GreenWay przyśpiesza rozwój infrastruktury ładowania

24/02/2022
miejsce ładowania pojazdu elektrycznego

GreenWay otrzyma 85 milionów euro na inwestycje w rozwój firmy i sieci stacji ładowania. Inwestycja jest realizowana w dobie istotnych zawirowań i zmian na rynku, które świadczą o potrzebie wprowadzenia nowych rozwiązań w transporcie i energetyce.

GreenWay pozyskał 85 mln EUR na dalszy rozwój od międzynarodowych funduszy inwestycyjnych specjalizujących się w projektach infrastrukturalnych: Helios Energy Investment oraz Generation Capital. Pozyskany kapitał spółka przeznaczy na  rozbudowę sieci stacji ładowania i rozwój potencjału technologicznego, które maja się przyczynić do dalszej poprawy jakości świadczonych usług.

Zawarcie umowy zbiega się w czasie z przyspieszeniem rozwoju rynku samochodów elektrycznych. W 2021 roku, już jeden na pięć sprzedanych samochodów w Europie posiadał napęd w pełni elektryczny, co pozwoliło na sprzedaż 2 mln sztuk pojazdów elektrycznych, podczas gdy w 2020 roku liczba ta wynosiła jedynie 1,3 mln sztuk. GreenWay wraz z nowo pozyskanymi akcjonariuszami widzi również ogromny potencjał rozwoju tego rynku w regionie, liczącym ponad 100 mln mieszkańców. Dodatkowym czynnikiem pozytywnie wpływającym na postrzeganie inwestycji jest bardzo szybko rosnący i konsolidujący się rynek infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych w Europie.

Sieć GreenWay to obecnie 488 stacji ładowania oferujących głównie szybkie ładowanie samochodów elektrycznych. Z usług spółki korzysta aktualnie blisko 30 tys. zarejestrowanych klientów. GreenWay jest również operatorem infrastruktury ładowania należącej do wiodących marek, takich jak IKEA, Żabka, InPost, Mercedes, Kia i wielu innych.

Zobacz także: Infrastruktura ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce RAPORT

Założyliśmy spółkę GreenWay aby uczynić Europę miejscem czystszym, zdrowszym i mniej zależnym od ropy naftowej. Aby to osiągnąć, budujemy infrastrukturę do ładowania, która umożliwi szybszy wzrost liczby samochodów elektrycznych, co jest kluczowym elementem naszej wizji. Mniejsza zależność od importowanych paliw kopalnych jest szczególnie istotna zwłaszcza teraz, gdy doświadczamy deficytu gazu ziemnego, wzrostu cen energii oraz głośnych w ostatnim czasie zawirowań politycznych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział Peter Badik, Współzałożyciel i prezes zarządu GreenWay Holding.

Pozyskanie nowych inwestorów pozwoli nam znacząco przyspieszyć proces rozbudowy publicznej infrastruktury ładowania. Zamierzamy również pogłębić współpracę z biznesem i stać się partnerem pierwszego wyboru dla firm, które zamierzają przejść na elektromobilność i potrzebują kompleksowego wsparcia, aby skutecznie przeprowadzić tę transformację – powiedział Rafał Czyżewski, CEO, GreenWay Poland.

Film podsumowujący informację jest dostępny pod poniższym linkiem: GreenWay ma nowych inwestorów i 85 milionów Euro na rozwój

W całym procesie inwestycyjnym GreenWay wspierał Rothschild & Co (pozyskiwanie funduszy) oraz AKF Legal and Wozniak Legal (od strony prawnej). Po stronie Helios oraz Generation Capital byli to KPMG (finanse) oraz WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr (od strony prawnej).

RE

Zapisz się na bezpłatny newsletter