Rodzinnie przez 30 lat. Jubileusz Nowa Elektro

24/05/2019
Nowa Elektro 30 lat

W biznesie liczą się relacje. W przypadku firm rodzinnych relacje te są bardziej odczuwalne przez wszystkich partnerów – tworzy się rodzinna atmosfera, która sprzyja powstawaniu pomysłów i ich realizacji. W gronie 400 osób Nowa Elektro, jedna z największych sieci hurtowni elektrotechnicznych w Polsce, obchodziła jubileusz 30-lecia istnienia.

Impreza została zaplanowana na dwa dni, 10-11 maja, w Hotelu Windsor w Jachrance pod Warszawą. Gośćmi uroczystej gali pierwszego dnia byli dostawcy. Drugi dzień należał do pracowników firmy.

Jubileusz to okazja do wspomnień

Gala rozpoczęła się od przemówienia Mariana Nowaka, założyciela firmy i obecnego prezesa. Opowiedział o przełomowych momentach w historii, które nadały charakter dzisiejszej hurtowni.

Rozpocząłem działalność w najważniejszych dla Polski roku pod względem gospodarczym, czyli w 1989. Moje pierwsze sprzedane produkty to taśmy izolacyjne, importowane z Francji, na które w Polsce było spore zapotrzebowanie, mimo że ich cena nie była niska. Przełomowym momentem, który spowodował tak dynamiczny rozwój firmy było rozpoczęcie na dużą skalę importu produktów Legrand do Polski i tym samym wejście do grona największych dystrybutorów produktów Legrand w Europie. Progresja w handlu była tak wysoka, że dziś można tylko pomarzyć – wspominał Marian Nowak, prezes Nowa Elektro.

Ważnym etapem było rozszerzenie asortymentu. Wtedy oprócz marek francuskich pojawili się inni dostawcy – powstała hurtownia elektrotechniczna. Krok w stronę Europy został zrobiony, gdy Nowa Elektro stała się członkiem międzynarodowej grupy Fegime, skupiającej rodzinnych dystrybutorów elektrotechniki (organizacja powierzyła Marianowi Nowakowi kierownictwo przez jedną kadencję, co było ogromnym powodem do dumy). Następne ważne wydarzenia to: budowa magazynu centralnego w Zgierzu, zakup nowej siedziby oraz zmiana nazwy firmy z Nowa France na Nowa Elektro.

Nowa Elektro stawia na ludzi

Nie byłoby Nowa Elektro, gdyby nie ludzie otwarci na rozwój i zmiany. Jak zaznaczył Marian Nowak, pracę rozpoczął z Urszulą Jasińską, siostrą swojej żony Barbary. Jej chęć do pracy i mocne zaangażowanie przyśpieszyły rozwój i stworzyły solidne fundamenty sprzedaży. Pomimo dużej skali działania i pozycji na rynku Nowa Elektro wciąż zachowuje rodzinny charakter. Do zespołu dołączyły z czasem córki prezesa: Karin Jesztak jest odpowiedzialna za finanse firmy, Agnieszka Zakrzewska zajmuje się administracją, a Elżbieta Skowrońska pracuje w dziale kadr. Także najmłodszy syn Dominik powoli wdraża się w sprawy firmowe.

Łukasz Skowroński, mąż Elżbiety, trafił do firmy w 2006 roku. Zajął się zorganizowaniem działu marketingu, a także rozwojem sieci sprzedaży. Dwa lata temu awansował na stanowisko wiceprezesa – dyrektora zarządzającego. Obecnie przygotowuje się do objęcia najwyższego stanowiska w firmie, czyli prezesa zarządu.

Podczas Gali Marian Nowak podkreślał znaczenie pracowników, którzy też są jak rodzina (szczególną rolę mają: Marcin Szulc, dyrektor ds. zakupów i zaopatrzenia i Grzegorz Pachota, dyrektor handlowy).

Jedną wielką rodziną dla Nowa Elektro są dostawcy. Wieloletnia współpraca pozwala cieszyć się zaufaniem po obu stronach. Oprócz więzi biznesowych powstały też prywatne, dzięki którym można wspólnie realizować swoje pasje. Producenci w swoich przemówieniach podkreślali rodzinną atmosferę w hurtowni. Ważną sprawą dla nich jest to, że decyzje podejmowane są szybko, i to niezwykle trafnie.

Hurtownia Nowa Elektro za 5 lat

Nowa Elektro osiągnęła w 2018 roku 304 miliony obrotu. Liczba oddziałów wynosi 36. Zatrudnienie – 307. Strategia zrównoważonego rozwoju pozwala przewidzieć stan firmy za 5 lat. Z prezentacji Łukasza Skowrońskiego wynika, że hurtownia będzie miała 50 punktów sprzedaży, w których będzie pracować 450 osób. Obrót osiągnie wartość 500 milionów. Rozwinie się także ecommerce z 9 do 20 procent. Przy tej skali biznesu konieczne będzie rozbudowanie magazynu w Zgierzu.

Galę upiększył koncert Edyty Geppert.

W drugim dniu zorganizowane zostały targi. Pracownicy mogli zapoznać się z pełną ofertą dostawców Nowa Elektro. Dzień ten to także zabawy integracyjne i wieczór taneczny, połączony z licznymi konkursami i atrakcjami.

Gratulujemy! Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu, poczuć rodzinną atmosferę prowadzenia biznesu.

MK

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter