Fotowoltaika 2022: zawirowania i szanse

26/01/2022
dach z panelami pv

Dotychczas zimą rzadko widywało się instalatorów fotowoltaiki na dachach. Śnieg, mróz, oblodzenie – nie są to sprzyjające warunki do tego typu prac. Jednak w tym roku jest inaczej. Spowodowała to ustawa zmieniająca rozliczenia za produkcję energii z paneli fotowoltaicznych na mniej korzystne.

Rynek fotowoltaiki rośnie w Polsce od kilku lat, lecz zeszły rok był rekordowy. Według danych Agencji Rynku Energii moc zainstalowana fotowoltaiki wyniosła na koniec listopada 2021 r. ponad 7,1 GW osiągając największy udział w mocy zainstalowanej OZE. Na pewno przyczyniły się do tego ogłaszane już od połowy 2021 r. plany zmiany ustawy o fotowoltaice.

Nowa ustawa zakłada, że prosumenci, którzy do 31 marca 2022 r. przyłączą instalację fotowoltaiczną do sieci, będą traktowani na dotychczasowych zasadach przez 15 lat od momentu podłączenia. Tzw. net-metering gwarantuje, że prosumenci posiadający instalacje do 10 kWp rozliczają się w stosunku 1 do 0,8, czyli za jedną jednostkę energii wprowadzoną do sieci mogą pobrać za darmo 0,8. Przy instalacjach powyżej 10 kWp proporcja wynosi 1 do 0,7. Jeśli ktoś nie zdąży do tego czasu, będzie rozliczać się na zasadach net-billingu – czyli będzie sprzedawać energię na zasadach rynkowych i kupować ją po takich samych stawkach, jak inni odbiorcy. Jeśli ktoś planował inwestycję na późniejsze lata, musiał decydować się szybko.

Problemy globalne w fotowoltaice

Ten wzrost popytu na fotowoltaikę, ale także wiele czynników globalnych, wpłynęły na podwyżki kosztów instalacji. Dla przykładu: prosument z Katowic, który montował instalację jesienią 2020 r. zapłacił 35 tys. zł za 9,5 kW. Obecnie ta sama firma instalatorska zrobiła wycenę na taki sam sprzęt – wyszło 40 tys. zł. W internecie można znaleźć oferty nawet na 50 tys. zł za 10 kW.

„Jeśli jakaś firma ma za dużo zamówień, nie wyrabia się z montażem, podnosi ceny na zasadzie – nie mam wolnych mocy przerobowych, ale jak ktoś zapłaci ekstra, mogę go jeszcze wepchnąć” – mówi nam właściciel niewielkiej firmy montującej fotowoltaikę.

Wzrosty cen w 2021 r. i na początku 2022 r. związane były nie tylko z większymi stawkami firm montażowych. Cała światowa gospodarka przeżywała w zeszłym roku zawirowania. Rosnące ceny surowców do produkcji paneli i falowników, takich jak krzem, aluminium czy żelazo, problemy z dostępnością mikroprocesorów, które dały się we znaki producentom falowników, wzrost cen ropy naftowej, zatkany łańcuch dostaw w transporcie międzynarodowym i wreszcie, w przypadku Polski, wzrosty kursów euro i dolara musiały wpływać na ceny i dostępność produktów. Łatwiej sobie poradziły z tym duże firmy, takie jak nasza, które mają podpisane długoletnie kontrakty z renomowanymi producentami – uważa Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy AS Energy.

AS Energy stawia na najlepsze marki w fotowoltaice

AS Energy od początku istnienia postawiła na współpracę ze światowymi potentatami w produkcji paneli, inwerterów i konstrukcji dla fotowoltaiki.Głównym dostawcą paneli fotowoltaicznych jest JinkoSolar, jeden z największych dostawców PV na świecie według rankingu Bloomberg Tier 1. AS Energy współpracuje także z marką Sharp, której moduły fotowoltaiczne użytkowane są na całym świecie w szerokim zakresie zastosowań i środowisk. Z kolei dostawcą inwerterów fotowoltaicznych znanych pod nazwą Solis, które uchodzą za najlepszą markę tych urządzeń według międzynarodowego instytutu badawczego EuPD Research, jest Ginlong Technologies. Konstrukcje do montażu instalacji fotowoltaicznych produkuje firma K2, znany i ceniony producent innowacyjnych oraz niezwykle funkcjonalnych produktów. Na polskim rynku jest także dostępna, dzięki AS Energy, oferta rewolucyjnego systemu montażu naziemnych konstrukcji fotowoltaicznych włoskiej firmy Tree System. Działa on na zasadzie korzeni drzew – zakotwicza się w ziemi, gwarantując wysoki stopień wytrzymałości. Z kolei współpraca z marką Kaisai gwarantuje niezakłócone dostawy klimatyzatorów i pomp ciepła.

Zobacz również: Instalacje fotowoltaiczne – szybko i fachowo z AS Energy

Ustawa nie zmniejszyła zainteresowania fotowoltaiką

O ile jeszcze jesienią wydawało się, że nowa ustawa o fotowoltaice może zmniejszyć zainteresowanie mikroinstalacjami, to po ogłoszeniu drastycznego wzrostu cen energii na początku 2022 r. średnio o 24 proc. dla gospodarstw domowych widać, że nadal będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem. Dr Jan Rączka na zlecenie Polskiego Alarmu Smogowego obliczył, że po wejściu nowej ustawy okres zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę wzrośnie o 50-80 proc. – z obecnych 7 lat do 13-16. Jeśli jednak ceny energii nadal będą rosły, czas zwrotu inwestycji skróci się o kilka lat.

pach fotowoltaiczny

Jaki będzie rok 2022 dla branży fotowoltaicznej? Na razie na rynku wciąż panuje niepewność, jednak AS Energy na chwilę obecną nie planuje podnoszenia cen. Zależy nam na stabilnym rozwoju naszym i naszych klientów – zapewnia Katarzyna Śliwińska.

Fotowoltaika sposobem na ograniczenie kosztów energii

W znacznie gorszej sytuacji jest przemysł, instytucje i samorządy. Z badania przeprowadzonego przez Business Centre Club wynika, że aż 89,4 proc. przedsiębiorców uważa, że koszty działalności w relacji do wartości sprzedaży znacznie lub umiarkowanie wzrosną. Ważną pozycją na liście tych kosztów jest energia elektryczna. Np. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia w rozstrzygniętym już przetargu na wspólny zakup energii elektrycznej dla 115 gmin w latach 2022-2023 musiała zapłacić o 66 proc. więcej niż dotychczas. Sposobem na ograniczenie tych wciąż rosnących kosztów może być budowa instalacji fotowoltaicznej i wiele samorządów oraz przedsiębiorstw planuje tego typu inwestycje.

W 2022 r. rynek fotowoltaiki wchodzi z pewną ostrożnością. Ale jednocześnie wydaje się, że średnio- i długofalowo nie ma alternatywy dla odnawialnych źródeł energii. Ceny prądu w przewidywalnej przyszłości nadal będą rosły, gazu podobnie. Tymczasem stabilność daje fotowoltaika z darmowym źródłem energii, jakim jest promieniowanie słoneczne – dodaje Katarzyna Śliwińska.

AS Energy to marka działająca na rynku odnawialnych źródeł energii, która oferuje wszystkie potrzebne elementy do montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu lub gruncie. Dzięki współpracy ze światowymi liderami sektora energetyki słonecznej (Jinko Solar, Sharp, Solis. K2, Tree System) proponuje szeroki wybór komponentów najwyższej jakości. Oferta produktowa skierowana jest do klientów biznesowych: instalatorów, firm wykonawczych, biur projektowych, sklepów oraz hurtowni solarnych.

AS ENERGY

Zapisz się na bezpłatny newsletter