Pierwsza w Europie tuba LED z plastiku poużytkowego

23/05/2025
Tuba Philips MASTER LEDtube T8 EM/mains

Firma Signify wprowadza na rynek pierwszą w Europie tubę LED wykonaną z plastiku pochodzącego z recyklingu. Średnio 40% plastiku użytego do produkcji nowej tuby Philips MASTER LEDtube T8 pochodzi z recyklingu poużytkowego (PCR).

Zgodnie ze zrównoważoną polityką Signify, opakowanie produktu wykonano w 80% z papieru pochodzącego z recyklingu. Pełna gama tub MASTER T8 EM/mains, po raz pierwszy dostępna na głównych rynkach Europy, zostanie zmodernizowana w celu wykorzystania tworzyw sztucznych PCR. Dodatkowo, produkty te pojawią się na rynkach Azji Południowo-Wschodniej, Indonezji oraz Chin.

Plastik poużytkowy w innowacyjnym osprzęcie oświetleniowym Signify

Wykorzystanie tworzyw sztucznych PCR pozwala na bardziej efektywne gospodarowanie zasobami, ogranicza potrzebę produkcji nowych plastików i zmniejsza ilość odpadów trafiających na składowiska. Tworzywa sztuczne PCR powstają z materiałów odzyskanych i przetworzonych po ich użyciu przez konsumentów. W tubach Philips MASTER LEDtube T8 wykorzystywany jest PCR pochodzący m.in. z sieci rybackich, butli na wodę i reflektorów samochodowych.

Szacuje się, że instalacja 1000 tub LED pozwala na wykorzystanie ilości plastiku z recyklingu odpowiadającej wadze 2500 półlitrowych butelek PET.

MASTER LEDtube T8 charakteryzuje się wysoką skutecznością świetlną, osiągającą 185 lm/W, co przekłada się na klasę efektywności energetycznej B. Długa trwałość, wynosząca 75 000 godzin, ogranicza konieczność częstej wymiany. Sama wymiana jest prosta i nie wymaga modyfikacji istniejących opraw oświetleniowych, co zapobiega powstawaniu dodatkowych odpadów. Ponadto, po zakończeniu eksploatacji, tubę można łatwo zdemontować i poddać recyklingowi.

Rozwiązanie sprawdzi się w wielu miejscach, takich jak biura, szkoły i magazyny. Może być instalowane uniwersalnie, zarówno ze statecznikami elektromagnetycznymi (EM), jak i poprzez bezpośrednie podłączenie do sieci. Dodatkowo, lampa charakteryzuje się wysoką jakością wykonania oraz odporną na uderzenia konstrukcją z tworzywa sztucznego, przetestowaną zgodnie z normą IEC 61549.

Decydując się na wymianę dotychczasowych tub na nowe MASTER LEDtube T8, użytkownicy mogą spodziewać się pełnego zwrotu z inwestycji w czasie krótszym niż pięć miesięcy. Roczne oszczędności przy wymianie 1000 sztuk świetlówek o mocy 58 W na nowe MASTER LEDtube T8 mogą przekroczyć nawet 57 000 euro.
W całym okresie eksploatacji, w porównaniu ze standardowymi świetlówkami, MASTER LEDtube T8 przyczynia się do redukcji emisji CO2 o imponujące 1170 kg.
Roczne oszczędności energii wystarczą na naładowanie 124 smartfonów przez rok.

RE na podstawie informacji Signify

Zapisz się na bezpłatny newsletter