Koreańskie Songdo to pierwsze inteligentne miasto

24/10/2019
inteligentne miasto Songdo

Koreańskie miasto Songdo uznawane jest dziś za pierwsze inteligentne miasto na miarę XXI wieku i wzór urbanistycznej przyszłości.

Skąd pomysł na inteligentne miasto Songdo?

Sondgo to nowoczesna przestrzeń biznesowa i jedno z pierwszych miast zbudowanych od podstaw według nowoczesnych założeń urbanistycznych. Ideą twórców inteligentnego miasta było stworzenie miejsca, które zużywałoby o jedną trzecią mniej energii i zasobów w porównaniu z innymi miastami. Ma ono sprzyjać środowisku oraz zapewnić mieszkańcom dom nieopodal pracy, tak by nie tracić czasu na przemieszczanie się.

Za pomocą sieciowych technologii informacyjnych i komunikacyjnych, systemów chmurowych oraz Internetu rzeczy, które są zarządzane przez jednolitą platformę, największe miasta świata mają w przyszłości przekształcić się w inteligentne aglomeracje.

Jak się żyje w inteligentnym mieście Songdo?

  • Mieszkańcy futurystycznego miasta budzą się przy dźwiękach ulubionej muzyki odtwarzanej z głośników zamieszczonych w ich posesjach.
  • Dzięki zamontowanym w mieście kamerom transmitującym obraz na żywo, mogą też bez wychodzenia z domu podziwiać widoki na zewnątrz.
  • Żeby wejść do apartamentu nie potrzebują kluczy, wystarczy dotknąć czytnika linii papilarnych na klamce lub zbliżyć kartę.
  • Światło i żaluzje we wszystkich pomieszczeniach są sterowane za pomocą inteligentnego panelu na ścianie lub aplikacji w smartfonie.
  • W razie problemów mieszkańcy mogą połączyć się z dozorcą za pomocą wideoczatu w telewizorze lub gawędzą za pomocą systemów do wideokonferencji z sąsiadami.
  • Na skrzyżowaniach ze światłami, kamery wysyłają zarejestrowane obrazy do centrum dowodzącego ruchem, informując tym samym o aktualnym natężeniu pojazdów na drodze.
  • Wbudowane w ulicę czujniki zapalają latarnie, tylko wtedy, gdy ktoś rzeczywiście spaceruje chodnikiem.
  • Czujniki mierzą, gdzie aktualnie zużywa się dużo prądu lub jakie potrzeby oświetlenia i ogrzewania są niezbędne w danym miejscu.
  • Detektory dokonują pomiaru zawartości szkodliwych substancji w powietrzu.
  • Gdy wybucha pożar, czujniki uruchamiają alarm, wysyłając jednocześnie sygnał do straży pożarnej oraz służb ratunkowych.
  • Wyświetlacze na peronach metra i dworcach autobusowych dostarczają aktualizowanych w czasie rzeczywistym informacji o czasie przyjazdów i odjazdów środków transportu.

Nowoczesna technologia ukryta w przedmiotach

Niezbędne do prawidłowego funkcjonowania miasta dane pomiarowe spływają do wysokowydajnego data center, zaprojektowanego przez ekspertów z firmy Rittal. Spływają tam informacje ze wszystkich czujników monitorujących transport, środowisko, zapobieganie przestępczości, ochronę przeciwpożarową i zarządzanie budynkiem.

Poza szafami TS IT, Rittal dostarczył także niezbędne moduły do klimatyzacji, rozdziału mocy, zasilania bezprzerwowego, ochrony przeciwpożarowej, monitoringu i kontroli dostępu.

RE na podstawie materiałów Rittal

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter