Poziomy banner na głównej

Rekordowe wzrosty fotowoltaiki. URE podsumowuje rynek prosumencki

12/03/2020
panele fotowoltaiczne na dachu

Z raportu przygotowanego przez Urząd Regulacji Energetyki wynika, że rok 2019 był rekordowy pod względem przyrostu mocy zainstalowanej w mikroinstalacjach fotowoltaicznych. W porównaniu do roku 2018 liczba prosumentów wzrosła niemal trzykrotnie.

Fotowoltaika to jeden z najszybciej rosnących sektorów OZE w Polsce i na świecie. W Polsce rok 2019 był zdecydowanie rekordowy pod względem przyrostu mocy zainstalowanej w mikroinstalacjach fotowoltaicznych:

  • w 2018 r. moc zainstalowana fotowoltaiki wynosiła 344 MW,
  • w 2019 r. moc zainstalowana fotowoltaiki przekroczyła 900 MW.

Zobacz także: Monitoring wzrostu mocy zainstalowanej fotowoltaiki

Liczba prosumentów

Rosnąca świadomość ekologiczna Polaków oraz korzyści finansowe, które wiążą się z inwestycją w domową instalację fotowoltaiczną, przekładają się na duży wzrost zainteresowania takim rozwiązaniem.

Na koniec 2019 r. liczba prosumentów wyniosła ok. 149 tys. Oznacza to trzykrotny wzrost w porównaniu do 2018 r., kiedy było niewiele ponad 51 tys. prosumentów.

Najwięcej prosumentów ma PGE Dystrybucja. W 2019 r. było ich ponad 55 tysięcy., co stanowi prawie 1/3 wszystkich prosumentów w Polsce. Na drugim miejscu jest Tauron Dystrybucja, a na trzecim Energa-Operator.

Energia elektryczna wprowadzona do sieci

W 2019 r. prosumenci wprowadzili do sieci 324 333,174 MWh energii elektrycznej.

Najwięcej energii elektrycznej wprowadzili prosumenci do sieci PGE Dystrybucja – ponad 106 GWh. Niewiele mniej, bo 101 GWh, Tauron Dystrybucja S.A. Prawie 60 GWh pochodziło od prosumentów Energa-Operator.

Przyrost nowych instalacji fotowoltaicznych jest tak dynamiczny, że w 2020 r. ma przekroczyć 2 GW.

Zobacz także: Raport zawierający zbiorcze informacje dotyczące energii elektrycznej wytworzonej z odnawialnego źródła energii w mikroinstalacji (w tym przez prosumentów) i wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej w 2019 r. (art. 6a ustawy OZE)

RE na podstawie danych URE

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter