są przekonani, że bardzo dobre wyniki osiągnięte przez Grupę TIM (tak w części handlowej, jak i logistycznej) nie są zdarzeniem jednorazowym będącym efektem pandemii.

„Zmiana przyzwyczajeń klientów (szczególnie w tak konserwatywnym sektorze jak budownictwo) ma charakter trwały i będzie wspierać wyniki TIM-u również w kolejnych latach, gdyż wdrożony model biznesowy jest pionierski w tej branży i w tej skali, co w oczywisty sposób podnosi konkurencyjność spółki na rynku. Jeszcze szybciej rozwijać się będzie segment logistyczny, dedykowany do obsługi podmiotów e-commerce” – napisano w uzasadnieniu rekomendacji.

TIM zdecydował się na sprzedaż za 35 mln zł udziałów w firmie Rotopino. W 2011 r. Tim kupił od Oponeo.pl akcje bydgoskiej spółki Marketeo.com, stając się jej większościowym udziałowcem. Pod zmienioną nazwą spółka jest obecnie liderem na rynku krajowym w internetowej sprzedaży narzędzi i elektronarzędzi dla klientów z sektora B2C.

Dziś w TIM-ie największy potencjał rozwoju widzimy na rynku B2B – bezpośrednio i w modelach alternatywnych, jak dropshipping. Rotopino.pl operuje na rynku B2C, więc powrót pod skrzydła lidera w tej dziedzinie, czyli Oponeo.pl, zapewni spółce optymalny rozwój. Grupa TIM utrzyma z nią bliskie relacje – 3LP nadal będzie zapewniać jej obsługę logistyczną, zaś TIM – współpracować z nią w zakresie działalności handlowej – mówi Krzysztof Folta, prezes TIM-u.

spółkastopa zwrotu w listopadzie  (w proc.)
Alumast-1,1
Apanet20,0
Apator15,4
APS Energia8,9
Columbus Energy46,7
Elektrobudowa40,6
Elektromont-4,9
Elektrotim 18,3
ELQ26,8
Energoaparatura5,8
Govena Lighting28,5
Grodno33,6
Lena Lighting10,6
LUG13,5
ML System25,1
Novavis10,8
Photon Energy43,4
Radpol0
Relpol 16,0
Sonel0,5
Sunex33,2
TIM18,5
XTPL9,8
ZPUE 26,2
Indeks Rynku Elektrycznego21,2 
WIG19,4

Kamil Zatoński

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter