Akcje spółek elektrotechnicznych dopadła korekta

01/09/2020
Centrum finansowe w Warszawie

Po bezprecedensowym, 20-procentowym wzroście w lipcu, Indeks Rynku Elektrycznego, odzwierciedlający notowania giełdowe spółek z branży elektrotechnicznej, w sierpniu spadł o 3,1 proc. Stało się to wbrew nastrojom na całej giełdzie, które były nawet lepsze niż miesiąc wcześniej – WIG wzrósł o 4 proc., po wzroście o 1,8 proc. w lipcu.

„Różnicę” uczyniły spółki z NewConnect, których większość wyraźnie potaniała po dynamicznych zwyżkach w lipcu. Największy w branży Columbus Energy potaniał o 14 proc. (w lipcu zdrożał o 86 proc.), Novavis o 24 proc., a ELQ o 37 proc. Również na rynku głównym spółki związane z fotowoltaiką taniały – Grodno o 10 proc., a ML System o 14 proc.

W przypadku Columbusa inwestorzy liczyli na imponujące zyski w II kwartale, ale się… przeliczyli. Zysk netto wyniósł 10 mln zł, był niższy niż w I kwartale o 3 mln zł i na nic się zdały tłumaczenia zarządu, że w „pandemicznym” kwartale z montażem instalacji fotowoltaicznych nie szło tak jak zwykle. 

„Gdyby nie sytuacja wywołana pandemią koronawirusa, wynik w drugim kwartale byłby znacznie lepszy, bo dynamika, z jaką rozpoczęliśmy rok, była znakomita. Jednak kilkutygodniowe spowolnienie miało bezpośredni wpływ na wysokość przychodów, a koszty przestoju i nowych obostrzeń także wpłynęły na wynik. Istotny wpływ na wynik miał również trwający prawie 3 miesiące wzrost kursu euro, w którym spółka rozlicza się z kontrahentami zagranicznymi za zakupy” – głosi komentarz zarządu Columbus Energy.

Idzie jednak ku lepszemu, bo w II kwartale spółka obsłużyła ponad 4 tys. klientów, a na dzień 12 sierpnia, a więc datę publikacji raportu półrocznego „licznik” doszedł do 23 tys. ­– to o 3,6 tys. więcej niż na koniec czerwca.

Indeks Rynku Elektrycznego sierpień 2020
Indeks Rynku Elektrycznego. Stan na 20 sierpnia 2020 r.

Konkurencja jednak nie śpi, a kolejne spółki dołączają do gry.

Jedną z nich jest Unimot, który od pewnego czasu sprzedaje już panele słoneczne na swoich stacjach paliwowych Avia Solar. Ale to nie wszystko, bo w ciągu 9 miesięcy planowane jest uruchomienie w zakładach PZL w Sędziszowie Małopolskim linii do produkcji paneli fotowoltaicznych.

Posiadanie własnej linii produkcyjnej zwiększy bezpieczeństwo dostaw paneli dla spółki Unimot Energia i Gaz oraz pozwoli uzyskiwać dodatkowe marże w całym łańcuchu dostaw. Umiejscowienie produkcji na terenie już istniejącej fabryki w Sędziszowie Małopolskim pozwoli obniżyć CAPEX inwestycji, który na pierwszym etapie nie przekroczy 0,5 mln EUR – dodaje Adam Sikorski, prezes zarządu Unimot S.A.

Zobacz także: Przemysł fotowoltaiczny wzbogaci się o nową fabrykę paneli PV

Moc planowanej linii produkcyjnej w początkowym okresie przewidywana jest na około 15MW i będzie następnie zwiększana do docelowych 150MW.

Nie tylko Unimot liczy na zyski z nowej części biznesu. Rubicon Partners planuje przejęcie dominującego pakietu akcji Novavisu i rozpoczęcie tym samym działalności w branży fotowoltaicznej. W pierwszej kolejności Rubicon przejmie pakiet akcji notowanego na NewConnect Novavisu (obecnie 77,9 proc. akcji tej spółki posiada Marshall Nordic, a 7,8 proc. należy do Wojciecha Żaka), a następnie zmieni nazwę na Novavis Group.

„Nowy” Rubicon oprze działalność na trzech filarach: obsłudze procesu budowy farm fotowoltaicznych (tym zajmuje się już spółka zależna Novavisu), montażu instalacji PV dla prosumentów w sektorze B2B (zajmuje się tym spółka Voolt, zależna od Novavisu) oraz B2C oraz magazynowaniu energii (tym para się Storion Energy z grupy Novavisu).

„Celem spółki będzie osiągnięcie skonsolidowanych przychodów na poziomie 150 – 200 mln zł rocznie przy istotnej marży operacyjnej. Osiągnięcie tego celu będzie wymagać dokapitalizowania spółek zależnych i pozyskania środków w postaci kapitału własnego i finansowania dłużnego, niezbędnych do realizacji projektu własnych farm fotowoltaicznych” – podał Rubicon, który do tej pory zajmował się świadczeniem usług bankowości inwestycyjnej.

Zobacz także: Grodno zrealizowało największą w swojej historii farmę fotowoltaiczną

Swój pomysł zgłosiła także spółka Termo2Power, która zamierza dostarczać rozwiązanie pozwalające na instalowanie paneli słonecznych na dachach hal fabrycznych.

Przebranżawiać nie zamierza się na razie Alumast, którego przychody w II kwartale spadły o ponad połowę, a zamiast 185 tys. zł zysku (taki wynik odnotowano przed rokiem) było 132 tys. zł straty. A byłoby jeszcze więcej, gdyby nie subwencje z Polskiego Funduszu Rozwoju (1,4 mln zł dla Alumastu i 279 tys. zł dla spółki zależnej Energy Composites), a także środki z Tarczy Antykryzysowej, służące dofinansowaniu części wynagrodzeń pracowników (w sumie ponad 230 tys. zł). Zarząd podkreśla, że pandemia i czasowe zamknięcie gospodarki były nie lada kłopotem, bo odwołano targi, zawieszono rozmowy z nowymi klientami z zagranicy, problematyczne były też dostawy komponentów z zagranicy i przeprowadzenie badań i testów. To, czym zajmowano się „zamiast” to m.in. zmiany w obszarze marketingu i komunikacji – położono nacisk na webineria, zmieniono stronę www, trwają prace nad zbudowaniem platformy e-sprzedażowej.

O 3 proc. spadły w sierpniu notowania APS Energii. Spółka przedstawiła szacunkowe dane za I półrocze 2020 r. Przychody spadły o 38 proc. do 30,1 mln zł, strata operacyjna wyniosła 7,1 mln zł, a strata netto 7,9 mln zł. Przed rokiem strata operacyjna wynosiła 3,7 mln zł, a netto 3,9 mln zł.

„Pogorszenie się wyników w stosunku do okresu porównawczego spowodowane zostało zmianami otoczenia ekonomicznego na rynku rosyjskim oraz utrudnieniami wynikającymi z obostrzeń przeciwpandemicznych” – podano w raporcie.

O prawie 25 proc. podrożały natomiast akcje Energoaparatury. Na sesji 7 sierpnia Jacek Zatryb, przewodniczący rady nadzorczej, oraz jego zastępca, Leszek Rejniak, kupili po 125-131 tys. akcji, wydając na to po 168-177 tys. Obaj są znaczącymi akcjonariuszami spółki: do Leszka Rejniaka należy 26 proc. akcji, do Jacka Zatryba ponad 11 proc. Największym akcjonariuszem firmy jest Adam Beza, do którego należy 28,75 proc. Łącznie daje to 66 proc.

SpółkaStopa zwrotu w sierpniu* (w proc.)
Alumast-8,0
Apanet-29,6
Apator3,9
APS Energia-2,9
Columbus Energy-14,3
Elektrobudowa-6,4
Elektromont-24,3
Elektrotim -5,7
ELQ-37,2
Energoaparatura24,6
Govena Lighting0
Grodno-10,5
Lena Lighting1,7
LUG19,4
ML System-14,1
Novavis-24,5
Photon Energy-13,0
Radpol21,0
Relpol -15,2
Sonel5,5
Sunex-11,8
TIM-0,8
Unimot2,7
XTPL15,8
ZPUE 3,5
Indeks Rynku Elektrycznego-3,1
WIG4,0
*stan na 26 sierpnia 2020 r. 

KZ

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter