W nowoczesnych fabrykach obwiązują rygorystyczne wymagania oświetleniowe

11/07/2019
Oprawa LED Beghelli

Od 2012 roku firma Beghelli dostarcza rozwiązania oświetleniowe dla BorgWarner – znanego producenta komponentów i zaawansowanych technologicznie systemów dla układów napędowych w pojazdach. W fabryce zamontowanych jest ponad 10 tysięcy opraw oświetleniowych Beghelli, które obsługują powierzchnię produkcyjną, magazynową, biurową, a także zapewniają zewnętrzną iluminację obiektu.

Aby jak najlepiej dopasować nasz asortyment do warunków oświetlanej przestrzeni, na potrzeby realizacji w BorgWarner, wykonaliśmy specjalnie zaprojektowane oprawy z serii Acciaio oraz Aterix, które poprzez wykorzystanie stali kwasoodpornej AiSi 316, charakteryzują się podwyższonym stopniem ochrony przed korozją, co jest szczególnie istotne w obiektach przemysłowych – wyjaśnia Michał Jastrzębski, dyrektor techniczny w firmie Beghelli Polska.

W BorgWarner zostały także zamontowane inteligentne systemy do automatycznego i ręcznego zarządzania instalacją oświetleniową. Dzięki temu marka zapewniła wygodę i komfort użytkownikom. Wygenerowane zostały znaczne oszczędności, o które w tak dużych obiektach jest trudno.

Podczas projektowania pierwszych rozwiązań instalacyjnych, zależało nam na tym, aby pokazać inwestorowi, że oświetlenie LED to nie tylko znaczne oszczędności w porównaniu do tradycyjnego oświetlenia, ale także komfortowe zarządzanie parametrami opraw, a przede wszystkim stały i nieprzerwany nadzór nad ich pracą. W wielkokubaturowych budynkach, gdzie instalacje są znacznie rozbudowane, to bez wątpienia duża zaleta – dodaje Jastrzębski.

BorgWarner został także wyposażony w:

  • automatyczny tryb Daylight, który umożliwia dopasowanie do aktualnych warunków panujących na zewnątrz,
  • system kontroli oświetlenia awaryjnego.

Jednak prawdziwym wyzwaniem dla projektantów oświetlenia było przygotowanie koncepcji zewnętrznej iluminacji obiektu, która wymagała ścisłej współpracy z architektem prowadzącym.

Beghelli-Polska była także odpowiedzialna za uruchomienie i konfigurację wykorzystanych systemów oświetleniowych.

Opis inwestycji:

  1. Projekt oświetlenia: Grzegorz Wyszyński (Beghelli-Polska).
  2. Generalny wykonawca: Hartbex
  3. Biuro projektowe: Gliwickie Biuro Projektów Budownictwa Przemysłowego Projprzem
  4. Podwykonawca instalacji elektrycznych: Elektromontaż Rzeszów

BorgWarner Poland jest częścią amerykańskiego koncernu BorgWarner INC., który współpracuje z takimi markami jak m.in. Fiat, Ford, Audi, Volkswagen czy Jaguar. Nowoczesne centrum produkcyjno-badawcze zlokalizowane zostało w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym – Aeropolis.

RE

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter