Pierwsze zamówienia na inteligentną stację transformatorową

17/09/2019
Inteligentna stacja transformatorowa ZPUE

Polski producent urządzeń dla energetyki ZPUE ma w ofercie jedyną na świecie inteligentną stację transformatorową. Premiera urządzenia odbyła się Energetabie 2018. W tym roku podczas targów firma poinformowała o pierwszych trzech realizacjach.

Stacje SPS (Smart Power Station) to odpowiedź ZPUE na nowe wyzwania, jakie stoją przed sektorem energetycznym. Urządzenia zapewniają bezpieczeństwo dostaw prądu, współpracują z odnawialnymi źródłami energii oraz mogą być bazą do ładowania samochodów elektrycznych.

Cieszymy się, że już wkrótce nasze stacje SPS pokażą, co potrafią w rzeczywistych warunkach – powiedział podczas konferencji prasowej Bogusław Wypychewicz, prezes ZPUE SA.

Prototypowa stacja SPS znajduje się przy biurowcu ZPUE we Włoszczowie. Urządzenie współpracuje z panelami fotowoltaicznymi oraz turbiną wiatrową. Stacja posiada także magazyn energii zlokalizowany w podziemnej kondygnacji. Magazynowana w nim energia pochodzi zarówno z sieci, jak i wspomnianych OZE. Obok znajduje się zasilana przez nią ładowarka samochodowa, z której często korzystają elektryczne pojazdy, m.in. samochody osobowe, a nawet autobusy.

Jedną z cech SPS jest możliwość jej konfiguracji i dostosowania do indywidualnych wymagań klienta. Każda ze stacji jest projektowana niezależnie, zgodnie z oczekiwaniami odbiorców. Poszczególne elementy składowe stacji mogą tworzyć niezależne instalacje lub zarządzane przez SPS-Control pracować jako jeden zaawansowany system.

Trzy zamówione stacje trafią do klientów z województwa mazowieckiego, w tym jedna do innogy Stoen Operator.

RE

fot. ZPUE

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter