Pierwszy, polski miernik do matrycowego pomiaru rozkładu luminancji na drodze

08/09/2020
System do pomiaru luminancji GL OPTICAM 4K TEC

Do niedawna pomiar rozkładu luminancji zgodnie z normą EN 13201:2016 Oświetlenie dróg był żmudnym, czasochłonnym i kosztownym procesem, wymagającym udziału wielu osób i specjalistycznej wiedzy. GL Optic przedstawia GL OPTICAM 3.0 4K TEC  – system, który oferuje weryfikację rozkładu luminancji w rzeczywistych i zmiennych pogodowo warunkach. Pomiary, które dotąd były możliwe wyłącznie w laboratorium, od teraz można wykonywać w terenie.

Pierwsze na świecie rozwiązanie do terenowych pomiarów luminancji

System do pomiaru luminancji GL OPTICAM 3.0 4K TEC  został wykonany we współpracy z Politechniką Poznańską i zrealizowany w ramach Programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i jest pierwszym na świecie rozwiązaniem w pełni przystosowanym do pomiarów terenowych. Urządzenie zostało wyposażone w funkcję stabilizacji termicznej matrycy, która kompensuje błędy pomiarowe wynikające ze zmieniających się warunków temperaturowych. Jego hermetyczna obudowa (IP 54) jest przeznaczona do pracy w terenie i przygotowana do różnych warunków atmosferycznych – nawet podczas deszczu, bez obawy o uszkodzenie kamery. Dodatkowo posiada akumulatorowe źródło zasilania, które odciąża operatora od konieczności stosowania agregatów prądotwórczych i przenośnych zasilaczy podczas pracy w terenie. Zestaw dołączonych akcesoriów m.in. znaczniki pola pomiarowego oraz koło pomiarowe ułatwiają oznaczenie obszaru drogi i przeprowadzenie kompletnego procesu pomiarowego.

system do pomiaru luminancji na drodze GL Optic
System do pomiaru luminancji na drodze GL OPTICAM 4K TEC firmy GL Optic

Gotowy do pracy zgodnie z zasadą „włącz i zmierz”

Kamera o wysokiej rozdzielczości i wysokiej czułości jest wstępnie skonfigurowana do natychmiastowego pomiaru rozkładu luminancji w terenie, w dowolnym zastosowaniu. Intuicyjne oprogramowanie analityczne, GL Opticam SOFT, natychmiast przedstawia wyniki, w tym zgodność lub niezgodność instalacji z założeniami i wymaganiami normy oświetlenia drogowego. Ponadto oprogramowanie pozwala na wygenerowanie raportu za jednym naciśnięciem przycisku, co do tej pory nie było dostępne w żadnym systemie na rynku.

Zobacz film o systemie pomiaru luminancji na drodze

Dokładność i rzetelność danych gwarantowana

Badania porównawcze wykazały, że dokładność pomiarowa GL OPTICAM 3.0 4K TEC dorównuje urządzeniom od wiodących światowych producentów. Natomiast powtarzalność pomiarów dzięki stabilizacji temperaturowej oraz dopracowany zestaw akcesoriów i intuicyjne oprogramowanie przewyższają wszystkie dostępne na rynku światowym instrumenty do pomiaru luminancji. Dokładność i rzetelność danych zapewnia 9-etapowa kalibracja, która przeprowadzana jest w Laboratorium Promieniowania Optycznego GL Optic, jedynej jednostce w środkowo-wschodniej Europie wyposażonej w Ciało Doskonale Czarne, czyli pierwotny wzorzec promieniowania optycznego. Tego typu wzorce znajdują się tylko w wiodących Narodowych Instytutach Norm i Technologii na świecie, takich jak NIST, PTB czy VNIIOFI. Raz wykonane pomiary i zapisane z nich dane mogą być analizowane w dowolnym momencie, nawet po kilku miesiącach lub latach od fizycznych pomiarów – również wtedy, gdy wymagania normalizacyjne ulegną zmianie. 

Doskonałe wyniki w testach porównawczych

GL OPTICAM 3.0 4K TEC został wykorzystany do pomiarów jednego z ważniejszych odcinków komunikacyjnych w Polsce, na autostradzie A2, wzdłuż południowych granic aglomeracji poznańskiej. Badania wykonano w nocy z 16 na 17 czerwca i przeprowadzała je Politechnika Poznańska. Do badań użyła własnego miernika rozpoznawalnej marki oraz nowego rozwiązania GL Optic. Otrzymane wyniki z obu pomiarów się pokryły, dodatkowo badania potwierdziły, że oświetlenie na tym krytycznym odcinku autostrady spełnia założenia fotometryczne i wymagania pod względem jakości oraz potencjału funkcjonalnego, a także jest zgodne z  normą PN-EN 13201.

GL OPTICAM 3.0 4K TEC to system zaprojektowany w sposób bardzo przemyślany, z wykorzystaniem bogatego doświadczenia pomiarowego i wiedzy partnerów z Zakładu Techniki Świetlnej i Elektrotermii Politechniki Poznańskiej, z dbałością o szczegóły, które pozwoliły uprościć i przyspieszyć sam pomiar oraz prezentację wyników.

GL OPTIC

Zapisz się na bezpłatny newsletter