Kto podpisze umowę na wdrożenie aplikacji dla fotowoltaiki?

06/02/2020
instalacja fotowoltaiczna na dachu

TAURON chce stworzyć aplikację pozwalającej na samodzielną ocenę możliwości zainstalowania na dachu domu instalacji fotowoltaicznej. Koncern w tym celu zaangażował się w program GovTech, dzięki któremu startupy mają szansę wdrożyć swoje rozwiązania i technologie w dużych firmach przemysłowych i administracji publicznej.

Na rynku dostępnych jest wiele kalkulatorów umożliwiających określenie potencjału instalacji PV. Każde z dostępnych rozwiązań obarczone jest niedokładnościami obliczeniowym i wymaga wiedzy technicznej, co powoduje zniechęcenie użytkownika.

TAURON poszukuje rozwiązania, które nie będzie wymagało od użytkownika wiedzy specjalistycznej związanej z konstrukcją dachu czy też usytuowaniem budynku względem stron świata.

Jakie zadania ma aplikacja dla fotowoltaiki?

TAURON w ramach programu Govtech zamówił stworzenie aplikacji, która po wpisaniu danych teleadresowych nieruchomości pokaże informacje o optymalnych parametrach instalacji PV, określonych na podstawie danych meteorologicznych, systemu informacji geograficznej (GIS) czy zdjęć satelitarnych. Aplikacja będzie w stanie zaproponować również alternatywną lokalizację, jeżeli pierwotnie wybrana jest niekorzystna. Dzięki wyliczeniom wydajności wybranej instalacji, aplikacja oceni potencjał instalacji fotowoltaicznej oraz zaprezentuje jej opłacalność i potencjalny zwrot inwestycji w czasie, przy określonym modelu finansowania.

Konkurs trwa

Zgłoszenia w programie GovTech Polska były przyjmowane do 28 października 2019 r. Do konkursu zgłosiło ok. 50 potencjalnych wykonawców. Pięciu uczestników przedstawiło najciekawsze rozwiązania.

Obecnie konkurs jest na półmetku drugiego etapu. Wybrane projekty zostaną poddane ocenie. Oceniane będą:

  • czytelność i intuicyjność projektu interface’u,
  • precyzja działania narzędzia w zakresie typowania dostępnej powierzchni dachu nieruchomości,
  • koszt utrzymania aplikacji po jej wdrożeniu.

Finał przedsięwzięcia i wyłonienie laureata nastąpi w pierwszym kwartale 2020 r.

Nagrodą jest możliwość podpisania umowy z TAURON-em na  wdrożenie autorskiego projektu.

Rezultatem działań podjętych w ramach konkursu ma być zwiększenie udziału energii uzyskiwanej z OZE, w szczególności z instalacji fotowoltaicznych, w całkowitym bilansie energetycznym. Wyzwanie to również ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa dotyczącej OZE i korzyści finansowych wynikających z użycia „zielonych” technologii.

Zobacz także: Moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce

GovTech Polska to rządowy program, który tworzy alternatywę dla klasycznego postępowania przetargowego przy pozyskiwaniu nowoczesnych rozwiązań dla sektora publicznego i firm. Przy jego realizacji współpracuje Urząd Zamówień Publicznych.

RE

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter