Fotowoltaika od ML System na budynku hotelu w Sztokholmie

20/03/2020
zeroenergetyczny hotel w Sztokholmie z modułami PV ML System prjekt

ML System umacnia pozycję w Skandynawii. Spółka dostarczy moduły fotowoltaiczne na fasadę i świetlik zeroenergetycznego hotelu w Sztokholmie.

Projekt szwedzki jest drugim, dużym przedsięwzięciem BIPV – po biurowcu w Stavanger – realizowanym w Skandynawii, gdzie konsekwentnie umacniamy naszą pozycję. Dzięki m.in. termoizolowanym modułom fotowoltaicznym w świetlikach i elewacji o łącznej powierzchni 1100 mkw., wyprodukowanym i dostarczonym przez ML System, hotel w Sztokholmie będzie zeroenergetyczny. Oznacza to, że 100 proc. zapotrzebowania na energię będzie pochodzić z zainstalowanych w nim elementów aktywnych. Firmą odpowiedzialną za obszar fotowoltaiczny przy projekcie jest Solkompaniet, a głównym jego wykonawcą Skanska. Dostawy planujemy rozpocząć w drugim kwartale 2020 r. Kontrakt ten pokazuje, że mimo trudności wywołanych pandemią koronawirusa, branża na poziomie międzynarodowym funkcjonuje płynnie – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Rynek fotowoltaiczny mocno rozwijał się przez ostatnie kilka lat w Szwecji. Tradycyjnym sposobem było użycie modułów fotowoltaicznych na dachach, następnym krokiem jest użycie modułów na fasadach – mówi Johan Öhnell, prezes Solkompaniet

To już kolejny, po Dworcu Komunikacji Lokalnej w Rzeszowie, zeroenergetyczny obiekt, gdzie zastosowano produkty i technologie od ML System.

Zobacz także: Najlepsze instalacje fotowoltaiczne 2019

Realizacje zagraniczne ML System

Aktualnie spółka współrealizuje kilka prestiżowych projektów w Chorwacji, Norwegii, Włoszech i Wielkiej Brytanii, gdzie, ze względu na skomplikowany charakter przedsięwzięć i wysokie oczekiwania co do jakości produktu, inwestorzy zdecydowali się powierzyć jej wyprodukowanie i dostawę modułów BIPV.

Szczególnym wyzwaniem jest budynek w Norwegii, w którym szkło zamontowane kilka lat temu na fasadzie wentylowanej zaczęło korodować. W ramach renowacji fasady norweski wykonawca z branży BIPV – firma Solenergi FUSen – wymienia standardowe elementy szklane na moduły PV typu szkło-szkło, gdzie zastosowano druk ceramiczny. Wygląd fasady po renowacji nie zmieni się, na czym szczególnie zależało zamawiającemu. Jednocześnie efektywność energetyczna budynku znacznie wzrośnie.

Zarząd ML System oczekuje, że duże zainteresowanie odbiorców zagranicznych innowacyjnymi rozwiązaniami spółki pozytywnie wpłynie na osiąganą sprzedaż eksportową.

Zobacz także: Fotowoltaika prosumencka w Polsce Raport

ML System w pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 r. wypracował 65,9 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, 11,2 mln zł EBITDA oraz 3,8 mln zł zysku netto.

RE

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter