Nowoczesne oświetlenie przeciwwybuchowe – oprawa EXL400LED

28/06/2021
oprawa do stref zagrożonych wybuchem EXL400LED ATM Lighting

Produkcja urządzeń do stref zagrożonych wybuchem to bardzo złożony temat. Wymagania stawiane oprawom oświetleniowym są coraz wyższe. Niewiele jest firm w Polsce, które skutecznie radzą sobie na tym polu. Jedną z nich jest trójmiejski producent oświetlenia, firma ATM Lighting. Bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu, wprowadza do swojej oferty nowoczesną oprawę EXL400LED.

  • Firma ATM Lighting opracowała autorską oprawę przeciwwybuchową EXL400LED.
  • Nowa oprawa znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagany jest szeroki zakres temperatur pracy, wysokie IP oraz niezawodność.
  • Oprawa EXL400LED została zaprojektowana, wyprodukowana i certyfikowana w Polsce.

EXL400LED firmy ATM Lighting to najnowsza przeciwwybuchowa oprawa oświetleniowa w ofercie. Oprawa ta łączy w sobie technologiczne zaawansowanie oraz nowoczesny design. Produkt ten przeznaczony jest do pracy w strefach 21, 2, 22 zagrożenia wybuchem. Oprawa została w całości zaprojektowana, wyprodukowana i certyfikowana w Polsce.

Oprawa przeciwwybuchowa EXL400LED

Konstrukcja oprawy oparta jest na aluminiowym profilu, który zapewnia bardzo dobre warunki termiczne. Dzięki optymalnie zaprojektowanemu ułożeniu elementów udało się osiągnąć najwyższą możliwą klasę temperaturową T6. W połączeniu z bardzo szerokim zakresem temperatur, od -25 do nawet +60oC, pozwala to na pracę oprawy w najbardziej wymagających instalacjach w strefach zagrożenia wybuchem.

EXL400LED – polska oprawa przeciwwybuchowa

Ponieważ jest to pierwszy, oparty o profil aluminiowy produkt w ofercie ATM Lighting, konieczne było gruntowne przemyślenie technologii produkcji. Od samego początku oczywiste było to, że profil nie może być kolejnym produktem ściąganym masowo z Chin. Z tego też powodu został on wyprodukowany w jednej z hut w Polsce z wykorzystaniem narzędzi będących własnością firmy.  

Tym razem chcieliśmy stworzyć produkt zupełnie inny. Podstawowym założeniem projektowym była nowoczesna forma przy jednoczesnym spełnieniu restrykcyjnych wymagań technicznych dotyczących konstrukcji przeciwwybuchowych. Od samego początku wiedzieliśmy, jak ma wyglądać i jaką funkcjonalność ma oferować. Chcemy, aby każdy, kto ją zobaczy wiedział, że to produkt ATM Lighting. Jest to kolejny etap w procesie budowania rozpoznawalności naszej marki – mówi Michał Ramczykowski, dyrektor ds. rozwoju w firmie ATM Lighting.

W celu zachowania bardzo wysokiej precyzji wykonania i 100% powtarzalności konieczne było rozbudowanie parku maszynowego o nowoczesny ploter oraz precyzyjną piłę tnącą.

Oświetlenie przeciwwybuchowe to bardzo wymagający rynek

Klosz oprawy może być wykonany z PC, PMMA, szkła hartowanego lub w technologii SAFETY GLASS. Umożliwia to dopasowanie oprawy do pracy w konkretnym środowisku.

EXL400LED to efekt naszych prac badawczo-rozwojowych oraz 10 lat doświadczenia na wymagającym rynku urządzeń przeciwwybuchowych. 7 lat temu wprowadziliśmy do oferty pierwszą polską przeciwwybuchową oprawę LED. Chcemy kontynuować drogę rozwoju firmy przez wdrożenie nowoczesnych produktów – mówi Adam Pogorzelski, dyrektor operacyjny w firmie ATM Lighting.

Oprawa ewakuacyjna EXL400LED

Bardzo ciekawy wariant EXL400LED to wersja EXIT. Jest to oprawa przeznaczona do sygnalizacji dróg ewakuacyjnych w strefach zagrożenia wybuchem. Pomimo kompaktowych rozmiarów oprawa ta została wyposażona w te same rozwiązania i technologie co jej większe wersje. Tak samo jak wersja A3, posiada ona autonomiczny układ awaryjny wyposażony w funkcję self-test. Piktogramy można zmieniać w zależności od potrzeb.

Oprawa w wykonaniu z autonomicznym źródłem zasilania może pracować w temperaturze od -20oC. Funkcja self-test dba o automatyczne sprawdzenie układu awaryjnego zgodnie z wymogami norm i przepisów bezpieczeństwa. Dostępne są również wersje przeznaczone do współpracy z bateriami centralnymi różnych producentów. Obecnie oprawa jest w trakcie certyfikacji CNBOP i wkrótce powinna uzyskać dopuszczenie.

Oprawa EXL400LED to autorskie rozwiązanie firmy ATM Lighting

W efekcie prowadzonych prac badawczych autorskie rozwiązanie przeciwwybuchowych modułów LED zostało poszerzone o nową opcję. EXL400LED jako pierwsza przeciwwybuchowa oprawa w ofercie, dostępna jest w wykonaniu 24VDC. Moduły zostały wyposażone w stabilizację napięcia, dzięki czemu możliwe będzie ich używanie w różnych instalacjach przemysłowych. Opracowane na bazie sprawdzonej i niezawodnej konstrukcji doskonale uzupełniają dotychczasowe portfolio firmy.

Podłączenie oprawy odbywa się poprzez specjalne, przeciwwybuchowe terminale z zaciskami sprężynowymi. Zapobiega to luzowaniu się przewodów w trakcie eksploatacji. Łatwy dostęp do przyłączy możliwy jest dzięki komorom rewizyjnym zamkniętym aluminiowymi pokrywami. Całość uzupełniają opcjonalne wsporniki montażowe, dzięki którym możliwy jest montaż oprawy w różnych warunkach. Mimo zwartej konstrukcji oprawa jest przyjazna instalatorom.

Mocowania opraw EXL400LED

EXL400LED to nowoczesna i uniwersalna oprawa LED, która z pewnością znajdzie swoje miejsce w oświetlaniu instalacji w strefach zagrożenia wybuchem. Wszędzie tam, gdzie wymagany jest szeroki zakres temperatur pracy, wysokie IP oraz niezawodność, produkt ten sprawdzi się znakomicie. Wieloletnie doświadczenie firmy ATM Lighting oraz jakość zastosowanych komponentów i rozwiązań pozwoliły stworzyć tę wyjątkową przeciwwybuchową oprawę LED.

ATM LIGHTING

Zapisz się na bezpłatny newsletter