Kto wygrywa na rynku kablowym?

17/06/2021
Maciej Zając NKT

Rozmowa z Maciejem Zającem, wiceprezesem – dyrektorem sprzedaży na Europę Centralną w firmie NKT

Z jakiego powodu brakuje na rynku kabli i przewodów? Których rodzajów kabli i przewodów najbardziej dosięgnął kryzys?
Tymczasowy brak kabli i przewodów rozpoczął się w lutym, gdy awaria u jednego z głównych producentów tworzyw zatrzymała linie produkcyjne, a następny ogłosił przerwę produkcyjną.
Cykl inwestycyjny w takie moce jest długi, dlatego zabrakło tworzyw i rozpoczął się gwałtowny wzrost ich cen. Braki mogą dotyczyć tworzyw PVC oraz w mniejszym stopniu polietylenów, jednak obu ceny ciągle rosną.

Z czego wynika zwiększony popyt na kable i przewody mimo rzekomego zastoju gospodarczego spowodowanego pandemią?
Popyt na kable i przewody ma różne powody. Polacy wycofują pieniądze z banków, ponieważ inflacja jest większa niż oprocentowanie lokat. Kupują za to nieruchomości, w tym mieszkania i domy. Wzrosła ilość pozwoleń na budowę w sposób znaczący. Ceny terenów budowlanych też biją rekordy.
Drugim powodem jest gwałtowny wzrost cen miedzi i aluminium, które kreują popyt spekulacyjny oraz zabezpieczający ilościowe potrzeby na przyszłe inwestycje.

Kto wygrywa – kto przegrywa w sytuacji deficytów kabli i przewodów na rynku?
W przypadku braku kabli na rynku wygrywa ten szybszy.
Producent, który szybko zapewni sobie dostawy PVC i szybko podniesie ceny przy rosnących kosztach.
Dystrybutor, który zapewni sobie dostawy kabli i odpowiednio szybko podniesie ceny.

Jak zachowują się hurtownicy, producenci i wykonawcy?
Obecna sytuacja jest bardzo niekomfortowa, ale podobnie już bywało. Hurtownicy potrzebują zapewnienia dostaw, o co ciężko, gdy producentom brakuje surowców i muszą szybko podnosić ceny przy rosnących kosztach.
Producenci pilnie poszukują surowców, aby zapewnić produkcję dla klientów.
Instalatorzy częściowo kupują na zapas, a częściowo pod już wygrane inwestycje czy roboty.

Co się dzieje z cenami? Z czego wynikają tak duże różnice u dystrybutorów?
Ceny metali, tworzyw i drewna rosną gwałtownie, dlatego mogą być różnice na rynku. Nie wiem dokładnie, dlaczego tak różne są ceny sprzedaży w dystrybucji, prawdopodobnie nie wszyscy mają nowe dostawy i sprzedają stare zapasy, a może nie zauważyli w porę rosnących kosztów. Dobrze byłoby wiedzieć, dlaczego oferowana jest cena najniższa i dlaczego najwyższa.

Jakie starania podejmuje NKT, aby zaspokoić popyt?
NKT jest w dobrej sytuacji, ponieważ udało się nam zapewnić dostawy PVC z kilku źródeł, przy znaczących podwyżkach cen surowców. Natychmiast podjęliśmy decyzje o podwyżkach cen naszych wyrobów.
Dodatkowo niektóre rynki, które nie zaakceptowały podwyżek cen, otrzymały mniejsze ilości, a moce produkcyjne zostały przekierowane na rynki, gdzie wzrost kosztów został zaakceptowany poprzez wyższe ceny.

Jakie są perspektywy dla przemysłu kablowego?
Widać wyraźnie, że fundusze unijne, które będą użyte w naszych krajach zostały przez część graczy rynkowych zdyskontowane i wysokie ceny surowców i materiałów mogą się utrzymywać w dłuższej perspektywie. W przypadku stabilizacji cen metali i tworzyw sztucznych możemy liczyć na stabilizacje cen kabli i przewodów. Nasuwa się proste pytanie – kiedy to nastąpi?

Na zakończenie chciałbym jeszcze dodać, że mimo Covid-19 nasza firma działała na pełnych mocach produkcyjnych wprowadzając dość rygorystyczne procedury wewnętrzne.
Dodatkowo rozpoczęliśmy procesy inwestycyjne, które zwiększą naszą produkcję już w maju 2022.

Dziękuję za rozmowę
Małgorzata Kozińska

Zapisz się na bezpłatny newsletter