Polski przemysł fotowoltaiczny – ML System realizuje kolejną inwestycję

12/05/2023
makieta nowej hali produkcyjno-magazynowej ML System

ML System, producent producenta innowacyjnych rozwiązań fotowoltaiki zintegrowanej z budownictwem, realizuje kolejną inwestycję.

Nowy zakład ML System powstaje w Zaczerniu, na terenie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego AEROPOLIS, w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej już siedziby firmy. Będzie nowoczesnym miejscem wytwarzania na masową skalę pierwszych na świecie modułów w oparciu o wykorzystanie tzw. studni kwantowych, co (oprócz wysokich parametrów produktu) da niespotykaną wcześniej trwałość i atrakcyjny wygląd.

W zakładzie o łącznej powierzchni prawie 20 tys. mkw. docelowo zatrudnienie znajdzie 120 osób. Nowa hala zwiększy powierzchnię użytkową firmy z 25 tys. do 45 tys. mkw. 

Inwestycja podyktowana jest ciągle rosnącym zapotrzebowaniem rynku na technologie OZE, a wytwarzane w nowym zakładzie moduły będą odpowiedzią na coraz wyższe wymagania względem charakterystyki energetycznej budynków, spowodowane uchwaleniem przez Parlament Europejski w marcu 2023 r. projektu nowej dyrektywy budynkowej.

Budowana hala będzie miała wysokość 12 metrów, a jej całkowita powierzchnia, w skład której wejdzie część produkcyjno-magazynowa oraz nowoczesna przestrzeń biurowo-socjalna, wyniesie prawie 20 tys. mkw. Jak na producenta rozwiązań energetyki słonecznej przystało, budynek zasilany będzie energią pochodzącą z instalacji fotowoltaicznych na zadaszeniu i elewacji budynku.

Obiekt powstaje na działce o powierzchni 3,1 ha. Zagospodarowany zostanie teren wokół niego, na którym powstaną strefy zielone, droga wewnętrzna, parking na 85 miejsc, a także infrastruktura techniczna ze zbiornikiem retencyjno-rozsączającym oraz zbiornikiem do celów pożarowych.

Zakończenie inwestycji planowane jest jeszcze przed końcem 2023 r.

Nowoczesną halę produkcyjno-magazynową buduje Commercecon, generalny wykonawca obiektów przemysłowych.

RE

Zapisz się na bezpłatny newsletter