Jak dobrze wykorzystać prąd z fotowoltaiki? Poradnik

26/01/2023
instalator fotowoltaiki

Spożytkowanie na własne potrzeby przynajmniej 40% energii elektrycznej produkowanej w domowej instalacji fotowoltaicznej znacznie optymalizuje opłacalność instalacji i jakość jej pracy. Im większy poziom autokonsumpcji, tym lepiej.

Według badań TAURONA, prosumenci zużywają średniorocznie jedynie około 20% energii ze swoich domowych instalacji pv – reszta trafia do sieci dystrybucyjnej. Na największe oszczędności mogą liczyć te gospodarstwa domowe, które zmaksymalizują autokonsumpcję, czyli bieżące zużycie produkowanej energii elektrycznej. Im lepiej dopasowana instalacja do rzeczywistego zużycia i większa autokonsumpcja energii wytworzonej przez tę instalację, tym oszczędności z fotowoltaiki są większe i można znacząco obniżyć rachunki za prąd.

Standardowa instalacja o mocy 5 kWp w polskich warunkach produkuje rocznie średnio 5000 kWh energii elektrycznej, z czego aż 80% energii trafia bezpośrednio do sieci. Jedynie około 20% stanowi bieżącą konsumpcję energii elektrycznej.

Dzięki instalacji fotowoltaicznej zyskujemy, gromadząc środki na depozycie prosumenckim. Największą opłacalność uzyskamy jednak wtedy, gdy nie poniesiemy kosztów dystrybucji zużytej energii. Autokonsumpcja na poziomie 20% pozwala zaoszczędzić jedynie 20% na kosztach dystrybucyjnych. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest pozostawienie w gospodarstwie ponad 40% energii. Taki poziom autokonsumpcji poprawi nie tylko opłacalność przedsięwzięcia, lecz także pozwoli na poprawę parametrów jakościowych energii, co przełoży się na dłuższy czas życia urządzeń.

Zwiększenie autokonsumpcji prądu z fotowoltaiki

Istnieje wiele sposobów na zwiększenie poziomu autokonsumpcji. Najprostszym, a jednocześnie nie generującym kosztów sposobem jest planowanie i kontrolowanie zużycia energii. Większość nowych urządzeń wyposażonych jest w programator, dzięki któremu możliwe jest opóźnienie ich uruchomienie na czas maksymalnej produkcji. Spowoduje to zwiększenie naszej bieżącej konsumpcji.

Inwestycja w klimatyzator także pozwoli znacznie powiększyć autokonsumpcję w okresie letnim, kiedy jej poziom jest najniższy. Klimatyzator może także ogrzewać pomieszczenia w okresach przejściowych, zwiększając autokonsumpcję jesienią i wiosną. Z kolei posiadacze samochodów elektrycznych mogą wykorzystać energię słoneczną do ładowania baterii.

Magazynowanie prądu z fotowoltaiki

Efektywnym wsparciem jest również magazynowanie produkowanej ze słońca energii do czasu, w którym będziemy jej potrzebować np. w nocy lub w pochmurny i deszczowy dzień.  

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii zmienia definitywnie charakterystykę działania instalacji. W miesiącach zimowych odpowiednio dobrany magazyn energii zapewni nam nawet 100% autokonsumpcji, co oznacza, że cała energia wyprodukowana przez instalacje zostanie w naszym domu. Dodatkowo, w odpowiedniej konfiguracji, możemy naładować magazyn w tzw. „taryfie nocnej”, aby korzystać z energii w dzień w momencie wyższych stawek za energię, co wygeneruje dodatkowe oszczędności.

Inwestycja w magazyn energii w zależności od jego pojemności, mocy instalacji fotowoltaicznej oraz naszego zapotrzebowania na energię, może zwiększyć średnią autokonsumpcję nawet do ponad 40%. Warunkiem jest dobrze dobrana do zapotrzebowania na energię w budynku instalacja fotowoltaiczna oraz magazyn dopasowany do profilu zużycia.

Aktualni i przyszli prosumenci mogą liczyć na wyższe dofinansowanie inwestycji w ramach najnowszej odsłony programu Mój Prąd 4.0. Decydując się na instalację fotowoltaiczną z magazynem energii oraz system zarządzania energią można zyskać z programu Mój Prąd dofinansowanie nawet do 26 tys. złotych. Termin składania wniosków został przedłużony do 31 marca 2023 r.

Więcej o fotowoltaice w poradniku TAURONA na tauron.pl/ebook.

RE na podstawie materiałów TAURON
Fot. TAURON

Zapisz się na bezpłatny newsletter