Koronawirus zebrał żniwo na giełdzie

08/04/2020
Centrum finansowe w Warszawie

Strach przed zarazą, która z Chin przeniosła się do Włoch, a później innych krajów europejskich (a także do m.in. Stanów Zjednoczonych) wywołał na rynkach finansowych krach, jakiego nie widziano od kilku dekad. Indeksy z sesji na sesję spadały o kilka procent (czasem nawet o ponad 10 proc.), aby w końcu sięgnąć wieloletnich dołków, kasując całość lub sporą część zysków, wypracowanych przez kilka lat hossy.

Na ratunek rynkom jako pierwsze ruszyły banki centralne, które zagwarantowały płynność instytucjom finansowym. Później do pracy zabrali się politycy, którzy w wielu krajach szybciej lub wolniej zaczęli wprowadzać pakiety antykryzysowe. Są one koniecznością w sytuacji bez precedensu, w której stanęła większa część tradycyjnego handlu i usług. Ponieważ rozwój epidemii jest niewiadomą, nie wiadomo też, jak długo potrwają restrykcje i jak bardzo negatywnie odbije się to na konsumpcji, inwestycjach i wymianie handlowej.

Zobacz także: Wyniki finansowe TIM po pierwszym kwartale 2020 r.

W Polsce ekonomiści prognozują, że jeśli gospodarka zacznie się budzić do życia w maju, to PKB spadnie w tym roku o „zaledwie” 3-4 proc. Jeśli postój będzie dłuższy, konsekwencje będą boleśniejsze. Na razie eksperci przewidują, że gospodarka pójdzie ścieżką, ilustrowaną literą U, a nie V, co oznacza, że zanim dojdzie do wyraźnego odbicia, czeka nas okres stagnacji.

Na rynkach finansowych dynamika zdarzeń jest znacznie szybsza, dlatego po gwałtownych spadkach małej stabilizacji nie było. Notowania przypominały jazdę kolejką górską: na jednej sesji indeksy rosły o kilka procent, by na kolejnej zaliczać nawet większy spadek.

W końcu jednak kupujący osiągnęli przewagę i od dołka ceny wielu akcji odbiły o kilka lub kilkadziesiąt procent.

W największym stopniu dotyczyło to tych firm, które działają w branży ochrony zdrowia, ale jeszcze więcej zyskali ci, którzy postanowili wykorzystać sytuację i dzięki kontaktom handlowym zajęli się sprowadzaniem z Chin maseczek i innych artykułów ochronnych.

W branży elektrycznej na razie nikt na ten pomysł jeszcze nie wpadł, choć w przekroju całego miesiąca są spółki, których notowania lekko urosły. ELQ zyskało 10 proc, a impulsem stało się podpisanie listu intencyjnego w sprawie dokapitalizowania znajdującej się w upadłości firmy Fluid, która opracowała technologię produkcji biowęgla. Firma jest jednak nierentowna – skumulowana strata z ostatnich lat, widniejące w bilansie, to ponad 30 mln zł, a przez trzy kwartały 2020 r. ujemny wynik sięgnął 8 mln zł.

ELQ nie sprecyzowało, jakie ma plany wobec Fluidu.

Bardziej konkretne jest porozumienie akcjonariuszy Elektrobudowy, spółki, której notowania osunęły się w marcu o 79 proc. pod ciężarem wniosku o ogłoszenie upadłości. Bardzo szybko został on rozpoznany i zaakceptowany przez sąd.

Czytaj także: Elektrobudowa złożyła wniosek o upadłość

Zarząd budowlanej spółki nie znalazł porozumienia z bankami i towarzystwami ubezpieczeniowymi w sprawie finansowania działalności. Uniemożliwia to pozyskanie stabilnego finansowania oraz regulowanie wymagalnych zobowiązań. Dlatego zdecydowano się na odstąpienie od ratunkowej emisji akcji.

Porozumienie akcjonariuszy, w skład którego wchodzą spółką Janali, Cezary Kubacki oraz Maciej Nowak, wystąpiło do zarządu spółki o zwołanie walnego zgromadzenia akcjonariuszy i chce na nim przegłosować m.in. zmianę ogłoszonej już upadłości Elektrobudowy na jej sanację.

Porozumienie kontroluje pakiet 5,4 proc. akcji firmy, ale wystarczy to, by być drugim po OFE PZU największym akcjonariuszem, bo wszyscy pozostali, którzy mieli powyżej 5 proc., zdążyli zrejterować.

„Głównymi postulatami członków porozumienia są: zmiana formy upadłości na sanację, zmiany w organach spółki odzwierciedlające obecny układ sił w akcjonariacie, rozpoczęcie procesów restrukturyzacyjnych mających na celu istotne ograniczenie kosztów działalności spółki oraz optymalne zarządzanie jej majątkiem” – głosi komunikat porozumienia.

W Elektrobudowie rządzi na razie syndyk, który zdecydował o rozpoczęciu procedury zwolnień grupowych. Mają one objąć do 33 proc. pracowników spółki. Na dzień 30 czerwca 2019 r. firma zatrudniała około 1,7 tys. osób.

Inne firmy z branży na razie nie wspominają o zwolnieniach. Co więcej, na razie też z publikowanych przez nie komunikatów nie wynika, by zatrzymywano lub ograniczano w nich produkcję. Elektrotim podał na początku kwietnia, że działalność operacyjna spółki oraz grupy prowadzona jest bez istotnych zakłóceń.

ML System informował w połowie miesiąca o tym, że nie odnotowano w firmie istotnie zmniejszonej frekwencji pracowników ani znaczących utrudnień w obszarach związanych z produkcją i łańcuchem dostaw, które są kluczowe dla utrzymania ciągłości produkcji.

Komunikat o podobnej treści opublikował 23 marca Sonel. Jak zaznaczono, firma prowadzi działalność bez istotnych zmian, część pracowników pracowała zdalnie, niektórzy wykorzystywali zasiłki opiekuńcze na czas opieki nad dziećmi. Zastrzeżono jednak, że zarząd liczy się z negatywnymi skutkami epidemii.

„Jakkolwiek spółka jest w dobrej kondycji finansowej, to dłuższy okres zahamowania aktywności gospodarczej w Polsce i na świecie może się przełożyć na wyniki w 2020 r.” – dodano.

Sunex informował 18 marca, że nie odnotowano ani znaczących zakłóceń w bieżącej działalności spółki, ani nie zaobserwowano istotnie zwiększonej absencji.

Konsekwencje odczuła natomiast Govena, która na początku kwietnia poinformowała o zawieszeniu projektu dystrybucji samochodów elektrycznych importowanych z Chin. Uzasadniono to trudnościami w handlu z Chinami związanymi z pandemią, a także osłabieniem rynku elektromobilności związanej z niskimi cenami ropy naftowej, a co za tym idzie zmniejszeniem opłacalności i znaczącym zwiększeniem ryzyka projektu.

Spółka Stopa zwrotu w  marcu (w proc.)
Alumast 2,2
Apanet -19,4
Apator -21,0
APS Energia -13,8
Columbus Energy -15,0
Elektrobudowa -79,0
Elektromont 0,0
Elektrotim  -26,2
ELQ 10,5
Energoaparatura -12,7
Govena Lighting 0
Grodno -32,0
Lena Lighting -9,3
LUG -22,3
ML System -18,5
Novavis 12,2
Photon Energy -14,6
Radpol -12,9
Relpol  -7,4
Sonel -8,3
Sunex -26,7
TIM -19,3
XTPL -20,7
ZPUE  -1,5
Indeks Rynku Elektrycznego -18,4
WIG -16,3

KZ

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter