Poziomy banner na głównej

Miedź zrobiła sobie przerwę od wzrostu

07/08/2020

Na początku sierpnia notowania miedzi na Londyńskiej Giełdzie Metali ustabilizowały się na poziomie około 6,5 tys. USD, a więc ponad pułapem notowanym przed wybuchem pandemii. Przerwa w hossie była całkowicie zasłużona, bo kurs od dołka w marcu rósł niemal nieprzerwanie, a zwyżka sięgnęła ponad 40 proc.

Po początkowym załamaniu cen związanym z koronawirusem, notowania miedzi szybko powróciły do zwyżek. Odpowiadały za to obawy związane z produkcją tego metalu. W kopalniach miedzi już od samego początku pandemii mówiono o podwyższonej liczbie zakażeń koronawirusem, co sprawiło, że firmy operujące kopalniami były zmuszone do wprowadzenia środków ostrożności i redukcji liczby osób pracujących w tym samym miejscu – komentuje Paweł Grubiak z Superfund TFI.

Jak podkreśla, popyt na miedź znacząco zmniejszył się po pierwszym uderzeniu pandemii, jednak w ostatnich miesiącach zaczął już odżywać.

Nieustannie najważniejszym krajem generującym zapotrzebowanie na miedź są Chiny, które obecnie, nawet pomimo pewnych zastojów w swojej gospodarce, starają się wykorzystać okres obniżonych cen miedzi do zwiększenia zakupów. W czerwcu import miedzi do Państwa Środka był rekordowy i wyniósł ponad 650 tysięcy ton – dodaje ekspert. 

wykres ceny miedzi lipiec 2020

KZ

Zapisz się na bezpłatny newsletter