ELQ zrobiła wielki skok

01/06/2020
byk GPW z napisem ELQ

W 2019 r. przychody ELQ wzrosły o 170 proc. do 33,22 mln zł, dzięki czemu osiągnęła próg rentowności i zanotowała 3,09 mln zł zysku operacyjnego oraz 2,39 mln zł zysku netto.

ELQ to spółka, która zajmuje się budową farm fotowoltaicznych jako generalny wykonawca. W 2019 r. podpisano serię umów z koreańską firmą Hanwha Q Cells, która jest dużym producentem ogniw fotowoltaicznych, na kompleksowe wykonanie farm słonecznych.

ELQ dostarcza też stacje transformatorowe, a w ubiegłym roku założyła kilka spółek zależnych, których celem jest budowa własnych farm fotowoltaicznych. Dwie z nich wydzierżawiły już grunty w woj. zachodniopomorskim o łącznej powierzchni ponad 130 ha. W planach jest też poszerzenie działalności o budowę farm wiatrowych. Zarząd spółki podkreśla, że zamierza bardzo agresywnie zwiększać zakres dostaw i świadczonych usług na rynku inwestycji w odnawialne źródła energii.

„Wierzymy, że inwestycje w sektorze energetycznym w zakresie OZE bardzo istotnie przełożą się na dynamiczny rozwój grupy oraz istotną poprawę wyników finansowych w kolejnym roku obrotowym. W tym aspekcie podjęto szerokie działania na terytorium Polski, Europy Zachodniej, w tym Hiszpanii i poprzez przedstawicielstwo w Azji Centralnej, które razem powinny przełożyć się na konkretne zamówienia i podpisane umowy oraz wzrost przychodów ze sprzedaży i poprawę wyników finansowych w 2020 r.” – napisano w raporcie rocznym.

ELQ20182019zmiana r/r
przychody12,3233,22170%
wynik operacyjny-0,173,09
wynik netto-0,562,39
mln zł

Raport za 2018 r.

Większe straty, wyższe przychody ELQ

Dwuipółkrotny wzrost przychodów ELQ w 2018 r. nie przełożył się na osiągniecie przez spółkę progu rentowności. Co więcej, straty – operacyjna i netto – podwoiły się, ale zarząd uspokaja i przekonuje, że realizacja wielu zleceń trwa wiele miesięcy, część jest niezakończona i otrzymywane są w tym czasie dodatkowe zlecenia związane z montażem i uruchomieniem. Realizacja marży następuje natomiast dopiero po końcowych odbiorach, które były planowane na I i II kwartał 2019 r. I właśnie dlatego na zyski w ubiegłym roku nie było szans.

Ale to nie jedyny powód, ponieważ nie zakończyły się jeszcze działania restrukturyzacyjne w spółce zależnej, która prowadzi zakład produkcyjny. Produkcja ma zostać przeniesiona na tereny przemysłowe z części miasta, w której rozwijają się handel i usługi. Sprzedaż nieruchomości powinna poprawić sytuację płynnościową firmy i obniżyć jej zobowiązania.

Rosnące zamówienia i możliwość zmiany lokalizacji zakładu produkcyjnego umożliwiłaby dodatkowe zwiększenie zdolności produkcyjnych, ale też rozszerzenie gamy produktów – przekonuje zarząd grupy, która pod koniec 2018 r. powiększyła się o cztery podmioty, dzięki czemu poszerzono profil działalności o budowę farm słonecznych w systemie EPC, czyli „pod klucz”. Zarejestrowano również spółkę w Uzbekistanie, która zajmować się będzie dostawami produktów ELQ z Polski, serwisem oraz – na miejscu − produkcją urządzeń.

ELQ20172018zmiana r/r
przychody4,3110,76150%
wynik operacyjny-0,57-1,21114%
wynik netto-0,94-1,7082%
mln zł

RE

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter