Zła passa nie została przerwana

12/11/2019
Indeks Rynku Elektrycznego październik 2019

W październiku Indeks Rynku Elektrycznego, odzwierciedlający notowania giełdowych spółek z branży, ponownie spadł, mimo zwyżki ogólnorynkowego indeksu WIG. Przecena nie była co prawda duża (o 1 proc.), ale sprowadziła indeks poniżej kolejnej okrągłej bariery – tym razem 300 pkt.

Nie brakowało jednak spółek, które zaliczyły efektowną zwyżkę kursów. Największa stała się udziałem ES-Systemu, po ogłoszeniu wezwania na akcje spółki przez norweskiego inwestora branżowego – Glamox. Zarząd ES-Systemu ocenia, że strategiczne plany Glamoksu wobec spółki są zgodne z interesem polskiej firmy i będą służyć jej dalszemu rozwojowi.

Wzywający jest podmiotem branżowym, posiadającym duże doświadczenie na rynku oświetleniowym, w szczególności w Europie Zachodniej, która dla spółki jest jednym z ważniejszych kierunków sprzedaży. Zarząd ocenia, że dzięki osiągnięciu zamiaru wzywającego, możliwe będzie m.in. zwiększenie dotychczasowego poziomu sprzedaży oraz wzrost ilości zleceń w zakresie produkcji – napisano w oficjalnym stanowisku zarządu dotyczącym wezwania.

Odniesiono się też do potencjalnych zmian w zatrudnieniu i lokalizacji prowadzonej działalności, ale konkretów zabrakło, bo nie podał ich też Glamox.

Zaznaczono natomiast, że cena w wezwaniu „znajduje się w przedziale wartości godziwej 100 proc. akcji spółki”. Przypomnijmy, że cena wynosi 3,5 zł, co przekłada się na wycenę ES-Systemu na poziomie około 150 mln zł.

Ogłoszenie wezwania nie przełożyło się na wzrost zainteresowania pozostałymi giełdowymi producentami opraw oświetleniowych. Kurs Leny Lighting wzrósł w październiku o 0,3 proc. Wartość rynkowa firmy jest o połowę niższa niż ES-Systemu, choć bez trudu można znaleźć argumenty na to, by rozbieżność nie była aż tak duża.

Ubywa natomiast argumentów za tym, by trzeci z graczy – LUG – mógł aspirować do wyceny zbliżonej do rywali. Od początku roku wartość spółki stopniała o ponad połowę, do 28 mln zł. Nie mogło być jednak inaczej, skoro po obiecującym początku roku kolejne dwa kwartały zakończyły się stratą netto. W drugim kwartale było to -2,2 mln zł (przy spadku przychodów o 5 proc.), a w trzecim strata sięgnęła 733 tys. zł (przy aż 13-procentowym spadku przychodów).

Aż o 29 proc. r/r spadł w trzecim kwartale zysk brutto ze sprzedaży, ze względu na presję cenową i osłabienie koniunktury.

Pogarszającą się sytuację w krajowym przemyśle wpływa na  wyniki grupy. Bardzo słabe odczyty istotnych wskaźników ekonomicznych, w tym polski PMI przekładają się na m.in. na spadek liczby organizowanych przetargów, a także na przesunięcie startu realizacji planowanych projektów inwestycyjnych. Rośnie też presja cenowa, która wymusza ostrą walkę konkurencyjną oraz konieczność podejmowania decyzji w obronie realizowanych poziomów marż kosztem wolumenu sprzedaży. Negatywne zjawiska, jakie obserwujemy na lokalnym rynku, wzmocniły nasze działania związane z rozwojem eksportu i uniezależnieniem się do polskiej gospodarki. Robimy wszystko, by tak się właśnie stało, co potwierdza fakt, że dziś już ponad 60 proc. sprzedaży pochodzi z rynków międzynarodowych – komentuje Ryszard Wtorkowski, prezes LUG-a.

Spółka Stopa zwrotu w  październiku
(w proc.)
Alumast 2,1
Apanet -19,5
Apator -5,4
APS Energia 2,6
Elektrobudowa -18,5
Elektromont 2,3
Elektrotim  -4,6
ELQ 17,0
Energoaparatura 2,7
ES-System 30,1
Govena Lighting -2,4
Grodno 27,4
Lena Lighting 0,3
LUG 3,6
ML System 24,6
Radpol 16,4
Relpol  5,6
Sonel -2,4
TIM 10,3
XTPL -11,0
ZPUE  2,3
Indeks Rynku Elektrycznego -1,0
WIG 0,8

KZ

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter