ENERGETAB Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie

20/08/2021
targi Energeta 2020

34. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2021, 14-16 września 2021 r. , ZIAD Bielsko-Biała SA

ENERGETAB to największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce ważnych spotkań z czołowymi przedstawicielami przedsiębiorstw energetyki zawodowej i przemysłowej oraz projektantami czy dostawcami usług, zarówno z Polski jak i z zagranicy.

Teren targów obejmuje powierzchnię ekspozycyjną zlokalizowaną na prawie 4 ha terenów rekreacyjnych u podnóża Szyndzielni, zarówno w hali wielofunkcyjnej jak i w pawilonach namiotowych oraz terenach otwartych, na których wystawcy mają możliwość ekspozycji plenerowych czy prezentacji najnowszych technologii w Strefie Praktycznych Pokazów.

Targom towarzyszy konkurs nagradzający prestiżowymi medalami i pucharami „szczególnie wyróżniające się produkty” zgłoszone przez wystawców.

Wystawcy chcą odnowić osobiste kontakty podczas ENERGETAB-u

Przed wybuchem pandemii Międzynarodowe Targi Energetyczne ENERGETAB były zdecydowanym liderem wśród targów tej branży zarówno w Polsce jak i krajach Centralnej Europy. Ogłoszone ostatnio przez rząd odmrożenie targów wyraźnie wpłynęło na zwiększenie zainteresowania firm udziałem w ENERGETAB-ie. Aktualnie potwierdziło swój udział w tegorocznych targach ponad 240 wystawców. Wśród dominujących czynników, które zachęcają do udziału w tegorocznych targach należy wymienić chęć odnowienia osobistych kontaktów pomiędzy oferentami urządzeń a ich klientami i porozmawiania bez elektronicznych pośredników.

Wraz z partnerami branżowymi ZIAD Bielsko-Biała SA przygotowuje kilka konferencji, które powinny przybliżyć odpowiedzi na pytania nurtujące wystawców jak i i zwiedzających targi. Jedna z nich dotyczyć będzie problematyki sprawiedliwej transformacji energetycznej, a druga – planów inwestycyjnych w elektroenergetyce. Kolejna – to kontynuacja konferencji „Fotowoltaika – dziś i jutro”. Na targach będą zorganizowane specjalne strefy, jak OZE, Elektromobilności czy Praktycznych Pokazów (SPP).


ENERGETAB – czy organizacja tegorocznych targów była słuszną decyzją?

W dniach od 15 do 17 września 2020 r. odbyły się w Bielsku-Białej 33. Międzynarodowe Energetyczne Targi Energetab 2020. W tym roku były one specyficzne.

Odmienność targów Energetab 2020 wynikała z ich organizacji w sytuacji trwającej jeszcze pandemii COVID-19 i płynących stąd obaw zarówno wystawców, jak i zwiedzających, czy zastosowane środki zabezpieczające, wynikające z wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, zapewnią bezpieczeństwo uczestnikom targów. Obawy te zmieniały się w takt pojawiających się codziennie w mediach informacjach o liczbie osób z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa oraz z ogłaszanymi strefami szczególnie zagrożonych regionów kraju. I chociaż region Bielska-Białej należał do mniej doświadczonych przez pandemię, to obawy nie były wcale mniejsze, co istotnie wpłynęło na mniejszą liczbę wystawców niż w ubiegłych latach, a także na mniejszą liczbę zwiedzających targi.

Goście mieli więcej czasu na rozmowę niż w poprzednich latach

Dzisiaj za wcześnie jeszcze, aby dokonać pełnej oceny z punktu widzenia bezpieczeństwa, bo nie minął okres inkubacji i zakaźności wirusa. Część naszej branży, szczególnie instalatorzy i projektanci, wyraźnie czekali na możliwość bezpośredniego kontaktu. Z relacji osób odwiedzających nasze stoisko, jak i innych wystawców, uczestnicy tegorocznej edycji byli w pełni świadomi ryzyka, jakie niesie ze sobą udział i w zależności od podejścia do epidemii stosowali mniej lub bardziej restrykcyjne środki bezpieczeństwa. Zgodnie z naszymi prognozami zainteresowanie było dużo mniejsze, ale nie zaskoczyło nas. Spodziewaliśmy się dużo mniejszej frekwencji, natomiast klienci, którzy postanowili nas odwiedzić, mieli dużo pytań i dużo więcej czasu na rozmowę niż w poprzednich latach. Tegoroczną edycję charakteryzowało poszukiwanie rozwiązań i nowości dotyczących OZE, przede wszystkim z zakresu instalacji fotowoltaicznych. Spotkaliśmy się z wieloma zapytaniami o zabezpieczenie systemów PV, które skutecznie wdrożyliśmy do sprzedaży jeszcze przed rozpoczęciem zwiększonego zainteresowania rynku. Za jedną z grup produktowych do ochrony m.in. paneli PV zostaliśmy nagrodzeni medalem targowym. Biorąc pod uwagę frekwencję gości i otrzymaną nagrodę, uważam nasz udział za umiarkowanie udany. Jesteśmy wystawcą targów bielskich od blisko 20 lat i póki co nie zamierzamy tego zmieniać, ponieważ traktujemy je jako główną imprezę targową nie tylko w Polsce, ale w całym regionie. Natomiast sytuacja rynkowa, także na rynku wystawienniczym, tak dynamicznie się zmienia, że dzisiaj nie możemy być pewni w stu procentach, czy wystawimy się w przyszłym roku – podkreśla Radosław Kohut, prezes Elko-Bis Systemy Odgromowe Sp. z o.o.

Natomiast patrząc na te targi od strony merytorycznej należy zauważyć, że wśród prezentowanych przez wystawców urządzeń do przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej, zdecydowanie wzrosła liczba produktów związanych z odnawialnymi źródłami energii (panele fotowoltaiczne, pompy ciepła), w tym cała gama falowników, przetworników, baterii akumulatorów, aparatury sterującej i zabezpieczającej czy specjalistycznego oprogramowania. Na tegorocznym Energetabie szczególnie ciekawie prezentowała się Strefa Elektromobilności, w której do kilku różnych stacji ładowania można było podłączyć samochody elektryczne siedmiu różnych marek. Kilkoma z nich można też było odbyć jazdy na przygotowanym specjalnie parkingu – ślady po driftach jeżdżącej tam tesli pewnie pozostaną na dłużej.

Spore zainteresowanie wzbudził pokaz stawiania słupa tymczasowej linii 110 kV w technologii uniwersalnych modułowych konstrukcji wsporczych (UMKW) zrealizowany przez firmę ARINET w Strefie Praktycznych Pokazów zlokalizowanej na poligonie szkoleniowym ZIAD-u. W tej strefie odbywały się też pokazy firmy BUDNIOK wykonywania połączeń egzotermicznych w instalacjach odgromowych. Komplety słuchaczy notowały wykłady i warsztaty pokazowe firmy SONEL, prezentującej wybrane mierniki i testery z bogatej gamy produkowanych aparatów.

Od lat na bielskich targach pojawia się wielu producentów i dostawców z branży oświetleniowej, zarówno jeśli chodzi o źródła światła, jak i specjalistyczne oprawy czy słupy oświetleniowe – byli obecni też w tym roku, a szczególne zainteresowanie odwiedzających targi przedstawicieli lokalnych samorządów wzbudzało aktywne przejście dla pieszych smartpole crossing firmy ALUMAST, zdecydowanie zwiększające bezpieczeństwo pieszych w tych newralgicznych miejscach.

Medale targów Energetab 2020

  • Medal Złoty za produkt: Technologia Uniwersalnych Modułowych Konstrukcji Wsporczych zgłoszony przez firmę: ARINET Sp. z o.o.
  • Medal Srebrny za produkt: Nowa seria modułowych masztów odgromowych zgłoszony przez firmę: ELKO-BIS Systemy Odgromowe Sp. z o.o.
  • Medal Brązowy za produkt: Układ Automatyki Odciążającej zgłoszony przez firmę: KARED Sp. z o.o.

Targi ENERGETAB 2020 były skromniejsze niż w ubiegłych latach i dlatego zarząd targów szczególne słowa podziękowania skierował w stronę 250 wystawców, którzy ostatecznie zdecydowali się zaprezentować swoją ofertę, a przede wszystkim spotkać ze swoimi klientami, licząc się z tym, że niektórzy z nich nie będą mogli przyjechać ze względu na obostrzenia w swoich firmach czy osobiste obawy. Z dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród tych, którzy właśnie nie mogli przyjechać, spotkały się relacje z targów, zamieszczane „na żywo” w mediach społecznościowych, zarówno przez organizatorów targów, jak i niektórych wystawców.

Czy zatem organizatorzy słusznie postąpili, organizując tegoroczne targi Energetab?

Zarząd targów twierdzi, że bez większych wątpliwości należy powiedzieć, że tak – i jest to zdanie zdecydowanej większości wystawców tych targów, a także organizatorów innych targów w Polsce, którzy pojawili się w Bielsku Białej, aby zobaczyć, jak następuje „odmrażanie” gospodarki i działalności eventowej. Oczywiście, byłoby lepiej, gdyby przyjechało więcej zwiedzających, jednak Ci, którzy zdecydowali się odwiedzić targi (ze skanowanych kodów paskowych wynika, że było ich 3739) to nie były osoby przypadkowe, lecz z konkretnymi zainteresowaniami i pytaniami do wystawców.

“Miejmy nadzieję, że tegoroczne targi ENERGETAB, będą stanowiły wyjątek w swej wieloletniej historii i w przyszłym roku odbędą się już w normalnych warunkach” – czytamy w raporcie z targów Energetab.

Przyszłoroczne targi odbędą się w dniach od 14 do 16 września 2021 r.

RE

Fot. ZIAD

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter