Słoneczne Dachy za sto milionów

28/01/2020
fotowoltaika na dachu

Wielkopolska zbuduje instalacje fotowoltaiczne za 100 mln zł. 27 stycznia 2020 r. NFOŚiGW rozpoczął projekt Słoneczne Dachy. Beneficjentami programu będą mieszkańcy budynków wielorodzinnych i spółdzielnie.

Fotowoltaika jest popularna w całym kraju m.in. za sprawą programu dofinansowania fotowoltaiki Mój Prąd. Szczególnie korzystne warunki powstają do rozwoju przydomowych instalacji fotowoltaicznych. Największa w Polsce miejska rozproszona elektrownia PV należy do Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe.

Zobacz także: Stan programu Mój Prąd

Wielkopolska dostanie 100 milionów

Dzięki połączonym siłom Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu w Poznaniu przeprowadzony zostanie pilotaż, który włączy budynki wielkopolskich spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w trwającą w Polsce rewolucję fotowoltaiczną. NFOŚiGW przekaże na wielkopolskie przedsięwzięcie 80 mln zł na preferencyjne pożyczki (do 10% umorzenia), a resztę budżetu, czyli 20 mln zł, będą stanowiły środki własne WFOŚiGW w Poznaniu.

Zobacz także: Moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce

Dofinansowanie otrzymają instalacje o mocy do 50 kW

Nabór rozpocznie się jeszcze w I kwartale 2020 r. Dofinansowanie na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy do 50 kW będzie udzielane w formie pożyczek (oprocentowanie według stawki WIBOR, nie mniej niż 2 proc. w skali roku).

RE

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter