Tele-Fonika rozpoczyna projekt budowy magazynów energii elektrycznej

26/03/2021
kable w kolorze czerwonym

Firma Tele-Fonika Kable, Politechnika Lubelska oraz MPK Lublin będą wspólnie pracować nad projektem budowy modułowych magazynów energii elektrycznej o mocy 300 kW i pojemności co najmniej 240 kWh każdy.

List intencyjny w sprawie magazynów energii został podpisany 24 marca 2021 roku przez:

  • rektora Politechniki Lubelskiej – prof. Zbigniewa Patera,
  • prezesa MPK Lublin – Tomasza Fularę,
  • dyrektora Działu Rozwoju Tele-Fonika Kable S.A. – Jakuba Siemińskiego. 

W efekcie umowy powstaną trzy pilotażowe magazyny energii: jeden na terenie uczelni służący do badań funkcyjnych, drugi w jednym z zakładów produkcyjnych TF Kable i trzeci w zajezdni MPK Lublin.

Z zapowiedzi wynika, że magazyn ma posiadać budowę kontenerową z możliwością równoległego łączenia kilku/kilkunastu magazynów, aby zwiększyć całkowitą moc i/lub pojemność, w zależności od potrzeb użytkownika. Magazyn ma być uniwersalny, tzn. ma mieć możliwość połączenia zarówno z siecią trójfazową niskiego napięcia, jak i z siecią napięcia stałego, np. siecią trakcyjną zasilającą trolejbusy. Dodatkowym atutem magazynu ma być karta rozszerzeń, zawierająca mikrokontroler zarządzający magazynem na poziomie lokalnym. Za pomocą tego układu możliwe będzie profilowanie zużycia mocy i energii w przedsiębiorstwie, a co za tym idzie redukcję mocy przyłączeniowej przedsiębiorstwa i generowanie oszczędności związanych ze zmniejszonym szczytowym obciążeniem.

Zobacz także: Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii

Magazyny energii jako odpowiedź na ograniczenie poboru mocy

Rozwiązanie ma być dedykowane dla przedsiębiorstw i stanowić odpowiedź na konieczność ograniczenia poboru mocy. W przedsiębiorstwach, takich jak MPK Lublin, problem jest bardzo widoczny, bo szczytowy pobór mocy wynosi ponad 1500 kW, zaś średni dobowy – 70 kW. Generuje to ogromne koszty, wynikające z zapewnienia mocy przyłączeniowej przez zakład energetyczny. Proponowany magazyn ma pokryć częściowo zapotrzebowanie na energię i moc w chwilach, gdy dochodzi do maksymalnych obciążeń sieci. W efekcie, dobowa krzywa obciążenia zostanie spłaszczona i będzie możliwe obniżenie całkowitej mocy przyłączeniowej zakładu.
Jest to ważna kwestia ze względu na planowane przepisy, według których przedsiębiorstwa będą obciążone dodatkową opłatą w zależności od stosunku trwania obciążenia pełną mocą przyłączeniową do całego czasu pracy przedsiębiorstwa (w skali dnia). Opłacalne jest zatem obniżenie obciążenia w szczycie (poprzez rozładowywanie magazynu) i zwiększenie obciążenia w dolinie (poprzez ładowanie magazynu), ponieważ im bardziej wyrównana będzie krzywa obciążenia, tym mniejsza będzie opłata, jaka spadnie na przedsiębiorstwo.

Tele-Fonika uzupełni ofertę o magazyny energii

Tele-Fonika Kable SA to największy w Polsce producent kabli i przewodów. Projekt budowy mobilnych magazynów energii jest jednym ze strategicznych kierunków rozwoju firmy

Stanowią one naturalne uzupełnienie oferty dedykowanej dla odnawialnych źródeł energii tj. systemów kablowych średniego napięcia dla morskich i lądowych farm wiatrowych. Co istotne, funkcjonalnością tego rozwiązania będzie m.in. możliwość ich połączenia z farmą fotowoltaiczną, co pozwoli na zmniejszenie strat energii elektrycznej, eliminując konieczność jej wyłączenia spowodowaną na przykład wzrostem napięcia w sieci. Dzięki temu rozwiązaniu można będzie w sposób znaczny zwiększyć współczynnik autokonsumpcji parków fotowoltaicznych – przekonuje Jakub Siemiński, dyrektor Działu Rozwoju Tele-Fonika Kable SA.

RE

fot. TF Kable

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter